Savivaldybė atiduoda Švėkšnos specialiojo ugdymo centrą ministerijai

SVEKSNA 2Įvairiausių valdžių ir žiniasklaidos dėmesio iškamuotam Švėkšnos specialiojo ugdymo centro kolektyvui pagaliau pradėjo ryškėti ateities perspektyvų kontūrai.

Ketvirtadienį savivaldybės Tarybos posėdyje nuspręsta šią įstaigą perduoti LR Vyriausybės Švietimo ir mokslo ministerijos pavaldumui.

Posėdyje Šilutėje dalyvavusi viceministrė dr. Natalija Istomina, mero Vytauto Laurinaičio paklausta, kokios yra garantijos, jog Švėkšnos specialiojo ugdymo centras išliks, nebus uždarytas,  užtikrino, jog įstaigos uždaryti neplanuojama.

Vizitas paženklintas avarija

Švietimo ir mokslo viceministrė N.Istomina ketvirtadienį dar prieš savivaldybės Tarybos posėdį planavo aplankyti Švėkšnos specialiojo ugdymo centro bendruomenę. Jos ten laukė įstaigos direktorė Laima Navickienė su pedagogais, meras Vytautas Laurinaitis ir administracijos direktorius Sigitas Šeputis, rajono žiniasklaidos atstovai. Bet tą rytą dikusija įvyko be viceministrės.

Redakcijos žiniomis, automobilis, kuriuo važiavo N.Istomina, kelyje tarp Gargždų ir Pėžaičių paslydo ir atsitrenkė į kitą automobilį. Žmonės nenukentėjo, o viceministrę į savivaldybės Tarybos posėdį atgabeno kitas automobilis.

Įstaigą išsaugos ir sustiprins

Savivaldybės Tarybos posėdyje pradėjus svarstyti klausimą dėl Švėkšnos specialiojo ugdymo centro savininko teisių ir pareigų bei turto perleidimo Švietimo ir mokslo ministerijai, žodis suteiktas viceministrei N.Istominai.

Meras V.Laurinaitis pirmiausia paklausė, ar viceministrė gali sueikti garantijų, jog ministerijai perėmus specialiojo ugdymo centrą, įstaiga nebus uždaryta.

N.Istomina patikino, jog įstaiga tikrai nebus uždaryta, nes specialiojo ugdymo centras yra įkurtas ką tik renovuotose patalpose ir yra įsipareigojimai nekeisti jų paskirties. Kita vertus, pasak viceministrės, planuojama ugdymo centrą sustiprinti šiek tiek pamažinus moksleivių skaičių ir sukūrus kelis papildomus etatus specialistams, kurie padės elgesio ir emocijų sutrikimų turintiems vaikams.

Įžeistos ambicijos ir skola

Tarybos posėdyje bemaž visi politikai, kalbėję apie specialiojo ugdymo centro savininko teisių ir pareigų bei turto perleidimą, SVEKSNA KITOS 1nevengė priekaištų ministerijos atstovei. Pasak jų, prieš kelerius metus, kai buvo išardytos apskričių administracijos, Švėkšnos specialioji mokykla buvo tiesiog įbrukta Šilutės r. savivaldybei, nors šioje mokykloje mokėsi ir gyveno tik vienas kitas mūsų savivaldybės vaikas.

Valstiečių žaliųjų sąjungos lyderis Virgilijus Pozingis stebėjosi, kad ministerija, kuri dabar nori susigrąžinti Švėkšnos specialiojo ugdymo įstaigą, nieko neužsimena apie Savivaldybės investicijas į tą įstaigą. V.Pozingio teigimu, mokykla Šilutės r. savivaldybei buvo perduota visiškai nugyventa, o Savivaldybė savo biudžeto lėšų skyrė rekonstruoti įstaigos katilinę, centrinio šildymo sistemą, prisidėjo rekonstruojant įstaigos pastatą. Jo duomenimis, Savivaldybė į šią mokyklą investavo per 100 tūkst. eurų, o juos būtų galėjusi investuoti kitur, jeigu ugdymo centras Savivaldybei nebūtų įpirštas.

„Šilutės krašto“ lyderis Š.Laužikas siūlė atidėti įstaigos perdavimą ir pirmiau sulaukti Švietimo ir mokslo ministerijos paaiškinimų, kokia įstaigos perspektyva, kaip ji keisis, kaip bus atsiskaityta su Savivaldybe dėl jos investicijų.

