Savivaldybės politikai rizikuoja supainioti viešuosius ir privačius interesus

KORTELE I NERINGA 1Šilutės r. savivaldybės tarybos politikams prieš pat jų vasaros atostogas išdalintos specialios kortelės, suteikiančios teisę automobiliu įvažiuoti į Neringos savivaldybės teritoriją, nemokant ekologinio mokesčio.

30 tokių kortelių Šilutės savivaldybei suteikė Neringos savivaldybė pagal sutartį, kuri buvo sudaryta dar 2013 metais. Tuomet Šilutės savivaldybės taryba Neringos savivaldybei gera valia perleido pusę Kuršių marių teritorijos, ir buvo sutarta už tai gauti nemokamus leidimus, suteikiančius teisę be mokesčio asmeniniu transportu įvažiuoti į Neringos savivaldybės teritoriją. Tas korteles Neringos savivaldybė Šilutės valdžiai perdavė tik šiemet.

Kaip su privačiais ir viešaisiais interesais?

Paskutinio šią vasarą Tarybos posėdžio metu, liepos 28-ąją, meras Vytautas Laurinaitis politikams paaiškino, kad tų leidimų neringiškių paprašė tik tuomet, kai vienai iš svivaldybės Tarybos narių parūpo, kaip naudojami pagal sutartį Šilutės savivaldybei priklausantys leidimai.

Susidarė vaizdas, kad meras tikėjosi atostogauti išeinantiems politikams korteles įteikti kaip malonų siurprizą… Tačiau tokią emociją sugadino opozicijos politikas, savivaldybės Etikos komisijos pirmininkas Jonas Jatautas.

Paėmęs jam skirtą kortelę nuo stalo, J.Jatautas tarė: „Kaip Etikos komisijos pirmininkas privalau reaguoti, nes pasidalintas bendras rajono gėris (Kuršmarių teritorija – aut. past.), o nemokamo įvažiavimo kortelės įteiktos į privačias rankas“.KORTELE I NERINGA 2

J.Jatauto nuomone, kiekvienas politikas, pasinaudojęs kortele saviems reikalams, rizikuoja tapti viešųjų ir privačių interesų painiotoju.

Taigi mero padalinti nemokami leidimai ir pasiūlymas be ekologinio mokesčio aplankyti kaimyninę savivaldybę tyčia ar netyčia galėjo kiekvienąpolitiką stumtelėti į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) glėbį.

Bet Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis – tiesiog virtuozas: meistriškai pamokė išrinktuosius, kaip gudriai pasinaudoti nemokamo įvažiavimo kortele ir nesukelti VTEK priekaištų. V.Pozingio teigimu, Tarybos nariai kortele turi naudotis ne asmeniniais tikslais, o tik Šilutės ir Neringos savivaldybių bendradarbiavimui stiprinti ir plėtoti: važiuoti į Neringą susipažinti su kultūros, švietimo ar kitokios srities veikla. Tuomet, anot V.Pozingio, reikėtų Šilutės r. savivaldybės sekretoriatą informuoti apie kelionės tikslą, ir kortelė būtų panaudota pagal paskirtį.

Belieka tik priminti, kad ir be pamokymų didžioji dauguma mūsų savivaldybės politikų yra profesionalūs gudragalviai: kiekvieną mėnesį iš rajono biudžeto paprašo (prisirenka išlaidų čekių) ir gauna po vieną minimalaus atlyginimo dydžio sumą – neva kaip kompensaciją už patirtus nuostolius, susijusius su Tarybos nario veikla…

Kam parūpo leidimai?

V.Laurinaitis, ragindamas politikus pasinaudoti Neringos dovanotomis kortelėmis, viešai taip ir nepaminėjo, kas iš keturių savivaldybės Tarybos narių – moterų susidomėjo nemokamu įvažiavimu į Neringą.

Po kortelių dalybų opozicijos politikai spėliojo, kad tokį paklausimą galėjo pateikti judėjimo „Už žmonių valdžią“ atstovė Daiva Žebelienė. Mat ji tuomet, kai buvo pasirašytas Šilutės ir Nidos savivaldybių susitarimas, ėjo merės pareigas. Tad galimai ji galėjo geriausiai žinoti apie 30 privileginių kortelių.

Tačiau D.Žebelienė tokias prielaidas paneigė. „Šilutės naujienoms“ ji sakė, kad apie korteles tikrai žinojo, nes Neringos savivaldybė tokias korteles buvo suteikusi iškart, kai buvo pasirašyta sutartis. Pasak D.Žebelienės, ji kortelių neišdalijo politikams, nes jau tuomet jai kilo abejonių dėl jų naudojimo teisėtumo.

„Valdžios tuomet Šilutėje keitėsi kas metus, sutartis gimdė vieni, o jas pasirašinėjo jau visai kiti“, – komentavo D.Žebelienė, ir priminė, kad sutarties sąlygas derino iki jos savivaldybei vadovavę politikai: tuometinis meras V.Pozingis, vicemeras Vaidas Pavilonis ir Administracijos direktorius Šarūnas Laužikas.

D.Žebelienės nurodymu, tuomet kortelės buvo sugrąžintos Neringos savivaldybei.   „Toliau kortelėmis nesidomėjau. Į Neringą keliauju kateriu – taip daug patogiau. Dabar mero įteiktą kortelę be jokios abejonės sugrąžinsiu sekretoriatui“, – sakė ji „Šilutės naujienoms“.

Tiesaus klausimo priremtas meras V.Laurinaitis „Šilutės naujienoms“ pranešė, kad kelionėmis į Neringą su lengvatinėmis kortelėmis domėjosi konservatorių frakcijos pirmininkė Sandra Tamašauskienė. Anot mero, taip ir kilo mintis, kad vertėtų korteles išdalinti savivaldybės politikams, kad jiems jau nebekiltų abejonių dėl jų panaudojimo.

Politikė S.Tamašauskienė „Šilutės naujienoms“ patvirtino faktą, kad ji, sužinojusi apie sutarties sąlygą dėl 30 kortelių, Komunikacijos skyriaus vedėjo paklausė, kaip jos naudojamos. Pasak S.Tamašauskienės, rajono vadovas tikriausiai ne taip suprato domėjimosi priežastį. Mat politikei buvo įdomu, ar kas nors nepiktnaudžiauja tomis kortelėmis.

S.Tamašauskienė sakė, kad gavusi kortelę ji tą pačią dieną ją sugrąžino sekretoriatui, nes nenori naudotis abejotina privilegija.

„Šilutės naujienos“ ketina pasidomėti ir rugsėjo mėnesį informuoti, kam iš politikų prireikė nemokamo įvažiavimo į Neringą.