Seimo komisija aiškinsis, ar A.S.Nausėda ir kiti 11 seimūnų tęsia ūkininko veiklą

NAUSEDAVyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė perduoti Seimo Etikos ir procedūrų komisijai (SEPK) nagrinėti pranešimą dėl dvylikos Seimo narių elgesio. Tarp jų minimas ir Šilutėje išrinktas Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda.

VTEK pranešė, kad gavo grupės Seimo narių (L.Balsio, A.Maldeikienės, B.Matelio, M.Navickienės, I.Šimonytės) prašymą įvertinti kitų dvylikos Seimo narių (J.Baublio, R.Karbauskio, V.Ąžuolo, A.Gaidžiūno, B.Markausko, A.S.Nausėdos, P.Nevulio, V.Rastenio, J.Rimkaus, V.Rinkevičiaus, A.Stančiko ir A.Šimo) elgesį.

Seimo narių pranešime teigiama, jog, pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją, Seimo nario pareigos yra nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis valstybinėse įstaigose ir organizacijose, taip pat su darbu verslo, komercijos bei kitose privačiose įstaigose ar įmonėse. Taip pat Seimo narys negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus atlyginimą už kūrybinę veiklą.

Esą, nurodyti 12 asmenų, prieš jiems tampant Seimo nariais, Ūkininkų ūkių registre buvo įregistravę ūkius, kuriuos valdė vieni arba buvo partneriai kituose ūkiuose, ir už tai gavo pajamas. Teigiama, jog tapę Seimo nariais jie ūkių neišregistravo, privačių interesų deklaracijos nepatikslino arba joje nurodė tikrovės neatitinkančius duomenis.

VTEK atkreipia dėmesį, jog šiai tarnybai įstatymas nesuteikia teisės vertinti valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų elgesio atitikties Konstitucijai bei Seimo statuto nuostatoms. Šiuos įgaliojimus turi SEPK, kuri prižiūri ir nuolat kontroliuoja, kaip laikomasi šių bei kitų teisės aktų, reglamentuojančių Seimo narių veiklą. SEPK taip pat turi teisę kontroliuoti, ar Seimo nariai laiku ir tinkamai pateikia privačių interesų deklaracijas. SEPK gali pradėti tyrimą dėl galimo minėtų reikalavimų pažeidimų ir inicijuoti kitus procedūrinius veiksmus. Todėl VTEK perdavė gautą pranešimą tirti Seimo Etikos ir procedūrų komisijai.

SEPK tirs, ar tikrai minėti 12 parlamentarų, tarp jų – ir A.S.Nausėda, neatsisakė ūkininkavimo.

A.S.Nausėda „Šilutės naujienoms“ aiškino, kad nesijaučia nusikaltęs. Pradėjęs eiti Seimo nario pareigas, jis tarėsi su teisininkais, ką daryti su valdomu ūkiu.

Teisininkai patarė ūkio valdymą perduoti kitiems asmenims notariškai patvirtintu įgaliojimu. A.S.Nausėda taip ir padarė. Dabar jokių darbo santykių savo ūkyje A.S.Nausėda neturi, pats pajamų negauna. Teisiškai kitaip atsiriboti nuo ūkio, A.S.Nausėdos teigimu, neįmanoma.

Pasak jo, absurdiškai skamba reikalavimas išregistruoti sukurtą ūkį. Tai reikštų, kad reikia nutraukti ir ilgalaikę paskolos sutartį su banku, nutraukti įgyvendintos ES paramos sutarties įsipareigojimus ir t.t.

„Negaliu išregistruoti ūkio, nes toks žingsnis jį sunaikintų. Ūkyje yra sukurtos 4 darbo vietos, dirba žmonės“, – sakė parlamentaras. 

A.S.Nausėda neabejoja, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija jam priekaištų neturės arba pateiks išvadas, kaip dar geriau pasielgti.