Šeimos gydytoja Ieva Rainienė: „80 proc. žmogaus sveikatos lemia jis pats“

gydytoja Rainiene„Šeimos gydytojas yra asmuo, esantis arčiausiai paciento. Manau, kad žmogui padėti galima ne tik išrašant receptą vaistams,  medicininėms pagalbos priemonėms ar siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai, bet ir nuoširdžiu pokalbiu, patarimu, jo problemų išklausymu“, – įsitikinusi naujoji medicinos centro „Sveikatos darna“ gydytoja Ieva Rainienė.

28 m. Ieva, kartu su vyru ir sūneliu, vos prieš keletą savaičių į Šilutę persikėlė iš Kauno, kur baigė studijas Lietuvos sveikatos mokslų universitete ir atliko šeimos gydytojo rezidentūrą įvairiose gydymo įstaigose. Ir nors čia jie dar tik naujakuriai, tačiau spėjo pamėgti Šilutės kraštą. Anot gydytojos, mūsų miestas jaukus ir gražus, žmonės malonūs, rūpestingi, nuoširdūs. Viskas Šilutėje yra ranka pasiekiama, susisiekimas – labai patogus.

I.Rainienė dirbs Šilutėje ir Kintuose (kartu su gydytoja Diana Žaliene), taigi mielai laukia visų: ir vaikučių, ir suaugusiųjų, ir nėščiųjų, ir garbaus amžiaus senjorų.

Šilutės pacientai nuoširdesni

Pirminės sveikatos priežiūros paslaugas teikianti UAB „Sveiktos darna“ – pirmoji gydytojos darbovietė po baigtų rezidentūros studijų, tačiau darbo patirties su pacientais I.Rainienė turi nemažai. Rezidentūros metais ji atliko praktiką LSMUL Kauno klinikose, Kauno miesto poliklinikoje, Respublikinėje Kauno ligoninėje, privačiame medicinos centre, kaimo ambulatorijoje.

Ieva pasirinko šeimos gydytojos specializaciją todėl, kad gydytojai patinka idėja būti arčiau paciento, jo šeimos. Smagu, kuomet pas tą patį šeimos gydytoją lankosi kelios vienos šeimos kartos. Šeimos gydytojai turi galimybę matyti savo pacientą daugiau nei kartą per metus, taigi tokiu būda yra kuriamas glaudus, abipusiu pasitikėjimu grindžiamas paciento ir gydytojo santykis.

„Savo pacientams norėčiau būti ne tik savo srities profesionalė, lyderė ir interesų atstovė, bet ir bičiulė, patarėja, pagalbininkė, sprendžiant problemas. Smagu, kai gali žmogui pagelbėti tiesiog nuoširdžiu pokalbiu. Žodis tikrai turi gydomąją galią“, – sako I. Rainienė.

Šeimos medicina jai įdomi ir tuo, kad apima ne vieną sritį, o pacientai įvairaus amžiaus – nuo naujagimių iki senjorų.

Ir nors Šilutėje Ieva dar neilgai, tačiau jau pastebėjo, kad vietiniai pacientai labai skiriasi nuo kauniečių. Pasak jos, čia žmonės mandagesni, nuoširdesni, paprastesni, laikosi tvarkos, klauso patarimų, gerbia gydytoją. Kaune pacientai labiau reikalaujantys, galvojantys apie savo teises, o gydytoją įsivaizduojantys kaip siuntimų ir receptų rašytoją.

Didžiuosiuose miestuose žmonės taip pat linkę gydytis patys, o į gydytoją kreipiasi tik tada, kai kyla rimtos sveikatos problemos ar komplikacijos. I.Rainienė nepataria gydytis, remiantis žiniomis tik iš interneto – geriausia kreiptis į savo šeimos gydytoją, nebijoti drąsiai klausti, pasitikėti specialistu. Juk nėra gėdingų ligų ar nusiskundimų.

