Savivaldybėms leista imti rinkliavas iš jų krantuose prisišvartuojančių laivų

Seimas leido prie vandens telkinių esančioms arba savo teritorijoje jų turinčioms savivaldybėms imti rinkliavas iš trumpam jų krantuose prisišvartavusių laivų ar kitų vandens transporto priemonių.

Priėmimo stadijoje už šias Vidaus vandenų transporto kodekso bei jas lydinčias Rinkliavų įstatymo pataisas balsavo 99, susilaikė 2 ir prieš nebuvo nė vienas parlamentaras.

Šiems liberalo Andriaus Bagdono siūlymams pritarė parlamento Biudžeto ir finansų komitetas (BFK).

Anot parlamentaro, siūlomi keitimai padės spręsti problemą, kai laivai į savivaldybes atvyksta trumpam laikotarpiui ir naudojasi jų infrastruktūra, tačiau nesudaro sutarčių dėl švartavimosi ir kitų paslaugų. Dėl to, anot A. Bagdono, turistų paliktas šiukšles savivaldybės turėdavo tvarkyti iš savo biudžeto.

„Priėmus šiuos pokyčius, savivaldybės galės spręsti ilgus metus keliamus klausimus dėl sausumoje laikomų vidaus vandenų transportų priemonių teisinio statuso, galėjimo statyti jas ant kranto ir apmokėjimo už tokią galimybę sąlygas. (…) Savivaldybės galės surinkti papildomų lėšų infrastruktūros tvarkymui“, – ragindamas Seimą palaikyti siūlymus kalbėjo A. Bagdonas.

„Įstatymu suteikiama savivaldybėms, savivaldai (teisė – ELTA) pasirinkti, ar tokią rinkliavą jie norėtų taikyti. (…) Įstatymu pačiu mes niekaip nesureguliuojame ir nenustatome jokių rinkliavų“, – dar kovą Seimui teikdamas įstatymo pataisas kalbėjo A. Bagdonas.

Siūlymai taip pat numato, kad savivaldybės galėtų rinkti mokestį ne tik už transporto priemonių švartavimąsi, bet ir už leidimą įplaukti į valstybės saugomas teritorijas, savivaldybių įsteigtus draustinius, kraštovaizdžio objektų teritorijas ir kitas apsaugines zonas.

Tiesa, dar gegužę įstatymo pataisoms iš esmės pritarusi Vyriausybė kartu pateikė pastabų jas tobulinti. Anot Ministrų kabineto, reikėjo tvarkyti dabar jau priimto reglamentavimo spragą, leidžiančią apmokestinti ne tik vidaus vandenų transporto savininkus, kurie švartuojasi savivaldybių krantuose ir naudojasi kita infrastruktūra, bet visus jų teritorijų vidaus vandenimis plaukiančius laivus.

Be to, Vyriausybė siūlė leisti savivaldybių taryboms pačioms apsispręsti, kokią laivų apmokestinimo tvarką jos taikys. Kaip aiškino Susisiekimo ministerija, keitimais taip pat reikėtų įpareigoti savivaldybes nustatyti konkrečias laivų švartavimuisi skirtas vietas.

Ūla Klimaševska (ELTA)