Savivaldybė planuoja naują mokestį – už lietaus nuotekas

onehandŠilutės miesto ir Žemaičių Naumiesčio paviršinio vandens (lietaus) nuotekų tinklus perdavus vandentvarkos įmonei UAB „Šilutės vandenys“, vartotojai gali būti „apdovanoti“ dar vienu mokesčiu.

Tokią galimybę numato Savivaldybės administracija, ketinanti „lietaus mokestį“ užkrauti tik ant verslininkų pečių.
Kai kuriuos politikus stebina tokia perspektyva, tačiau visi rajono Tarybos komitetai yra pritarę klausimą dėl lietaus kanalizacijos tinklų perdavimo „Šilutės vandenims“ svarstyti šios savaitės Tarybos posėdyje.

Tikisi ES investicijų

Rajono Tarybos komitetuose Savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Ambrozaitis, jo pavaduotojas Vygantas Kamarauskas bei Savivaldybės Ūkio skyriaus vedėjas Sigitas Šeputis politikams pasakojo, kad jau seniai rengtasi perduoti  vadinamųjų lietaus nuotekų tinklus Savivaldybės vandentvarkos įmonei „Šilutės vandenys“. Iki šiol šie tinklai buvo seniūnijų balanse ir nebuvo reikiamų šio turto inventorizacijos dokumentų. Dabar tinklai inventorizuoti ir juos reikia perduoti įmonei, turinčiai teises ir pareigas vykdyti savivaldybės teritorijoje ne tik geriamojo vandens išgavimą ir tiekimą, bet ir nuotekų tvarkymo paslaugų  teikimą.

Bendras „Šilutės vandenims“ perduodamų lietaus nuotekų tinklų ilgis – 37 km, iš jų Šilutės mieste – 34 km, Žemaičių Naumiestyje – 3 km.

Da viena priežastis, kodėl verta perduoti lietaus nuotekų tinklus „Šilutės vandenims“: minėti tinklai ir vandens perpumpavimo siurblinės jau yra gerokai nusidėvėjusios ir juos atnaujinti geriausiai gali vandentvarkos įmonė. Tik turėdama tinklų nuosavybės teisę, UAB „Šilutės vandenys“ galės parengti projektus ir gauti europinės paramos lėšų tinklams rekonstruoti.

Vienus apmokestins, kitus – ne?

Komentuodamas tolimesnę lietaus kanalizacijos tinklų eksploatavimo perspektyvą, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas V.Kamarauskas sakė, kad lietaus nuotekų tinklų eksploatavimo išlaidos negalės būti įtrauktos į geriamojo vandens tiekimo bei nuotekų valymo kainą. Tačiau jis nepaneigė fakto, kad gali atsirasti naujas mokestis – paviršinio vandens (lietaus) nuotekų tvarkymo.

Tokia perspektyva daugumai politikų nesukėlė jokių emocijų, tik Socialinių reikalų komiteto pirmininkas A.Gečas pareikalavo administracijos daugiau paaiškinimų. Jis įžvelgė, kad perdavus minėtus tinklus „Šilutės vandenims“ bus pabloginta Šilutės ir Žemaičių Naumiesčio gyventojų socialinė situacija – būtent juos užgrius naujas mokestis.

A.Gečas ir kiti šio komiteto politikai sakė gerai žinantys „Šilutės vandenų“ vadovybės sugebėjimus išpūsti nuostolius ir paslaugos kainą.

V.Kamarauskas tikino, kad naujasis lietaus nuotekų mokestis planuojamas tik juridiniams asmenims, t.y. įmonėms ir įstaigoms. O gyventojai nebus apmokestinti. Mokesčio dydis bus apskaičiuojamas pagal įmonės ar įstaigos valdomą ar naudojamą plotą.

Tokios metodikos teisingumu abejojo Socialinių reikalų komiteto narys Juozas Sauspreškis: negi daugiabučiame name įsikūrusi įstaigėlė lietaus nuotekų mokestį mokės, o kelios dešimtys tame pačiame name gyvenančių šeimų – ne. J.Sauspreškio nuomone, taip bus pablogintos verslo sąlygos ir supriešinti žmonės.

A.Gečas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad lietaus kanalizacijos tinklų perdavimas „Šilutės vandenims“ nekelia abejonių, tačiau dėl galimo naujo mokesčio būtinybės reikės daug diskutuoti ir svarstyti, ar jis teisingas, kodėl lietaus kanalizacijos tvarkymo (apmokestinimo) problema iškilo tik dabar?