Savivaldybės šilumos gamintojai didina šilumos kainą

SILUMOS KAINA_1Rudeniška šiluma, o ne žiemiškais speigais pasižyminti šiemetinė žiema džiugina visus, tik ne šilumos gamintojus. Tik šilumos gamintojų bendrovės darbuotojai vaikšto po centralizuotą šilumą gaunančius daugiabučius namus, ir tikrindami šildymo sistemas, be šypsenų veiduose prisipažįsta, jog šiemet tenka dirbti be jokios vilties gauti premiją. Juk kalendorinė žiema artėja prie pabaigos, o dar niekas nematė nei sniego pusnies, nei ledo.

Ekonomikos ir finansų komitetui pateiktas svarstyti Savivaldybės UAB „Šilutės šilumos tinklai“ tiekiamos šilumos kainos dedamųjų metams nustatymo sprendimo projektas. Bus keičiama gal pora dešimčių šilumos skaičiavimo parametrų, kurie turės įtakos tam, kad nuo šių metų balandžio 1 d. iki 2021 kovo 31 d. šios įmonės tiekiama šilumos kaina gyventojams nuo 4,31 ct/kWh be PVM (4,70 ct/kWh su PVM), pagal pateiktą projektą, pabrangtų iki 4,84 ct/kWh be PVM (5,28 ct/kWh su PVM). Ji didėtų 0,53 ct/kWh be PVM arba 12,2 procento.

Konkretūs pavyzdžiai apie šilumos brangimą

Savivaldybės Ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Ugnė Šunokienė Ekonomikos ir finansų komiteto nariams pateikė visas šilumos kainos skaičiavimo dedamąsias. Ji sakė, kad bendrovės šilumos bazinės kainos nuolatinė dedamoji perskaičiuojama atsižvelgiant į efektyvumo koeficiento, pagaminto ir realizuoto šilumos kiekio, ilgalaikio turto vienetų nusidėvėjimo (amortizacijos) sąnaudų, investicijų grąžos ir į kitus, nuo ūkio subjekto valios nepriklausančių veiksnių nulemtus, neišvengiamus sąnaudų pokyčius.SILUMOS KAINAKad politikai geriau įsivaizduotų būsimą šilumos kainos didėjimą, ji pateikė konkrečius pavyzdžius.

U. Šunokienė teigė, kad šiuo metu, pagal statistinius duomenis, „Šilutės šilumos tinklai“ tarp Lietuvos savivaldybių šilumos gamintojų yra antroje vietoje pagal šilumos kainos pigumą. Padidinus įkainį 12,2 procento ji šioje statistikoje taptų penkta įmone, gaminančia pigiausią šilumą.

Tad jeigu šiuo metu, pagal bendrovės tiekiamos šilumos kainą nerenovuotame pastate, 45 kv. m bute gyvenantys žmonės už suvartotą centralizuotą šilumą moka 31,89 eurus, tai padidinus šilumos kainą mokėtų 35,83 eurus. Kitaip tariant, jiems šiluma per mėnesį pabrangtų 3,94 euro. Renovuotame pastatę tokio pat ploto bute per mėnesį už vartojamą šilumą mokama 15,25 euro, o pabranginus tektų mokėti 17,18 euro. Šiluma mėnesiui pabrangtų 1,85 Eur.

Ragina neabejoti renovacijos nauda

Svarstant šį klausimą Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Vygantas Kamarauskas iškart paliko posėdį, juokaudamas, jog visai nesupranta svarstomo klausimo. Tikroji priežastis yra ta, jog jis pats dirba „Šilutės šilumos tinklų“ direktoriaus pavaduotoju daugiabučių namų renovacijos klausimams. Jeigu dalyvautų posėdyje svarstant šilumos kainą, V. Kamarauskas pažeistų viešuosius ir privačius interesus.

Posėdžiui vadovauti ėmėsi pirmininko pavaduotojas Sigitas Majus. Išklausęs svarstomus šilumos kainos brangimo skaičius ir pavyzdžius, jis pastebėjo, jog tokie skaičiai rodo, kad verta namus renovuoti. Taip patikimiausia išvengti šilumos kainos pokyčių ir pagerinti savo gyvenamąją vietą. 

S. Majus prašė „Šilutės šilumos tinklų“ direktoriaus Vaidoto Mačiulio paaiškinti renovacijos įtaką bendrovės gaminamos šilumos kiekiams. Ar tai neturės vėliau įtakos įmonės infrastruktūros išlaikymui?

V. Mačiulis pasakojo, kad šiuo metu Šilutės savivaldybėje jau yra apie 60 pastatų, kurie renovuoti arba jų renovacija jau baigiama. Tačiau bendrovės gaminamos šilumos apimtys dar nesumažėjo, nes per kelis metus nuolat didėja centralizuotos šilumos vartotojų skaičius. Jis paminėjo ir tokius naujus vartotojus kaip „Maxima“ ir „Lidl“, Šilutės katalikų bažnyčia. Netrukus šilumą pradės vartoti ir naujasis sporto kompleksas bei atnaujintas Kultūros ir pramogų centras. Reikia įvertinti ir tai, kad kai vartotojai už šilumą moka mažiau, jie nori gyventi šiek tiek šilčiau. Situaciją, apie renovuotus namus ir šilumos kainą V. Mačiulis iliustravo ir Visagino savivaldybės pavyzdžiu. Šiame mieste visi daugiabučiai jau renovuoti, o per kelis metus šilumos kaina padvigubėjo. Tačiau šilumos vartotojai vis tiek moka nepalyginamai mažiau, nei iki pastatų renovacijos.

Visi Ekonomikos ir finansų komiteto nariai pritarė „Šilutės šilumos tinklų“ gaminamos šilumos kainos didinimą svarstyti Tarybos posėdyje.