Stasė Skutulienė taip pat siūlė neskubėti perduoti įstaigos. Jos nuomone, Savivaldybės politikai, kurie kelerius metus yra atsakingi už įstaigos veiklą, beveik neturi informacijos apie garsiuosius Švėkšnos įvykius. S.Skutulienė piktinosi įstaigos vadovės L.Navickienės veiksmais. Jos manymu, L.Navickienė nesistengė informuoti savivaldybės Tarybos apie tai, kokie negeri dalykai vyksta jos vadovaujamoje mokykloje. Tik dabar išaiškėjo faktai, jog prostitucijos apraiškos ten yra žinomos seniai – buvo rašomi pranešimai policijai. Politikę piktino faktas, kad rajono politikų apie tai niekas neinformuodavo.

Labiausiai S.Skutulienė piktinosi, kad be savivaldybės Tarybos ar administracijos žinios, kitaip tariant, be įstaigos savininko įgaliojimų, direktorė L.Navickienė lankosi Švietimo ir mokslo ministerijoje ir kalbasi dėl įstaigos likimo. Tačiau direktorė  po skandalingų įvykių nebuvo nei Tarybos komitetuose, nedalyvavo nei ketvirtadienio Tarybos posėdyje.

Partijos Tvarka ir teisingumas politikas Vaidas Pavilonis glaistė S.Skutulienės priekaištus įstaigos vadovei L.Navickienei, pripažindamas, kad savivaldybės Tarybos politikai patys per mažai domėjosi į savo pavaldumą prisiimtos mokyklos reikalais. Jis apgailestavo, kad savivaldybės politikai mažai gali padėti, jei įstaigos turi kokių nors bėdų. Priminė situaciją, kai politikai niekuo nepadėjo Saugų vaikų globos namų direktoriui Eugenijui Judeikiui, kai jis praėjusiais metais savivaldybės Tarybos komitetuose guodėsi, jog įstaigai trūksta bemaž 30 tūkst. eurų.

V.Pavilonis mano, kad ir dabar savivaldybės politikai dėl finansų trūkumo negalėtų Švėkšnos specialiojo ugdymo centrui užtikrinti didesnės apsaugos – aptverti įstaigą tvora ar samdyti apsaugą.

Sprendimas priimtas. Ikrų nevalgė

Viceministrė N.Istomina, atsakydama į savivaldybės politikų priekaištus, diplomatiškai aiškino, kad politinė institucija – Švietimo ir mokslo ministerija dabar negalėtų prisiimti atsakomybės už prieš kelerius metus kitos Vyriausybės vykdytą politiką. Dabar Švietimo ir mokslo ministerija pripažįsta, jog įstaigos, kuriose yra ugdomi vaikai iš visos šalies, turi priklausyti Švietimo ir mokslo ministerijai. Todėl dabar Šilutės r. savivaldybė ir prašoma Švėkšnos specialiojo ugdymo centrą perleisti ministerijai. Skandalingi įvykiai šį klausimą tik paskubino.

Viceministrė kalbėjo, kad po savivaldybės Tarybos apsisprendimo įstaigos perdavimas neįvyks akimirksniu – perdavimo procedūros užtruks kelis mėnesius. Bus suburta ministerijos darbo grupė, kuri aptars visus perdavimo klausimus, tarp jų, ir finansinių investicijų skolą Šilutės r. savivaldybei.

Sprendžiant klausimą dėl įstaigos perdavimo ministerijai, nuo balsavimo nusišalino „Šilutės krašto“ politikai ir S.Skutulienė. Už sprendimą perduoti ugdymo centrą ministerijai nebalsavo ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungos politikai. Tačiau likę 15 Tarybos narių nusprendė, kad Švėkšnos specialiojo ugdymo centras būtų perleistas Švietimo ir mokslo ministerijai.

Tą patį vakarą viename televizijos reportaže, kuriame buvo paskelbta apie Šilutės savivaldybės sprendimą, dar kartą nuomonę apie Švėkšnos specialiojo ugdymo centro likimą išsakė  LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji patvirtino nuomonę, kad minėto centro vaikai turėtų būti išskirstyti į kitas panašias įstaigas. Dar daugiau, Prezidentė išmetė prielaidą, kad Švėkšnos specialiojo centro išsaugojimu rūpinasi įtakingi politikai, kuriems įstaigoje buvo organizuoti „baliai su ikra“.

Šilutės rajono meras V.Laurinaitis „Šilutės naujienoms“ teigė niekada nedalyvavęs jokiuose tos įstaigos pobūviuose, niekuo nebuvęs vaišintas. Paklaustas, kaip jis vertina valstybės vadovės teiginius apie „balius su ikra“, meras komentuoti Prezidentės kalbų nesiėmė.