Šeimynykščių skriaudėjai bausmės neišvengia

hand-1832921 960_720Kone kasdien policijos paros įvykių suvestinėse skaitome apie smurto šeimose atvejus, tad gali susidaryti įspūdis, kad tokių atvejų vis daugėja. Bet statistika rodo ką kita: per 9 šių metų mėnesius smurto artimoje aplinkoje atvejų Šilutės rajone užfiksuota šiek tiek mažiau: pernai buvo 98, šiemet – 92. Iš šio skaičiaus 56 atvejais policija kreipėsi dėl kardomosios priemonės įtariamajam paskyrimo, ir 75 ikiteisminiai tyrimai jau užbaigti.

Visgi pareigūnai gerai žino savo „didžiojo darbymečio“ dienas – kiekvieno mėnesio 10-ąją ir 20-ąją, kai iškvietimų į šeimynykščių muštynes padvigubėja. Laimė, taip trunka vos kelias paras, kol visokių rūšių pašalpas gavę kraštiečiai jas praūžauja.

Žino policijos  pareigūnai ir savo „karštąsias“ šeimynas, į kurias per šiuos metus jau skubėjo po 2, 3, 5 kartus ir net… kiekvieną mėnesį.

Mušeikos baudžiami

Šilutės r. policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas sako, kad pagrindinė smurto mažėjimo šeimose priežasčių greičiausiai yra ta, jog tie asmenys, kas buvo įpratę jėga auklėti šeimynykščius ir galvojo, kad tai yra gyvenimo norma, jau suprato, kad nebaudžiami neliks. Per tuos kelis metus, kai šalyje įsigaliojo Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, yra ne tik nemažai nubaustų gyventojų. Keletas smurtautojų pelnė ir realias laisvės atėmimo bausmes. Tokios pamokos nepraeina veltui, tad ne vienas mušeika jau padarė atitinkamas išvadas ir dabar valdo savo kumščius.

Dar viena priežastis ta, kad didelį darbą socialinės rizikos šeimose atlieka socialiniai darbuotojai, įvairūs socialiniai ir krizių centrai, visuomeninės organizacijos. Jie ne tik nuolat kontroliuoja tokias šeimas, bet ir atlieka didelį šviečiamąjį darbą.

Be to, net tais atvejais, kai nuvykę į įvykio vietą policijos pareigūnai išgirsta, jog „viskas gerai ir nieko čia nebuvo“, informacija dar kartą tikrinama po kelių dienų. Tiesiog vėl vykstama į šeimą ir žiūrima, kokia ten situacija.

„Asocialios šeimos neretai tikrinamos ir po darbo valandų, jose besilankančius socialinius darbuotojus ir policijos pareigūnus mato ir kaimynai. Tai yra prevencija, kuri duoda rezultatus“, – sako A.Mikalauskas.

Pagaliau, jo pastebėjimu, auga ir visuomenės nepakantumas smurtui.

Yra nuolatinių „klientų“

Visų panašių nusikaltimų pagrindinė priežastis – alkoholis, kuris išprovokuoja prie jo sėdusių sugėrovų – dažniausiai ir vyrų, ir moterų – agresiją. A.Mikalauskas sako, jog atvejai, kai į šeimą nuvykę pareigūnai neblaivų randa tik vyrą, itin reti, beveik visada girta būna ir moteris.

Policijos pareigūnai mintinai žino nuolatinius savo „klientus“ – šeimas, į kurias šiemet jau skubėjo po 3, 5,  kartais net 8-9 kartus. Ypač gerai žinoma viena katytiškių šeima, kurioje policija priversta lankytis bent kartą per mėnesį.

Tokių šeimų yra ne tik kaimuose. Ir Šilutėje esama butų, į kuriuos ekipažai šiemet jau skubėjo po kelis kartus.