Metams įpusėjus į darbą kibo Šilutės r. savivaldybės Būsto pritaikymo neįgaliesiems komisija. O jai veikti tikrai yra ką, nes ant Socialinės paramos skyriaus vedėjo Alvido Šimelionio stalo jau guli ne vienas prašymas, kad neįgaliajam būtų patobulintas ar kaip kitaip pritaikytas būstas.
Susirinkusi komisija aptarė naujoves bei susipažino su šilutiškių pageidavimais, kurie vis atsiremia į žemą lėšų stogą. Šiemet būstų pritaikymo neįgaliesiems darbams iš valstybės biudžeto yra skirta 1852,92 Eur, prie jų 30 proc., tai yra 555,88 Eur, prisideda Savivaldybė, tad bendra suma siekia vos 2408,8 Eur.
Naujas aprašas ir tvarkos
Dar prieš vykstant pas neįgaliuosius pažiūrėti, kokių pageidavimų jie turi, komisija aptarė naujai parengtas tvarkas. Anot Savivaldybės administracijoje dirbančio teisininko Vaido Kuzo, kuris yra atsakingas už programos vykdymą, šiemet įsigalioja naujas būsto pritaikymo neįgaliesiems aprašas, parengtas vadovaujantis socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu.
Pagal naująjį aprašą šiemet nustatytos prašymų priėmimo ir būsto pritaikymo darbų vykdymo datos. Tai – labai svarbu, nes būtent jos ir nulems, kada neįgalusis gali tikėtis, kad bus imtasi būstą pritaikyti jo poreikiams iš valstybės ir savivaldybės lėšų. Pavyzdžiui, jei pareiškėjas suskubs pateikti prašymą iki einamųjų metų pabaigos, jis gali tikėtis, kad kitais metais komisija ims prašymą svarstyti ir ieškoti sprendimų. Jei pareiškėjas pateikia prašymą dėl būsto pritaikymo sausio mėnesio pirmomis dienomis, jo svarstymas greičiausiai bus atidėtas iki kitų metų.
Anot Socialinės paramos skyriaus vedėjo A.Šimelionio, tokie terminai buvo nustatyti ir patvirtinti todėl, kad į prašymų skaičių bei jų pateikimų datas atsižvelgė Socialinės paramos ir darbo ministerija, skyrusi šiemet tiek nedaug lėšų.
Kitaip tariant, pernai į Šilutės rajono savivaldybės administraciją dėl būsto pritaikymo kreipėsi tik vienas šilutiškis, todėl, prasidėjus 2016 metams iš valstybės Būsto pritaikymo neįgaliesiems programos buvo gauti tik 1852 Eur. Nuo sausio 1-osios Socialinės paramos skyriuje įregistruoti dar du šilutiškių prašymai, kuriems įgyvendinti šiais metais jau lėšų neužteks.
„Yra tik dvi išeitys: arba tuos du paskutiniuosius prašymus svarstyti kitais metais, arba rašyti prašymą Savivaldybės administracijai ir prašyti skirti dalį lėšų iš sutaupytųjų, kurios buvo numatytos piniginei socialinei paramai. Tik taip galime greičiau padėti neįgaliems gyventojams“, – sakė A.Šimelionis.
Įkalintas daugiabutyje
Po naujovių aptarimo komisija aplankė neįgaliuosius, kurie yra pirmieji būsto pritaikymo sąraše.
Šilutės Gluosnių gatvėje gyvenantis 25-erių Andrius Petrošius prieš 11 metų nesėkmingai nėrė į vandenį – atsitrenkus į kliūtį lūžo stuburo slanksteliai. Andrius visam gyvenimui atsisėdo į neįgaliojo vežimėlį. Pernai rugpjūčio mėnesį Andrius pateikė prašymą įrengti prie namo laukujų durų pandusą (nuovažą), kad galėtų vežimėliu savarankiškai išvažiuoti į lauką.
Andrius visus tuos metus be tėvų pagalbos negali išvažiuoti į lauką.
Deja, anot komisijos, nedaug vilties, kad šiam jaunam vyrui bus įrengtas pandusas. Bendrabučio tipo daugiabutis namas šiuo metu renovuojamas pagal daugiabučių namų renovacijos programą, todėl reikėtų keisti jau suderintą renovuojamo namo projektą. Tai gali būti labai brangu ar net neįmanoma.
„Į namą patekti galima aukštais ir gana siaurais laiptais, šalia driekiasi važiuojamoji kelio dalis. Vadinasi, paplatinti laiptų, prijungiant nuovažą, nėra kur“, – keblią situaciją komentavo V.Kuzas.
