Seminaras sukvietė onkologinius ligonius ir jų artimuosius

 

onkologiniai ligoniai_2Ką turi žinoti sergantysis onkologine liga? Kokie yra šios ligos rizikos veiksniai ir kokia galima pagalba sau? Kaip atpažinti limfodemą ir tinkamai atlikti sau limfodrenažinį masažą jai esant? Kokius privalumus suteikia POLA kortelė ir kaip ją galima gauti? Kokia yra fizinio aktyvumo svarba gyvenantiems su onkologine liga?..

Atsakymus į tokius ir daugybę kitų klausimų gavo tie, kas birželio 8 d. nepatingėjo ateiti į Šilutės visuomenės sveikatos biuro organizuotus mokymus gyvensenos klausimais onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems.

Išties naudingos aukštos kvalifikacijos medikų rekomendacijos neabejotinai pravers ir tiems, kas slaugo artimą žmogų, ir patiems onkologinės ligos diagnozę išgirdusiems žmonėms. O tokių mūsų šalyje iš viso šiuo metu gyvena apie 100 tūkstančių.

Biuras prisitaiko prie žmonių poreikių

Tokių seminarų ciklą Lietuvoje organizavo Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) kartu su šalies savivaldybių asociacija. Sumanymo idėją pristačiusi Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro direktorė Jūratė Grubliauskienė sakė, kad dauguma panašių seminarų yra susiję su pačios ligos gydymu. Šįkart norėta suteikti teisingų, šiuolaikinio mokslo žiniomis pagrįstų žinių tiems, kas gyvena su liga. Pasak J. Grubliauskienės, yra pastebėta, kad šiandienos ligoniai yra apsiskaitę ir žinių turi tikrai nemažai, tačiau svarbu, kad tos žinios būtų grįstos mokslu. Gyvensena, mityba, fizinis aktyvumas, streso valdymas, – tai vis gyvenimiškos sritys, kuriose apstu ir mitų, pramanų, todėl svarbu kuo didesnei žmonių daliai suteikti teisingas žinias.Onkologiniai ligoniai_paskaita
Pastebėta, kad savivaldybių visuomenės sveikatos biurai organizuoja daug įvairių užsiėmimų. Tai ir įvairios mankštos, ir vaikščiojimai su šiaurietiškomis lazdomis, važinėjimas dviračiu, paskaitos. J. Grubliauskienė pabrėžė, kad visa tai labai naudinga ir onkologiniams ligoniams.

Šilutės visuomenės sveikatos biuro direktorė Kristina Surplė patikino, kad ir Šilutės visuomenės sveikatos biuras „ko tik žmonės panorės, tą ir pasiūlys“. „Biuras prisitaiko prie jūsų poreikių, ir juos stengsimės patenkinti. Tad kviečiu dalyvauti, nes viskas – dėl jūsų ir nemokamai“, – sakė direktorė.

Parinko aktualiausius klausimus

Kasmet apie 18 000 mūsų šalies žmonių išgirsta vėžio diagnozę, – tokį skaičių pateikė POLA mokymų vadovas Virginijus Šaulys. Liga, pasak jo, nesirenka nei pagal amžių, nei pagal lytį, ji bet kada gali smogti bet kuriam iš mūsų.

Seminarui specialistai parinko tuos klausimus, kurie yra aktualiausi plačiam sergančiųjų ratui, kuriuos dažniausiai užduoda pacientai. Lektoriai ir šilutiškius ragino drąsiai klausti ir išsakyti visas kamuojančias mintis apie savo ligos valdymą, nes nevykusių klausimų, anot jų, tiesiog nėra.

Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytoja onkologė radioterapeutė, Lietuvos paliatyviosios medicinos draugijos prezidentė Rasa Dagienė kalbėjo apie žinias ir priemones, padedančias kelionėje su vėžiu, fizinio aktyvumo svarbą sergant onkologine liga akcentavo sergančiųjų lėtinėmis ligomis fizinio aktyvumo specialistė Virginija Petkevičienė, apie maistą, kurį verta rinktis ir kurio vengti pasakojo gyvensenos medicinos specialistė, socialinių grupių, skirtų lėtinėmis ligomis sergantiesiems įkūrėja Giedrė Alinauskienė – Strumilienė.

Taip pat susirinkusieji pamatė filmuką apie pagalbą sau tais atvejais, kuomet po operacijų nenuteka limfa, ir sužinojo, jog limfodema – diagnozė visam gyvenimui, tačiau galima išmokti ją kontroliuoti. Tie, kas dar nežinojo kas tai yra POLA kortelė, taip gavo žinių, jog ji suteikia nuolaidas daugiau net 100 Lietuvos įmonių teikiamų paslaugų. O kas dar nebuvo girdėję, kad ir Šilutėje yra vėžiu sergančias moteris vienijanti draugija „Viva femina“, galėjo susipažinti su ilgamete jos vadove Dana Butkiene.

Apskritai visi seminaro dalyviai pripažino, kad lektoriai tądien jiems suteikė labai daug vertingų žinių, o tos žinios neabejotinai sustiprina viltį įveikti ligą.