Šeimos gydytojai skelbia kampaniją: kviečia tapti savo sveikatos dirigentais

Startuoja nauja edukacinė kampanija „Būk savo sveikatos dirigentas“ – Lietuvos šeimos gydytojų profesinė sąjunga taip kviečia gyventojus pasirūpinti savo ir artimųjų sveikata, dalyvaujant prevencinėse sveikatos patikros programose.

„Dažniausia mirties priežastimi Lietuvoje daugelį metų išlieka širdies ir kraujagyslių bei onkologinės ligos. Nors gyventojams prieinamos prevencinės sveikatos patikros programos yra apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), jomis pasinaudoja gerokai mažiau nei pusė tikslinio amžiaus pacientų“, – sako kampanijos iniciatorė Jurga Dūdienė.

2021 m. gimdos kaklelio vėžio programoje dalyvavo tik 18 proc. tikslinės grupės atstovų, storosios žarnos vėžio – 27 proc., krūties vėžio – 26 proc., priešinės liaukos vėžio – 19 proc., o širdies ir kraujagyslių – 44 proc.

Esminis kampanijos „Būk savo sveikatos dirigentas“ tikslas – paskatinti kuo daugiau gyventojų profilaktiškai tikrintis sveikatą, dalyvaujant nemokamose onkologinių bei širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programose.

„Norime didinti visuomenės suinteresuotumą imtis priemonių šių ligų prevencijai bei aktyviau rūpintis savo sveikata. Komunikacinė kampanija gimė, nes skauda, o skauda todėl, kad praleista galimybė anksti diagnozuoti dar ikivėžinius susirgimus – tai pralaimėtas laikas. Kiek daug mūsų visuomenėje yra baimių ir mitų apie onkologines ligas. Kaip dažnai man, kaip gydytojai, kai kviečiu atvykti atlikti profilaktines onkologines programas, pacientai pasako „aš nenoriu žinoti“, „jeigu padarysiu tyrimus, tai dar ką nors ras“. Taip ir gimė idėja, pasitelkiant meno ir mokslo kalbą, žadinti pozityvias emocijas savo sveikatos atžvilgiu, didinti tyrimų žinomumą – kaip jie atliekami ir ką reiškia“, – dalijasi J. Dūdienė.

Prie kampanijos prisijungusios Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) teigimu, net 50 proc. mūsų sveikatos priklauso nuo mūsų gyvenimo būdo, o tik 20 proc. lemia genai, aplinka – taip pat tik 20 proc. ir tik 10 proc. – medicinos bei sveikatos apsaugos kokybė. Todėl svarbu savo sveikata domėtis ir rūpintis kuo anksčiau, o tai pradėti niekada nevėlu. Svarbu apie tai priminti savo artimiesiems, paskatinti juos apsilankyti pas gydytoją. Tyrimai rodo, kad reguliarus sveikatos tikrinimas sumažina riziką susirgti, prailgina gyvenimo trukmę, padeda anksti diagnozuoti gyvybei grėsmę keliančias ligas, pagerina gyvenimo kokybę.

„POLA ragina sveikatos įstaigose lankytis ne tik pajutus tam tikrus negalavimus, bet periodiškai, geriausia – kartą per metus. Kad būtų lengviau sau apie tai priminti, patartina apsilankymą pas gydytoją susieti su jums svarbia data, pvz., gimtadieniu. Svarbiausia, kad rūpinimasis savo ir artimųjų sveikata taptų mūsų prioritetu, kad skirtume laiko sau, sveikatos pokyčių pastebėjimui ir laiku kreiptumėmės į gydytojus“, – sakė POLA direktorė Neringa Čiakienė.

Projektas sujungia mokslą ir meną – ilgalaikės kampanijos startu taps rugsėjo 12 d., Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje įvyksiantis koncertas. Pirmą kartą Lietuvoje bus surengtas kompozitoriaus Eric Whitacre ir poeto Ch. A. Silvestri „Sacred veil“ (liet. Šventasis šydas) kūrinio atlikimas. Tai bus pirmasis šio kūrinio atlikimas Lietuvoje.

„Tai 12 dalių kūrinys, pasakojantis gyvenimo, meilės ir netekties istoriją. Poeto A. Silvestrio žmona mirė nuo vėžio, būdama 36 metų ir palikdama du mažus vaikus. Intymi, įtikinama partitūra pasakoja apie nepaprastą ir jaudinančią draugystę, piršlybas, meilę, netektį ir paguodos paieškas“, – sakė dirigentas E. Kaveckas.