Seniūnai – apie „leninines“ talkas ir amžiną rūpestį – šiukšles

daroms juknaiciuose 2013Artėjančios medelių sodinimo dienos ir aplinkos tvarkymo akcija „Darom“, amžinas klausimas – šiukšlių rūšiavimas į išdalintus maišus ir atliekų išvežimo mokestis – visus šiuos klausimus aptarė į kassavaitinį savo pasitarimą susirinkę seniūnai.

Seniūnijų vadovai įžvelgia Savivaldybės klerkų tingėjimą paaiškinti žmonėms mokesčių už šiukšlių išvežimą skaičiavimo tvarką, mat šie sugeba tik siuntinėti klausiančiuosius į seniūnijas. Kasmetines organizuotas talkas seniūnai pavadino tapus pasijuokimu ir „lenininėmis“, sekmadieninę tvarką Šilutėje aplink konteinerius – tragedija, o naująją atliekų rūšiavimo tvarką – juokinga…

Seniūnijoms – po 1000 litų

Kasmetinę akciją „Darom“ Savivaldybės gamtosaugininkas Remigijus Rimkus pavadino chaosu. Anot jo, kasmet būna neaišku, nei kiek maišų šiukšlėms bus gauta, nei kiek lėšų skirta. Respublikiniai organizatoriai sugeba tik populistiškai raginti ir reikalauti masiškumo bei informacijos apie surinktas tonas šiukšlių, o realios pagalbos iš jų jau ne vienerius  metus nebesulaukiama.

Nors miestas ir kaimai tvarkosi ištisus metus, tačiau prie visos šalies akcijos „Darom“ povelykinį savaitgalį, žinoma, jungsis ir šilutiškiai.

Šiemet aišku viena – kiekvienai seniūnijai bus skirta po 1000 litų, kuriuos bus galima išleisti talkoms organizuoti, kurui ir medeliams nupirkti. Seniūnams pažadėta, kad geresniais metais jie gaus daugiau, bet šiemet kitaip nebus, mat Savivaldybei reikia atsiskaityti už nupirktus požeminius konteinerius.

Kitais metais, pasak R.Rimkaus, pinigų bus daugiau, tad bus galima planuoti ir senų medžių šalinimą, ir želdinių atnaujinimą.
Seniūnų prašyta parengti planus, kurios vietos bus tvarkomos.

Jei susikaupė senų baldų, juos, pasak R.Rimkaus, bus galima nemokamai išvežti į sąvartyną. O sukauptas padangas jis prašė laikinai sandėliuoti seniūnijų parinktose vietose, jos bus išvežamos gegužės mėnesį.

Talkos tapo „lenininėmis“

Šilutės seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas akciją „Darom“ pavadino pasijuokimu ir vykdoma „dėl paukščiuko“. Anot pavaduotojo, kam tokia visuotinė akcija, kai visos mokyklos ir įmonės tvarkosi jau visą balandį. Be to, ir vieną dieną sukrautų šiukšlių neįmanoma iš karto išvežti, paprasčiau tai padaryti kasdien.

R.Rimkus sutiko, kad tokių požymių tikrai yra ir kad talkos jau primena sovietinį socialistinį lenktyniavimą. Jis pasakojo neseną atvejį, kuomet Šilutės urėdijos vadovai buvo pasiskelbę, esą talkų miškuose metu buvo surinkę 55 tonas šiukšlių, kai visame rajone tądien buvo surinkta tik apie 30 tonų… Buvusiam urėdui Stepui Bairašauskui tuomet beliko pripažinti, jog norėjęs parodyti, kad miškininkai surinko daug šiukšlių…

Susirinkusieji vieningai šurmuliavo, jog „Darom“ tapo „tikra leninine talka“.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis sakė, kad krūvas, kurias sukrauna talkininkai, reikėtų išvežti kuo greičiau, mat stovėdamos po kelias dienas jos netrunka „apaugti“ naujomis krūvelėmis, kurias suveža aplinkiniai gyventojai.

Vainuto seniūną Vitalijų Mockų domino, ar privalu į specialią talką pašalpininkus dar kviesti ir šeštadienį, kai seniūnijose tokios talkos vyksta kasdien.

Pasak R.Rimkaus, to daryti nebūtina, talkininkai nebus „spraudžiami į griežtus rėmus“, nes visame rajone tvarkomasi ištisus metus.

