„Senjorų Eldorado“ gyventojams – visos galimybės aktyviai judėti

Rytinės mankštos su trenere ant ežero kranto, pasivaikščiojimai gamtoje specialiai įrengtu taku su šiaurietiškomis lazdomis, užsiėmimai lauko treniruoklių ir Petankės aikštelėse – ar patikėtumėte, kad taip aktyviai dabar gyvena Gardamo sen. Pašusčių kaime įsikūrusio „Senjorų Eldorado“ gyventojai?

Visa tai tapo įmanoma, kai įstaigos vadovai parengė projektą Nr. SRF-SIĮ-2021-1-0315 “Judu, vadinasi gyvenu!” ir laimėjo Sporto rėmimo fondo skelbtą konkursą.

Suprato judėjimo svarbą

VšĮ „Senjorų Eldoradas“ – socialinės globos paslaugas garbaus amžiaus ir neįgaliems žmonėms teikianti įstaiga, veikianti nuo 2007 metų. Čia, jaukioje namų aplinkoje, gyvena įvairių specialiųjų poreikių turintys žmonės. Gyventojams teikiama visapusiška globa pagal individualius poreikius ir galimybes, užtikrinama ne tik priežiūra, bet ir psichologinė gerovė. Tam tikslui kasdien dirba socialiniai darbuotojai, slaugytojai, užimtumo specialistas.

„Niekam ne paslaptis, kad pasyvumas yra vienas pagrindinių lėtinių neinfekcinių ligų, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos bei nutukimo rizikos veiksnių. Su fiziniu pasyvumu siejama 3,5 proc. visų ligų, ir 5–10 proc. mirčių Europos regione. Fizinis aktyvumas padeda gerinti žmogaus sveikatą, mažėja nutukimo, o tuo pačiu ir lėtinių neinfekcinių ligų atsiradimo rizika“, – sako įstaigos vadovas Dovydas Giedraitis.

Pasak pašnekovo, senstančios visuomenės išlaidos sveikatos priežiūrai kasmet didėja, todėl sveikatos stiprinimas yra prioritetas visais lygmenimis – nacionaliniu, regioniniu ir vietiniu. Tai suprasdami įstaigos vadovai ir nutarė ieškoti galimybių savo gyventojams suteikti kuo daugiau ir įvairesnių galimybių judėti ir reguliariai sportuoti, žinoma, pagal jų galimybes.

Įrengti ir lauko treniruokliai

Įstaigoje jau seniai buvo gimnastikos salė, stalo futbolas, baseinas. „Bet siekiant aktyvesnio gyventojų įsitraukimo, reguliarumo ir apčiuopiamesnio rezultato reikėjo įvairesnio sportinio inventoriaus ir įrangos. Kad būtų galima pagal senjorų tos dienos emocinę ir fizinę būklę keisti veiklas ir kad jos būtų patrauklios“, – pasakoja įstaigos vadovas.

Todėl ir sumanyta įsigyti lauko ir vidaus treniruoklius, mankštoms ir aktyviems žaidimams reikalingą inventorių, kuris leistų senjorams užsiimti reguliaria ir įvairesne fizine veikla visais metų laikais. O tai prisidėtų prie jų gyvenimo trukmės ilgėjimo ir sveikatos stiprinimo. Visais šiais įrenginiais gali naudotis visa bendruomenė ir atvykstantys gyventojų artimieji.

Be abejo, reikėjo išmokyti senjorus atlikti pratimus taisyklingai ir saugiai, parinkti kiekvienam tinkamą krūvį ir intensyvumą. Nemaža dalis įstaigos gyventojų turi sunkią negalią, todėl kvalifikuotos sporto trenerės darbas – užsiimti ir individualiai, skatinti nors truputį pakelti ranką ar pajudinti kojų pirštus, kvėpuoti taisyklingai.

„Svarbiausia nors kažkiek dalyvauti mankštoje su kitais gyventojais, o ne gulėti lovoje“, – tokia yra projekto iniciatorių nuostata.

Ir štai, jau nuo 2021-ųjų liepos 1-osios reguliariai, po 1 valandą, 3 kartus per savaitę kiekviename „Senjorų Eldorado“ pastate, su asmenine trenere vyksta gimnastikos, aerobikos užsiėmimai, mankštos su inventoriumi ir kitokios fizinio aktyvumo pratybos.

2022-2023 m. įstaigos teritorijoje, šalia ežero įrengta lauko treniruoklių aikštelė, Petankės aikštelė, pasivaikščiojimų takas. Taip siekiama, kad senjorai kuo daugiau laiko praleistų lauke.

Be to, prie ežero veikia kavinė, jau irgi tapusi traukos objektu ir susitikimų vieta gyventojams ir namiškiams pabendrauti, kuri, kaip ir sportas, prisideda prie gyvenimo kokybės gerinimo.

„Pastebime, kad ir pats šūkis „Judu, vadinasi gyvenu!“ įkvepia mūsų gyventojus rinktis judėjimą ir sveiką gyvenseną“, – sako D. Giedraitis.

Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.