„Sekretai“ primins Lietuvininkų gatvės 5, 7 ir 9 pastatų istorijas

Lietuvininku 5_ir_7Jeigu galėtų prabilti, tikriausiai senieji Šilutės pastatai daug papasakotų: kas juose gyveno, kokią veiklą vykdė, kokiais drabužiais rengėsi… Prieš šimtą metų Šilutėje virė gyvenimas – pramogų, teikiamų maitinimo ir apgyvendinimo paslaugų atžvilgiu prieškario Šilokarčema, vėliau pavadinta Šilute, gerokai pranoko šiandieninį mūsų gyvenimą. Minias žmonių iš Tilžės, Klaipėdos ir Didžiosios Lietuvos į Šilutę sutraukdavo garsieji žuvies turgūs.

Prisiminti istoriją, kurią liudija senieji Lietuvininkų gatvės pastatai, pasiūlė viena seniausių miesto įmonių AB „Šilutės baldai“.

Padedami Šilutės meno mokyklos moksleivių jau rudenį Šilutės miestą baldininkai papuoš „sekretais“ –  grūdintu stiklu dengtais požeminiais „kambariukais“, atspindinčiais miestui svarbių pastatų istoriją, jų paslaptis, parodančiais kuo gyveno žmonės „auksiniu“ Šilutės istorijos laikotarpiu (XIX a. pabaigos – XX a. vidurio).

Šiandien iš arčiau kviečiame pažinti Lietuvininkų gatvės 5, 7 ir 9 namus. Pirmieji du yra sujungti, ir juose ilgą laiką veikė dvi parduotuvės, šilutiškiams žinomos „Vilguojos“ ir „Eldijos“ pavadinimais (tiesa, pastarosios jau nebėra). Trečiasis namas, stovintis šalia dviejų pirmųjų ir dabar tebėra gyvenamasis.  

Veikė dviračių ir rankdarbių parduotuvės

Lietuvininkų gatvės 5 ir 7 numeriu pažymėtuose namuose anuomet veikė dviračių paduotuvė ir buvo pirklio A.Miulerio namas su mechanikos dirbtuvėmis.

Šaltiniuose rašoma, kad XVIII – XIX a. sklypas, kuriame stovi 5 namas, priklausė Šilutės dvarui ir  buvo neužstatytas. Dabar stovintis pastatas buvo pastatytas XX a. 4 dešimtmetyje. Pastato statytoju laikomas Ernst Stantien. Vėliau kaip pastato savininkė minima Grete Stantien. Pastato paskirtis – Ernst Stantien dviračių parduotuvė. Pastato paskirtis nepasikeitė ir po Antrojo pasaulinio karo, tačiau 1949 m. jis buvo nacionalizuotas.
XVIII – XIX amžiuje sklypas, kuriame stovi 7 numeriu pažymėtas namas, priklausė Šilutės dvarui ir taip pat buvo neužstatytas. XIX amžiaus pabaigoje jis buvo išplanuotas ir parduotas garsiam Šilokarčemos  pirkliui Aleksandrui Miuleriui ( Alexsander Miuler).

XX. a. pradžioje čia buvo pastatytas gyvenamasis namas. XX a. 3 – 4 dešimtmetyje palei rytinę sklypo ribą, prie šiaurinio fasado buvo pristatyti pagalbiniai pastatai. Nuo 1921 metų pastato savininku minimas mechanikas Ernst Stantien. Pastato paskirtis – gyvenamasis namas su dirbtuve. Nuo 1943 m. savininke irgi minima Grete Stantien. 1943 m. šio pastato adresas buvo A.Hitlerio  gatvė Nr. 9.

XVI-XVIII a. sklypas, kuriame stovi Lietuvininkų g. 9 namas, priklausė karčemai, o XX a. – gyventojui Poscher. Vėliau po vyro Ernst Stantien mirties 1943 m. sklypas priklausė Grete Dennulis Stantien. Jiedu turėjo dvi dukras, Irmą Edith ir Evą Herthą Stantien. Ernst buvo mechanikas, kitur rašoma, kad skardininkas. Jų name veikė duonos parduotuvė, o 1943 m.-  G.Reich drabužių ir rankdarbių parduotuvė.

Namas turbūt pastatytas XX a. 3 dešimtmetyje, mažai pakitęs iki šių dienų. Pastatas medinis, stačiakampio plano, vieno aukšto su centre iškelta masarda, dvišlaičiu čerpių stogu. Apkaltas stačiomis lentomis, dažytas. Dekoro nėra. Pastato planas ir architektūra artimas tradiciniams liaudies architektūros pastatams.

