Selenas: dar viena gera priežastis rinktis motinos pieną

Ispanų tyrėjams pirmąkart pavyko atrasti seleno pėdsakų motinos piene. Šis atradimas patvirtina teiginį, kad motinos piene yra daugybė naudingų elementų, kurių nerasite kūdikių maistelio sudėtyje.

Seleno nauda sveikatai įvairiapusė ir kūdikio tinkamo vystymosi užtikrinimas yra svarbus tos naudos aspektas. Seleno baltymas P, vienas iš daugelio nuo seleno priklausomų organizmo enzimų, yra gyvybiškai svarbus hormonų sintezės procesams, imuninei sistemai bei smegenų vystymuisi.

Ankstesniais tyrimais nustatyta, kad seleno baltymas P turi gebėjimą „keliauti“ bambagysle ir amniotiniu skysčiu. Dabar gi Huelva universiteto (Ispanija) mokslininkų grupė pirmąkart pademonstravo, kad motinos piene yra seleno.

Motina turi gauti seleno

Motinos pienas tampa gerokai pranašesnis už kūdikių maistelį, kurio sudėtyje nėra seleno baltymo P. Net jei kada nors taptų techniškai įmanoma kūdikių maistelio formulę papildyti seleno baltymu P, reikėtų tiksliai nustatyti tinkamą jo kiekį ir formą, kurią kūdikis pajėgtų suvirškinti, nepatirdamas jokių problemų.

Be kita ko, šis naujas atradimas taip pat reiškia, kad motinos organizme turi būti pakankamai seleno, kad būtų galima užtikrinti seleno baltymo P sintezę ir šio gyvybiškai svarbaus elemento patekimą į motinos pieną. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo paprasta, tačiau net normaliai maitindamiesi negalite būti tikri, kad suvartojate pakankamai seleno.

Europiečiams trūksta seleno

Daugelis žmonių nesuvokia, kad Europos ūkių dirvožemyje seleno tėra labai nedaug. Dėl to europiečiams gerokai sunkiau patenkinti organizmo seleno poreikį įprastai maitinantis negu, tarkime, amerikiečiams, kurių žemės ūkio paskirties dirvožemyje seleno aptinkama kur kas daugiau.

Selenas yra stiprus antioksidantas, kurio kiekis priklauso nuo mitybos. Jis padeda kovoti su laisvaisiais radikalais, kurie organizme susidaro kaip natūralus šalutinis produktas valgant, aktyviai leidžiant laiką ir netgi kvėpuojant. Laisvuosius radikalus svarbu laikyti „kontroliuojamus“, būtent todėl sveikas maistas, kurio sudėtyje gausu antioksidantų, yra toks svarbus.

Daugybė priežasčių suvartoti daug seleno

Jei besilaukianti moteris nepatenkina savo organizmo seleno poreikio ir jai ima trūkti seleno, padidėja nėštuminio diabeto, priešlaikinio gimdymo, persileidimo ar lėtesnio naujagimio vystymosi pavojus.
Selenas taip pat svarbus neurologiniam vystymuisi. Tyrimai rodo, kad ilguoju laikotarpiu seleno stoka gali baigtis tokiomis ligomis kaip Parkinsono ir Alzheimerio.

Šis naujasis tyrimas patvirtina, kad maitinant krūtimi kūdikis iš motinos gauna daugybę sveikų junginių. Taigi, išties verta užtikrinti, kad besilaukiančios ir krūtimi maitinančios moterys suvartotų pakankamai maistinių medžiagų, kurias pakeista forma perduotų savo kūdikiams.

Šaltinis:https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814620305549