Svarbu sveika gyvensena ir profilaktikaGydytoja Rainiene_Pienes_Pukas_photography_88

I.Rainienė augina mažametį sūnų, tad labiausiai ją dominanti medicinos sritis – pediatrija. Gydytoja taip pat aktyviai domisi infekcinėmis ligomis, skiepais. Gydytoja pastebi, kad vis daugėja tėvų, atsisakančių skiepyti savo vaikus. Ji mano, kad daugumai tėvų įtikinti reikia informacijos, kuri būtų moksliškai pagrįsta arba iš gydytojo patirties. „Svarbu nepamiršti, jog galima užsikrėsti ligomis, kurios gali sukelti sunkias komplikacijas ir net mirtį, ir kurių galima išvengti skiepijantis“, – primena I.Rainienė.

Kita tėvams aktuali problema – vaikų sergamumas darželiuose. Anot gydytojos, studijos rodo, kad vaikai serga nuo 12 iki 15 kartų per metus, taigi kartą ar du per mėnesį. Tikėtina, kad iki pradėdamas lankyti mokyklą vaikas dažnai sirgs, nes tokiu būdu tvirtėja jo imunitetas.
Vaikų sveikatą stiprinti galima laikantis tinkamų profilaktikos priemonių: dažnas rankų plovimas, buvimas gryname ore, fizinis aktyvumas, subalansuota visavertė mityba.

Kalbėdama tiek apie jaunus, tiek apie vyresnius pacientus gydytoja sako, kad 80 proc. žmogaus sveikatos lemia jis pats, ir tik 20 proc. – gydytojas. Anot jos, patys pacientai turėtų įsitraukti į gydymo procesą, reguliariai rūpintis savo sveikata.

„Žmogaus tiek fizinei, tiek psichologinei sveikatai didžiulės įtakos turi stresas, įtempti darbo ar šeimos santykiai, mityba, fizinis aktyvumas. Jeigu visa tai nedera tarpusavyje, atsiranda didesnė rizika susirgti lėtinėmis ligomis“, – sako I.Rainienė.

Ji taip pat primena, kad net gerai besijausdamas žmogus turėtų tikrintis profilaktiškai. Šeimos gydytojo kompetencijai priskiriami įvairūs tyrimai ir gydymo paslaugos, kurios pacientui gali būti suteiktos nemokamai, pavyzdžiui, bendras ligonio ištyrimas, arterinio kraujo spaudimo matavimas, elektrokardiogramos užrašymas ir įvertinimas, pacientui reikalingų kraujo ir kitų tyrimų skyrimas, jų įvertinimas. Šeimos gydytojas sprendžia ir dėl siuntimo gydytojo specialisto konsultacijai. Svarbu nepamiršti ir profilaktinių programų išsitirti dėl gimdos kaklelio, krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų. Reguliarūs tyrimai ir ankstyva diagnostika gali užkirsti kelią šioms ligoms.

Norėjo apsigyventi Klaipėdos krašte

Ieva kilusi iš mažo miestelio – Naujosios Akmenės, jos vyras – kaunietis. „Mus su vyru visada traukė Klaipėdos kraštas. Kai atsirado pasiūlymas dirbti Šilutėje, mielai jį priėmiau“, – pasakoja I.Rainienė.

Ji pastebėjo, kad šilutiškiai labai geranoriški, šilti, atviri, linkę padėti žmonės, – tiek kolektyvo nariai, tiek aplinkiniai, kaimynai.

Iš Kauno atvykusią gydytoją džiugina ir tai, kad čia patogus susisiekimas, į norimą vietą galima nueiti pėsčiomis. Šeima jau lankėsi Rusnėje, paragavo žuvies, pamatė estakados statybos darbus.

Laisvalaikiu gydytoja kartu su vyru mėgsta šokti. Tautinius šokius Ieva šoka daugiau kaip 20 metų, šoko ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto tautinių šokių ansamblyje „Ave vita“. Šokis, anot jos, taip įtraukia, kad užima didžiąją dalį laisvalaikio.

„Teko daug keliauti kartu su kolektyvu, dalyvauti įvairiuose respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose, TV projekte. Labai tikimės, kad savo mėgstama veikla galėsime užsiimti ir Šilutėje“, – sako Ieva.

Beje, tautiniai šokiai ją suvedė ir su vyru, pora net tuokėsi vilkėdami Klaipėdos krašto tautinius drabužius.