Savivaldos rinkimai artėja: konkursas – kaip į aukštąją, LVAT įpareigojo VRK partijoms suteikti galimybę

Prieš porą savaičių VRK nusprendus išbraukti iš rinkimų sąrašų maždaug pusę tūkstančio kandidatų į savivaldos rinkimus, partijos kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą (LVAT). Praėjusią savaitę paaiškėjo LVAT sprendimai: VRK turės leisti pasitaisyti. O šios savaitės pradžioje jau pranešta, kad problemos nebeliko - per nurodytas dvi dienas pareiškinius dokumentus pataisė didžioji kandidatų dalis.

Pateikė neteisingus dokumentus

VRK duomenimis, iš daugiau kaip 14 tūkst. pretendentų, maždaug 500 kandidatų pareiškiniai dokumentai buvo pateikti neteisingai – dalis politikų nepateikė privačių interesų, turto, pajamų deklaracijų, dalis nepateikė savo nuotraukų bei biografijų.

Penktadienį pranešta, LVAT priėmė nuosprendį dėl eilės politinių partijų kandidatų, kurių Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) neregistravo artėjantiems savivaldybių merų ir tarybų rinkimams. Teismas panaikino VRK sprendimus ir įpareigojo komisiją suteikti galimybę partijoms pašalinti kandidatų pareiškinių dokumentų trūkumus. Kaip Eltą informavo LVAT vyriausioji specialistė Neringa Lukoševičienė, teismas patenkino Lietuvos regionų partijos, Tautos ir teisingumo sąjungos, Darbo partijos, „Laisvės ir teisingumo“, Liberalų sąjūdžio, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS), Lietuvos socialdemokratų partijų bei politinių komitetų „Šilalės centristai“ bei nepartinio sąrašo „Dirbame miestui“ skundus. Ketvirtadienį analogišką sprendimą LVAT priėmė ir dėl Lietuvos žaliųjų partijos.

Dokumentai jau pataisyti

Šios savaitės pradžioje pranešta, kad VRK vadovė Jolanta Petkevičienė patvirtina, jog dokumentus jau pataisė didžioji dalis kandidatų.

Per nurodytą dviejų dienų terminą pareiškinius dokumentus pataisė didžioji dalis kandidatų, tarp jų – ir į Vilniaus merus kandidatuojantis Tautos ir teisingumo sąjungos (centristų, tautininkų) vadovas Petras Gražulis.

„Šiandien baigėsi terminas trūkumų šalinimui, 418 kandidatų turėjo teisę pašalinti pareiškinių dokumentų trūkumus, iš to skaičiaus 365 kandidatai pašalino trūkumus, 48 kandidatų pareiškinius dokumentus atšaukė Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai), ir per nustatytą terminą trūkumų nepašalino penki kandidatai“, – BNS pirmadienį sakė J. Petkevičienė.

VRK pirmininkė taip pat informavo, kad dvigubą užstatą sumokėjo ir rinkimuose dalyvauti galės Tautos ir teisingumo (centristų, tautininkų) vadovas parlamentaras P. Gražulis.

Konkursas – kaip į aukštąją

O štai „Verslo žinios“ informuoja, jog šiemetinis Savivaldos rinkimų konkursas – kaip į aukštąją: į vieną vietą pretenduoja devyni kandidatai.

Netrukus Vyriausioji rinkimų komisija tvirtins galutinius kandidatų į savivaldybių tarybas ir merus sąrašus. Iki savivaldos rinkimų liekant vos daugiau nei mėnesiui „Verslo žinios“ pristato pagrindines pasirengimo balsavimui datas ir kelias jau žinomas statistines detales apie pretendentus.

Kovo 5-ąją vyksiantys savivaldos rinkimai bus jau dešimtieji nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Antrasis merų rinkimų turas numatytas kovo 19-ąją.

Parengta pagal respublikinę spaudą