Šeimos gydytoja Violeta Giedraitienė: „Saugiškiai – žingeidūs pacientai“

gydytoja giedraitieneNet toje pačioje seniūnijoje ir visai greta vienas kito esančių kaimų gyventojų požiūris į savo sveikatą gali labai skirtis. Tai konstatuoja neseniai Saugose esančiame medicinos centro „Puriena“ punkte pradėjusi dirbti šeimos gydytoja Violeta GIEDRAITIENĖ.

Su medike kalbamės tuomet, kai ji jau turi pastebėjimų apie naujuosius savo pacientus. Turi ir kuo pasidžiaugti: kad saugiškiai labai domisi savo sveikata, kad yra žingeidūs ir iniciatyvūs. Gydytoja žino: kai su pacientu išsikalbi, kai užsimezga ryšys, tada pavyksta pasiekti ir geresnių gydymo rezultatų.

Su saugiškiais reikia daug kalbėtis

Gydytoja V.Giedraitienė sako esanti kaimo žmonių gydytoja, mat kaip tik kaimuose jai teko dirbti visą laiką nuo tada, kai 1987 m. baigė Kauno medicinos institutą, kur įgijo terapeuto specializaciją. Dirbo Švėkšnos pirminės sveikatos priežiūros centre, vėliau – Saugų seniūnijos Vilkyčių kaime.

Bet vos pradėjusi dirbti Saugose gydytoja sako pastebėjusi naujųjų savo pacientų smalsumą. Saugiškiai, anot jos, yra itin žingeidūs, su jais reikia daug kalbėtis ir aiškinti jiems įvairių negalavimų priežastis, jų profilaktiką bei gydymo būdus.
Per 10 pastarųjų darbo Vilkyčiuose metų ji buvusi pripratusi, kad pati turi rodyti daugiau iniciatyvos, daugiau aiškinti pacientams.

Dar vienas darbo naujoje darbovietėje niuansas – ypatingas darbdavių požiūris.

V.Giedraitienė sako nuolat jaučianti „Purienos“ medicinos centro direktoriaus Giedriaus Benkunsko rūpestį ir domėjimąsi problemomis – ne tik medikų, bet ir pacientų.

Maloniu netikėtumu gydytoja vadina ir mažylių gausą Saugose. Šiuo metu šiame medicinos punkte prirašyta 10 kūdikių iki 1 metų amžiaus ir, palyginti su Vilkyčiais, tai gana nemažas skaičius.

Šią gydytoją Saugose pasirinko daug jaunų, darbingo amžiaus žmonių, yra 16 slaugomų, specialiuosius poreikius turinčių ligonių. Tai irgi nemažai.

Priima visus, kam reikia

Gydytoja ir jos pagalbininkės – slaugytojos Jūratė Kontrimienė bei kartu iš Vilkyčių perėjusi Kazimiera Augylienė džiaugiasi pastebėjusios, kad vien per mėnesį prie medicinos centro „Puriena“ Saugų punkto prisirašiusių žmonių padaugėjo nuo 600 iki 900.

Todėl darbo visoms trims medikėms – tik spėk suktis. Nors pas gydytoją registruojama iš anksto, kasdien čia ateina ir antra tiek nesiregistravusių žmonių. Gydytoja V.Giedraitienė ir slaugytojos jiems neliepia ateiti kitą kartą, bet paprašiusios trumpam prisėsti ir luktelti, suranda galimybę priimti tądien.

Jos jau girdėjo pacientų atsiliepimų, kaip esą gerai, kad pasikeitė ir medicinos punkto darbo valandos, kad gydytoja čia dirba kasdien nuo 8 iki 14 valandos. Jau ne vienas saugiškis pasakė, jog patogu iki pietų sutvarkyti visus reikalus.

Du profilaktiniai tikrinimai nieko nepakeistų

Pastarosiomis savaitėmis, kai visos šalies moksleivių tėvai sukruto profilaktiškai tikrinti savųjų atžalų sveikatą, Saugų medikėms darbo nepadaugėjo.

Gydytoja V.Giedraitienė pastebėjo, jog šios apylinkės žmonės – pareigingi ir atsakingai rūpinasi savo vaikais – juos profilaktiškai tikrinti vedė visą vasarą. Žinoma, anot jos, gali būti, kad sveikatos pasus besitvarkančių moksleivių padaugės pirmosiomis rugsėjo dienomis, bet tas padaugėjimas Saugose neturėtų būti žymus.

V.Giedraitienę suglumino neseniai naujosios sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės inicijuotas siūlymas, jog moksleivių sveikatą privalomai reikėtų tikrinti du kartus per metus. „Mes, gydytojai, patikrinę vaiko sveikatą ir radę kokių nors nukrypimų, ir be privalomų patikrinimų sakome, kad jį reikėtų labiau ištirti ir kada tai reikėtų padaryti. Todėl prievartiniai nurodymai čia nieko nekeistų“, – mano ji.

Bet medikė įsitikinusi, jog profilaktiniai vaikų sveikatos tikrinimai kartą per metus yra reikalingi. „Juk vaiką apžiūrime nuodugniai, tikriname širdelę, plaučius, laikyseną, regėjimą, kitas funkcijas, todėl pamatome įvairių nukrypimų. Ypač pastaruoju metu prastėja moksleivių regėjimas, beveik nėra taisyklingos laikysenos vaikų“, – liūdnus moksleivių sveikatos pokyčius pastebi V.Giedraitienė.