Naikins bebravietes

Iki gegužės 1-osios seniūnai dar gali pateikti paraiškas gauti lėšų medžiojamųjų gyvūnų naikinimui ir bebraviečių ardymui tose teritorijose, kurių šeimininkas yra Savivaldybė.

R.Rimkus ragino seniūnus sukrusti, nes pinigai tiems darbams reikalingi: bebrų užtvankos be traktoriaus neišardysi. Be to, patartina ir upelių krantus išvalyti, nes tik tada, kai nebeliks statybinės medžiagos, bebrai patys išeis iš apylinkės.

Pasak gamtosaugininko, bebrų invazija Lietuvoje yra didelė, tad ir Aplinkos ministerija jau nebeprieštarauja dėl jų naikinimo.

Sodinsime medžius su lapais

Balandžio 22-27 dienomis skelbiama visuotinė medelių sodinimo akcija, šilutiškiai irgi neliks nuošalėje. Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas stebėjosi, kad sodinimui pasirinktas laikas, kuomet medžiai jau būna lapus išskleidę…

Bet tokią datą parinko ne Šilutė – Aplinkos ministerijos valdininkai. Šilutiškiai irgi gali rinktis kitas dienas, ką ir padarė naumiestiškiai, tokią talką organizavę antradienį. 

Savivaldybės klerkai siunčia į seniūnijas

Vis dar visiems yra daug klausimų dėl šiukšlių išvežimo ir rūšiavimo, nestigo jų ir tądien, o atsakinėjo į juos Savivaldybės vyr. specialistas Artūras Losius.

Anot Usėnų seniūno Algirdo Raukčio, pasitaiko, kad į seniūniją kreipiasi pensininkai, kuriems tai patarė Savivaldybės darbuotojai, nesugebėję ar tingėję paaiškinti mokesčių už šiukšles skaičiavimo tvarką. Žmonės tada piktinasi, esą seniūnija išsigalvojo tokius mokesčius ir juos didina.

A.Ivanauskui ir A.Šepučiui irgi teko girdėti tokių kalbų, esą seniūnijos turinčios pasitvirtinusios savo tvarkas, tad ten pilietis ir turintis keliauti aiškintis dėl padidėjusių mokesčių.

„Bet juk tvarka yra viena, ją nustatė Savivaldybės taryba, o seniūnijos tik vertina šeimų situacijas. Kodėl Savivaldybės darbuotojai nori būti geri ir kaltę suversti kitiems?“ – pyko seniūnai, tokius siuntinėjimus pavadinę „cirkais“.

Jie žadėjo net imti žmonių pareiškimus, koks darbuotojas nesugebėjo paaiškinti šiukšlių mokesčio tvarkos ir išsiuntė žmogų į seniūniją.

Pensininkai moka už išvykusiuosius

Šilutiškis A.Ivanauskas sakė, kad visame pasaulyje yra nustatytos dienos, kuriomis į sąvartynus išvežami seni baldai. Tik mūsų gyventojai vis privalo ieškoti laikraščiuose skelbimų apie tokias dienas ir ne visada juos pamato.

R.Rimkus mano, kad ir patys gyventojai yra apsileidę, mat sąvartynai tokius daiktus priima nemokamai, tereikia nugabenti baldus, ne daugiau kaip 5 padangas, 200 kilogramų statybinių atliekų ar skaidžiųjų atliekų. Tiesa, ir gabenančių yra daug.
Greitu laiku bus baudžiama už nelaiku išmestus baldus ir padangas, gal tai sudrausmins nevaleikas.

A.Šeputis pastebėjo, kad didelei daliai tautos išvykus į užsienį, dažnai čia likę pensininkai negali gauti lengvatų už šiukšlių išvežimą, mat tie išvykusieji tebėra čia registruoti. Todėl išvykstantieji turėtų deklaruoti savo išvykimą.

Visiems seniūnijų vadovams neracionali atrodo naujoji tvarka, kai sodiečiams buvo išdalinti maišai atliekoms rūšiuoti. Anot kintiškio Antano Kliženčio, tokios tvarkos administravimo išlaidos yra akivaizdžiai didesnės, nei jos teikiama nauda.

Bet gamtosaugininkas R.Rimkus pastebėjo, kad bendras iš rajono išvežamų šiukšlių kiekis jau mažėja.

A.Ivanauskas tragedija pavadino ir sekmadienių tvarką mieste, kai į konteinerius nebetelpa šiukšlės ir krūvos jų suverčiamos šalia konteinerių. Todėl planuojama kai kuriose vietose pastatyti daugiau konteinerių.