Savivaldybės Taryba mažina lengvatas dirbantiems su verslo liudijimais

pinigaiSavivaldybės Tarybos komitetuose jau svarstytas sprendimo projektas dėl „Dėl veiklos, kuria gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, 2016 metų fiksuoto pajamų mokesčio dydžių ir mokesčio lengvatų patvirtinimo“.

Politikai vieningai pritarė koreguoti vadinamiesiems patentininkams taikytas kai kurias lengvatas ir minimaliai padidinti buvusius simbolinius kai kurių veiklų mokesčių dydžius.
Naikins lengvatas dirbantiesiems ir bedarbiams

Pasak sprendimo projektą dėl mokesčių už verslo liudijimus rengusios Savivaldybės Ūkio skyriaus vyriausiosios specialistės Irmos Augutienės,  turintieji teisę į mokesčio lengvatą sudaro daugiau kaip 70 proc. visų dirbančiųjų su verslo liudijimais.

Dažniausiai lengvata naudojasi Darbo biržoje registruoti bedarbiai, dirbantieji ir neįgalūs asmenys. Be to, žinant, kad verslo liudijimus galima įsigyti trumpiems terminams, asmenys, turintys lengvatas, Savivaldybės biudžetui moka visai nedidelius mokesčius.

I.Augutienės teigimu, rengiant sprendimo projektą dėl mokesčių už verslo liudijimus 2016 metams, buvo tartasi su Valstybinėsmokesčių inspekcijos ir Darbo biržos vadovais bei specialistais.

Jų nuomone, yra nemažai bedarbių, kurie linkę papiktnaudžiauti Savivaldybės ir valstybės gerumu ir nepagrįstai dažnai registruojasi Darbo biržoje tik tam, kad išsipirktų lengvatinį verslo liudijimą 5 dienoms. Po to jiems patogiu metu vėl registruojasi Darbo biržoje ir vėl perka 5 dienų verslo liudijimą.

Kalbėdama apie verslo liudijimo mokesčio lengvatos panaikinimą dirbantiesiems, I.Augutienė sakė, kad jos nuomone, tokie verslūs žmonės neturėtų jaustis skriaudžiami, nes mokesčiai už verslo liudijimus Šilutės savivaldybėje nėra dideli. Be to, dirbantieji ir dėl papildomos veiklos perkantys patentus žmonės dažniausiai juos perka trumpiems laikotarpiams, tad jų sumokami mokesčiai per metus siekia tik po kelias dešimtis eurų.

Minimaliausius mokesčius padidins

Savivaldybės Taryboje yra politikų, kurie skeptiškai vertina kai kurių veiklų apmokestinimą mažais mokesčiais. Uždarosioms akcinėms bendrovėms vadovaujantys politikai Steponas Kazlauskas, Vladas Kainovaitis mano, kad dauguma dirbančiųjų su verslo liudijimais piktnaudžiauja ir dėl mažų verslo liudijimų kainų bei lengvatų moka labai mažus mokesčius, palyginti su individualiomis įmonėmis ar uždarosiomis akcinėmis bendrovėmis. Pasak V.Kainovaičio, mažai tiriama, kiek yra tokių gamybos ar statybos brigadų, kurių visi darbuotojai dirba pagal verslo liudijimą, nors šis liudijimas skirtas tik individualiai veiklai.

S.Kazlauskas pastebėjo, kad veiklų sąraše yra verslo rūšių, kurios vietoje buvusio simbolinio lito dabar apmokestintos 1 euru.

I.Augutienė paaiškino, kad toks simbolinis mokestis yra tik tokioms veikloms, kurios Šilutės savivaldybėje nėra paklausios ir kurioms daug metų niekas nepirko verslo liudijimų.

I.Augutienė, pritarus visiems komiteto nariams, sutiko pakoreguoti sprendimo projektą ir vietoje simbolinio 1 euro mokesčio įrašyti bent 12 eurų – kitaip tariant, 1 eurą per mėnesį.

I.Augutienės nuomone, bemaž visoms veikloms, kurių verslo liudijimo metinis  mokestis buvo minimalus – 29 Eur (100 litų), dabar mokestis bus padidintas iki 50 eurų. Kitų veiklų mokesčiai pakoreguoti nežymiai, dažniausiai tik suapvalinti skaičiai, dėl konvertavimo į eurą turėję keletą šimtųjų po kablelio.