Šilutės rajone namą pasistačiusi Zitos ir Stanislovo Toleikių šeima atsisakė vykdyti valdininkų reikalavimą ir antrąkart gauti visus leidimus: „Tegul griauna tą namą, po to bylinėsimės su valstybe.“
Macikų kaime namu ir savo rankomis išpuoselėta aplinka šilutiškiai Toleikiai džiaugėsi tiktai ketverius metus, kol statybas palaiminusios valstybinės institucijos pastebėjo, kad sklypas yra nekilnojamosios kultūros vertybės – Macikų dvaro sodybos – teritorijoje.
Paveldosaugininkai kreipėsi į teismą ir įrodė, kad naujakuriai privalo pateikti naujus statybų dokumentus ir gauti visus leidimus. Tik tuomet paaiškės, ar tas namas gali ten stovėti.
Šilutiškiai nenusiteikę visko pradėti iš naujo. Juos išvargino daugiau kaip pusmetį trukę teismai ir nesaugumo jausmas, juo labiau kad jokios jų kaltės teismas neįžvelgė.
Žmonės linkę viską palikti taip, kaip yra, – jeigu lieps, nugriaus namą, o tuomet valstybė jiems turės sumokėti milijoninę kompensaciją.
Negali suvokti savo kaltės
Į Šilutės rajono apylinkės teismą dėl neteisėtai išduoto statybą leidžiančio dokumento panaikinimo ir savavališkos statybos padarinių pašalinimo kreipėsi Kultūros paveldo departamentas.
Į teismą buvo pakviesti ne tiktai namo savininkai Z. ir S.Toleikiai, bet ir Šilutės rajono savivaldybės, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento, LESTO, Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, Visuomenės sveikatos centro ir dar kelių kitų institucijų atstovai.
Toleikiai buvo priversti samdyti advokatą ir rengti dokumentus teismui. Žmonės iki šiol nesuvokia, kuo jie kalti, jei valstybinės institucijos netinkamai atliko savo pareigas.
Pripažino tinkamu gyventi
„Prieš septynerius metus radome skelbimą, kad Šilutės rajone, Macikuose, parduodama žemė. Mano vyras šilutiškis, aš – iš Švėkšnos. Visą laiką svajojome gyventi šiame krašte.
Sutarėme su buvusia savininke, pasirašėme žemės pirkimo ir pardavimo sutartį. Ankstesni šeimininkai jau buvo pakeitę žemės paskirtį – čia leista mažaaukščio gyvenamojo namo statyba. Buvo parengtas ir detalusis planas.
Rašyti atsakymą