Seksualinę prievartą patiria net keturmečiai

child abuseSeksualiniai nusikaltimai priskiriami tai kategorijai, už kuriuos įstatymai numato labai griežtas bausmes. Tačiau ir visuomenė, ir juos tiriantys pareigūnai neretai užkulisiuose pasvarsto, ar bausmės neturėtų būti dar griežtesnės.

Šilutės r. policijos komisariato viršininkas Sigitas Mikutavičius ir čia dirbantys tyrėjai iš savo praktikos žino, kad dalį kaltės dėl tokių skaudžių įvykių neretai turėtų prisiimti ir pačios merginos, kurios kartais elgiasi tiesiog lengvabūdiškai ir naiviai, ir jų tėvai, kurie savo atžaloms dažnai skiria pernelyg mažai laiko.

Bet prievartaujamos ne tik merginos ir moterys, seksualinę prievartą patiria ir mažamečiai – mergaitės, ir berniukai. O į nusikaltėlių suolą neretai sėda šių vaikų patėviai ar net tikrieji tėvai…   

Šiemet nusikaltimų padaugėjo

Šiemet iki lapkričio 22 dienos Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės r. policijos komisariate buvo pradėta 11 ikiteisminio tyrimo bylų dėl nusikaltimų žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui. 9 iš šių tyrimų pradėti prievartos mažamečių ir nepilnamečių atžvilgiu, 3 tyrimai jau baigti.

Artimiausiu metu Šilutės policijos tyrėjai Klaipėdos apygardos teismui perduos dvi didelės apimties tokio pobūdžio bylas. Jose tirti atvejai, kai seksualinę prievartą patyrė ne tik mergaitės, bet ir mažamečiai berniukai.

Pernykščiai seksualinių nusikaltimų skaičiai šiek tiek mažesni už šiemetinius: per visus 2011-uosius tokių nusikaltimų buvo užregistruota 10, nepilnamečių ir mažamečių atžvilgiu – 9, o baigti pareigūnams pavyko 6 tyrimus.

Seksualiniai nusikaltimai tiriami sunkiausiai

Šilutės r. PK viršininkas S.Mikutavičius sako, kad seksualinių nusikaltimų tyrimas yra ypač sudėtingas ir užtrunkantis neretai ilgiau nei kitų nusikaltimų. Tyrimus apsunkina įvairios priežastys. Pirmiausia tai įvairių ekspertizių – psichologinių, psichiatrinių ir kitokių – skyrimas. Ekspertizių išvadų tenka laukti ir po du, ir net po 4 mėnesius.

Tyrimą sunkina ir tai, kad kai tokie nusikaltimai vyksta šeimose, mažamečių seksualinių aukų mamos dažnai netiki savo vaikų pasakojimais, baiminasi, kad viešumon pateks tokie intymūs šeimos dalykai, kad tai bus dėmė šeimai. Vaikai irgi neretai bijo mamos, nenori jos skaudinti. Nepilnamečių apklausos turi vykti tik dalyvaujant jų įstatyminiams atstovams, yra įvairių seksualinių patologijų formų, šiose bylose pasitaiko ir apkalbėjimo atvejų.

Visi šie ir dar kitokie niuansai seksualinės prievartos bylos tyrimą dažnai ištempia kur kas ilgiau, nei įsivaizduoja visuomenė.

„Šios bylos – vienos sudėtingiausių tyrėjams, jos reikalauja daug laiko, didelio kruopštumo ir atsakingumo“, – sako komisariato viršininkas.

Jauniausia auka – 4-metė

Ikiteisminiai tyrimai pradedami visais atvejais, kai yra nukentėjusiosios pusės pareiškimas, ir daroma tai skubiai. Kuo skubiau atliekamos ir apklausos, kad nusikaltėliai nespėtų nukentėjusios pusės, ypač – jeigu tai vaikai, – palenkti į savo pusę, priversti atsisakyti minties kreiptis į teisėsaugą.

Visuomenėje seksualiniai nusikaltimai dažniausiai sulaukia didelio dėmesio, nors ir aukų šeimos, ir policija juos kaip įmanydamos stengiasi nuslėpti. Bet, anot S.Mikutavičiaus, ne visada pavyksta išlaviruoti: kartais kažką nužiūri kaimynai, kartais jie pastebi atvykusių pareigūnų automobilius, sudėlioja į vieną visumą iki tol sklandžiusias nuogirdas ir, žiūrėk, kalbos pasklinda.

Bene skaudžiausi atvejai, pasak S.Mikutavičiaus, kai mažamečius tvirkina ar prievartauja patėviai ir net tikri tėvai. Jauniausia mergaitė, kurios seksualinės prievartos atvejį teko tirti Šilutės pareigūnams, buvo vos 4-erių metukų mūsų rajono gyventoja.

Tėvai neprižiūri paauglių

Pareigūnai taip pat sako, kad dažni atvejai, kai tyrimo eigoje paaiškėja, jog nepilnametės merginos, dėl vienų ar kitų priežasčių kerštaudamos savo vaikinams, kreipiasi į policiją su pareiškimu, esą šis ją išžaginęs. Vyksta ilgas tyrimas, pareigūnai gaišta brangų laiką, o galiausiai paaiškėja, kad nusikaltimo sudėties nėra ir tyrimą tenka nutraukti.

Neretai paaiškėja, kad nepilnametes merginas auginančios mamos nesidomi, su kuo jų atžalos iki paryčių leidžia laiką, nepastebi, kad šios grįžta išgėrusios. Dažniausiai merginos išprievartaujamos būtent vakarėlių metu, apsvaigus nuo alkoholio.

S.Mikutavičius pabrėžia neteisinantis seksualinių nusikaltėlių, bet norįs pirštu bakstelti ir kiton medalio pusėn. „Pačios merginos irgi ne visada elgiasi atsakingai, neretai – net naiviai ir lengvabūdiškai. Jos lengvai sutinka susitikti ir važiuoti kur nors vakaroti su menkai pažįstamais ar net visai nepažįstamais asmenimis, su jais išgėrinėja“, – sako komisariato vadovas.

Kaip besuktum, šioje vietoje ir vėl išlenda tėvų bendravimo su vaikais, jų kontrolės stoka.

LR Baudžiamasis kodeksas už seksualinius nusikaltimus numato griežtas bausmes. Už mažametės išžaginimą numatytas laisvės atėmimas iki 15 metų.