Prašo ir visuomenės pagalbosLietuvininku 9

Idėją įgyvendinantys jos iniciatoriai taip pat prašo visos miesto bendruomenės pagalbos nagrinėjant senųjų Šilutės pastatų istoriją.

„Moksleiviai surinko daug įdomios istorinės informacijos. Tačiau senieji namai yra ne tik pastatai – tai istorijos dalyviai ir liudininkai. Tad norime kreiptis į visus šilutiškius, kviesdami su vaikais pasidalinti savo turima informacija apie senuosius namus, jų gyventojus, istorinėmis nuotraukomis“, – prisidėti prie bendruomenę suvienijusio projekto kviečia AB „Šilutės baldai“ direktorius Eimuntas Jankauskas. Rašyti galite tiesiai į redakcijas ir portalus, kuriuose rasite namų aprašymus.

Įgyvendindami bendruomeninį „Šilutės sekretų“ projektą, miestą išgarsinusią „Šilutės Sieną“ sukūrę partneriai – AB „Šilutės baldai“, Šilutės meno mokykla ir  Šilutės rajono savivaldybė – iš užmaršties užsimojo prikelti šeštąjį šimtmetį skaičiuojančio miesto vaizdus.
Šaligatviuose, šalia senųjų miesto pastatų bus sukurti „sekretai“, o kai kur – gal net ir nameliai ant sienos, kuriuose bus įrengti tikri kambariai, kokie kadaise buvo šiuose namuose ar pastatuose. Šilutė bus bene pirmasis miestas Europoje, kuris savo istoriją įamžina tokiais išskirtiniais mažosios architektūros akcentais.

Pirmieji 20 Šilutės „sekretų“ bus sukurti Lietuvininkų gatvėje, kur iki šių dienų išlikę vieni svarbiausių miesto istorijai pastatų. Juos išvysti galėsime jau rudenį.

Dėkoja moksleiviams ir jų mokytojoms

Pirmajame projekto įgyvendinimo etape prie projekto prisijungusių miesto mokyklų moksleiviai rinko istorinę „auksinio“ Šilutės istorijos laikotarpio – XIX a. pabaigos – XX a. vidurio – medžiagą apie burtų keliu išsirinktus 20 pastatų. Šilutės I-oji gimnazija, vadovaujant mokytojai Laimai Toliušienei, aiškinosi  Lietuvininkų g. 9, 40, 11, 26, 3, 20 pastatų „sekretus“; Šilutės Vydūno gimnazija su mokytoja Jūrate Guseviene – Lietuvininkų g. 1, 25, 27, 30, 36 pastatų paslaptis; Šilutės Pamario pagrindinei mokyklai ir mokytojoms Violetai Stanišauskienei ir Loretai Gečienei teko atskleisti Lietuvininkų g. 38, 31, 5 ir 7, 24 numeriais pažymėtų namų istorijas; Šilutės Martyno Jankaus pagrindinė mokykla su mokytoja Daiva Losiene išnarpliojo Lietuvininkų g. 15, 10, 8, 32 pastatų paslaptis.

Andrius Sirtautas, Šilutės Meno mokyklos mokytojas, kartu su „Šilutės baldų“ direktoriumi E.Jankausku ir savivaldybės vicemeru Algiu Bekeriu šiuo metu sprendžia ypač svarbią – techninę – šio projekto užduotį: kur, kokioje „dėžėje“ saugiai ir patogiai įrengti „sekretų kambarius“.

Parsisiųsdintas galimas „kambario“ variantas – saugus prancūziškas grindinis šviestuvas – beveik tobulas, jei jį dengiantis stiklas nebūtų išgraviruotas linijomis. „Tikrasis iššūkis – ne „kambarių“ sukūrimas, bet sprendimo, į ką jie bus patalpinti, „atradimas“, – juokauja A.Sirtautas.

Meno mokyklą lankantys vaikai „sekretams“ atkuria pastatų kambarius – kadaise čia virusio gyvenimo epizodus. Planuojama, kad pirmieji „Šilutės sekretai“ miesto centre bus įrengti rudenį, kai baigsis Lietuvininkų gatvės rekonstrukcija.

„Miestas keičiasi ir atsinaujina. Manau, labai svarbu tai, kad į šį procesą kuo plačiau įsitrauktų ir bendruomenė. Tokios iniciatyvos kaip „Šilutės sekretai“ ir „Šilutės siena“ suteikia progą miestelėnams atidžiau pažvelgti į daugiau nei 600 metų skaičiuojančią miesto istoriją ir visiems prisidėti kuriant mažosios architektūros darbus, kurie papuoš Šilutę“, – sakė „Šilutės baldų“ direktorius E.Jankauskas.