Vis dėlto, pamatę tikrąją situaciją ir išklausę Andriaus bei jo mamos Aušros prašymo, Savivaldybės atstovai pažadėjo ieškoti būdų padėti. Vienas pirmųjų žingsnių, anot V.Kuzo, išsiaiškinti, kiek pareikalautų papildomų lėšų namo renovacijos projekto korekcija. Nuovažą būtų galima įrengti prailgintą, užsukančią už namo į kiemo pusę.
„Stiklinė mergaitė“ nori mokytis
Aplankyta ir antroji prašymo dėl būsto pritaikymo pareiškėja – Gintarė Bieliauskaitė, gyvenanti su mama ir seneliais E.Kanto gatvėje, individualaus namo antrajame aukšte. Ši 18-etė turi judėjimo negalią, daugeliui šilutiškių yra žinoma kaip „stiklinė mergaitė“: dėl įgimtos kaulų trapumo ligos mergina yra patyrusi daugybę lūžių bei išgyvenusi begalę operacijų.
Gintarė nori toliau mokytis, šiemet ji – Vydūno gimnazijos abiturientė.
Komisijos narius pasitikęs Gintarės senelis Zigmas Mačiulis sakė, kad anūkės svajonė – liftas. Juo mergina galėtų pati nusileisti iš namo II aukšto į lauką. Šiuo metu Gintarė, judanti su specialiais ratukais, pati negali vaikščioti aukštais laiptais, ją turi kažkas iš suaugusiųjų nešti. Anot senelio, anūkę kol kas jie nuneša patys, tačiau ir jų, suaugusiųjų, sveikata metams bėgant nestiprėja.
„Noriu turėti galimybę pati, savo jėgomis išeiti į lauką“, – sakė Gintarė.
Kalbėdamas apie nelengvą situaciją Z.Mačiulis paaiškino, kad viskas galėtų būti daug paprasčiau, jei jie gyventų pirmajame aukšte. Tačiau šis gyvenamasis namas priklauso dviem šeimoms, tad pirmas aukštas yra kitų šeimininkų. Be to, Mačiuliai yra susiremontavę savo namo dalį, apsišiltinę sienas.
Išklausę merginos ir jos senelių prašymo, komisijos nariai nežarstė didelių pažadų, Gintarės situacija – taip pat kebli. Anot V.Kuzo, Gintarės prašymas dėl būsto pritaikymo buvo pateiktas tik šiemet, vadinasi, jo įgyvendinimui nėra pakankamai lėšų. Žinoma, būtų galima džiaugtis ir tuo, kad jaunai šilutiškei gyvybiškai svarbus liftas bus įrengtas kitais metais, tačiau…
„Galime skirti tik dalį lėšų, nes programoje numatyta, jog už Savivaldybės administracijos lėšas liftai gali būti įrengiami tik pirmame aukšte“, – patikslino V.Kuzas.
Yra galimybė liftą įrengti už sutaupytas lėšas, kurios buvo skirtos piniginei socialinei paramai. Anot A.Šimelionio, tokiu atveju II aukšte liftą už savo lėšas turėtų įsirengti patys šeimininkai, pasamdę atestuotą įmonę. Kitais metais jiems būtų kompensuota dalis išlaidų (apie 7900 Eur).
Atsisveikindama su Gintare ir jos seneliais Būsto pritaikymo neįgaliesiems komisija pažadėjo tiksliau sužinoti, kiek iš viso pavyktų iš Savivaldybės administracijos gauti lėšų, kuriomis būtų galima kompensuoti lifto įrengimą.
Vėliau Socialinės paramos skyriaus vedėjas A.Šimelionis „Šilutės naujienoms“ sakė, jog Savivaldybė galėtų gerokai daugiau prisidėti prie patogesnio rajono neįgaliųjų gyvenimo, jei metams pasibaigus savival-dybės administracija „neatimtų“ sutaupytų lėšų. Pavyzdžiui, pernai Socialinės paramos skyrius iš piniginei socialinei paramai skirtų lėšų sutaupė 540 tūkst. Eur. Dalis šių pinigų išleista įvairioms socialinėms reikmėms – socialiniams darbuotojams nupirkti nauji kompiuteriai, vaizdo kameros, išmokėti atlyginimai. Bet apie pusę sutaupytos sumos buvo paskirta Savivaldybės skoloms padengti.
Šiemet per pirmąjį metų ketvirtį Socialinės paramos skyrius jau sutaupė apie 76 tūkst. eurų.
Rašyti atsakymą