Visą vasarą Šilutės viešosios bibliotekos Gardamo filialo bibliotekos sienas puošė penkiolika paveikslų, kuriuose vaizduojamos iš sapnų pasaulio atkeliavusios mitologinės būtybės, gėlės, gyvūnai, paukščiai, moterys. Tai jaunos menininkės Ugnė Lidžiūtės matomas ir jaučiamas pasaulis. Gardame iki rugpjūčio pabaigos eksponuota paroda „Paukščiai ir gėlės“ buvo jos pirmoji autorinė paroda, bet tikrai ne paskutinė. „Baigusi studijas svajoju dirbti laisvai samdoma menininke, savaitėje turėti tris laisvadienius, o socialiniuose tinkluose norėčiau turėti daug sekėjų“, – artimiausiais savo ateities planais dalinasi Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto Grafinio dizaino specialybės studentė.
Fotografijose – gyvūnai
Dvidešimtmetės Ugnės vaikystė prabėgo Gardamo kaime, gražios gamtos apsuptyje. Jos tėvų sodyba yra dauboje, miestelio pakraštyje, kur tvyro ramybė, o žmonės gyvena darnoje su gamta. Šios ramybės Ugnė pasisemia
kiekvieną kartą prieš važiuodama į Klaipėdą, kur gyvenimas vyksta didžiuliu greičiu.
Ugnės gyvenimo dalis, akivaizdžiai matoma jos piešiniuose – gyvūnai. Mergina pasakojo, kad vienu metu tėvų namuose augino septynis gyvūnus: dvi jūrų kiaulytes, tris katinus, du šunis. Pirmąją jūrų kiaulytę Ugnė gavo dovanų, vieną šunį priglaudė iš kaimynų, trijų kačių pagailėjo, kai katė mama neturėjo kur dėtis su trimis mažyliais. Tiesa, dabar keturkojų kompanija yra gerokai sumažėjusi. „Labai myliu gyvūnus“, – neslepia menininkė.
Daug gyvūnų, tiesa, jau ne naminių, galima pamatyti žvelgiant į Ugnės fotografijas: daržinėje įsikūrusią kregždžių šeimyną, prie namų laigančias stirnas ar išdidžiai vaikštinėjančius gandrus.
Mergina sako, kad fotografuoti mėgo visą laiką. Anksčiau vaizdus fiksuodavo telefonu. Tačiau, kai pradėjo studijuoti ir tėvai padovanojo profesionalų fotoaparatą, buvo viena laimingiausių dienų jos gyvenime.
„Net ir geriausias išmanusis telefonas su naujausiomis kameromis nepakeis fotoaparato“, – įsitikinusi Grafikos specialybės studentė.
Klasiokai ėjo namo, o ji važiavo mokytis
U. Lidžiūtė baigė 10 Gardamo pagrindinės mokyklos klasių, o 11 – 12 gimnazijos klases pabaigė Vydūno gimnazijoje. Tiesa, 20 kilometrų atstumas nuo Šilutės iki Gardamo jai buvo puikiai pažįstamas nuo mažų dienų, nes būdama 10 metų Ugnė pradėjo važinėti į tuometinę Dailės mokyklą. Ji prisimena, kad tuomet „dailiokai“ mokėsi Liepų gatvėje esančiame pastate. Šiandien Ugnė didžiuojasi, kad turėjo valios papildomai mokytis dailės, nors kartais būdavo nelengva.
„Klasiokai ketvirtadieniais po pamokų eidavo žiūrėti „Simpsonų“, o aš turėdavau važiuoti į Šilutę“, – prisimena dabar jau savo gyvenimą su daile siejanti mergina.
Tuometinėje Dailės mokykloje Ugnė išmoko akademinio piešimo, tapybos, skulptūros, piešimo ant drabužių paslapčių. Batikos techniką, kuria galima dekoruoti drabužius, ji naudoja iki šiol.
Baigusi pradinę ir pagrindines Dailės mokyklos klases, Ugnė padarė metų pertrauką ir grįžo dar dviem metams į išplėstinius mokymus. „Grįžau, nes jau žinojau, kad noriu studijuoti grafinį dizainą ir labai pasiilgau Dailės mokyklos mokytojų“, – šypteli mergina.
Šilčiausiai ji prisimena Živilę Skirkevičienę ir Andrių Sirtautą. Stiprų jų palaikymą Ugnė jautė, kai stojo mokytis grafinio dizaino. Ugnė pasirinko studijas Klaipėdoje, nes ten jaučiasi kaip namuose. Ji džiaugiasi pasirinkusi grafikos dizaino specialybę, nes ji šiuolaikiška, paklausi. Jau studijuodama pirmuose kursuose Ugnė gavo užsakymų iliustruoti žaidimus vaikams, renginių afišas.
Teptukus iškeitė į kompiuterį
Studijuodama universitete Ugnė pradėjo piešti jau ne rankomis, o specialia planšete, ant kurios taipogi piešiama pieštuku, tačiau vaizdas jau matomas kompiuteryje. Mergina prisipažįsta, kad piešti kompiuteriu jai patinka kur kas labiau. „Piešiant ranka galima išgauti kitokią tekstūrą, linijas, tačiau tai reikalauja daugiau vargo, dažnai išsiteplioju dažais, pieštuku, o piešiant kompiuteriu viskas tvarkinga. Jeigu nuklysta ranka planšetėje, gali lengvai ištrinti, o popieriuje viskas susigadina ir piešinį tenka pradėti iš naujo“, – apie šiuolaikines technologijas dailėje kalba studentė.
Ugnės piešiniuose dominuoja mitologinės būtybės, ji neslepia dažnai jas susapnuojanti, kaip ir vieną naujausių savo piešinių – pusiau žmogų, pusiau paukštį. „Sapne vaizdas artėjo prie gyvūno, sėdinčio pievoje ant akmenų. Jis atsisuko į mane ir išsigandęs nuskrido, o aš pamatytą vaizdą iliustravau“, – pasakojo mergina, kurią įkvepia ne tik sapnai, bet ir socialiniuose tinkluose sekami kiti menininkai.
Gausu Ugnės piešiniuose ir moterų, kurias ji tapatina su Motina gamta, iš kurios kyla gyvybė. Moterys jos piešiniuose apsuptos gyvūnų, augalų, mylinčios ir mylimos, svajojančios, o kartais kenčiančios.
Šiuo metu U. Lidžiūtės paroda „Paukščiai ir gėlės“ eksponuoja Šylių bibliotekoje, o vėliau ji iškeliaus į Ramučius, Vydūno gimnaziją.
Susipažinti su Ugnės darbais galima ir jos instagrame
@ugneillustration
Rašyti atsakymą