Senoliai ir neįgalieji gaus globos ir slaugos paslaugas savo namuose

slauga home health care 2Trečiadienį pagaliau duotas startas Europos Sąjungos finansuojamam projektui „Dienos socialinė globa ir slauga namuose“, kurio jau beveik metai laukia neįgalius ir senus artimuosius turintys Šilutės rajono gyventojai.

Pradėjus įgyvendinti šį projektą, nuo rudens didelė dalis sunkią negalią turinčių mūsų rajono gyventojų ir jų artimųjų galės lengviau atsikvėpti: pas senyvus ir neįgalius žmones į namus pradės važinėti mobiliosios socialinių ir slaugos specialistų komandos, kurios žmogų prižiūrės 4 valandas, o ateityje – gal net 8 valandas per dieną. Specialistai taip pat konsultuos tų žmonių artimuosius.

Rajoną pasieks pusė milijono litų

Projektą rengusi Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja Audra Barauskienė įsitikinusi, jog šis projektas – didelė pažanga socialinių paslaugų teikimo srityje. Naujos globos ir slaugos paslaugos žymiai palengvins daugelio neįgaliųjų ir senų žmonių, o taip pat ir jų šeimų gyvenimą.

Rajono Taryba pritarimą, kad būtų prašoma Europos Sąjungos finansinės paramos projektui „Dienos socialinė globa ir slauga namuose“ davė dar sausį, vasario pradžioje buvo gautas patvirtinimas, jog šilutiškių paraiška priimta ir įregistruota 2007-2013 metų ES struktūrinės paramos posistemyje, o praėjusią savaitę Savivaldybės vadovai pasirašė projekto finansavimo sutartį su Europos Socialinio fondo agentūra.

Plėtros ir planavimo skyriaus specialistė Rasa Tumaitienė sakė, jog dabar belieka su agentūra suderinti automobilių ir reikalingos įrangos pirkimo planą ir laukti, kada Šilutę dalimis pasieks daugiau nei pusė milijono litų.

Paslauga reikalinga jau seniai

Pasiūlymą dalyvauti projekte Šilutės rajono savivaldybė gavo praėjusių metų liepą. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Struktūrinės paramos politikos skyrius ragino šilutiškius pateikti informaciją, ar tokia slaugos ir globos paslauga rajone būtų reikalinga, ir parengti preliminarią lėšų paraišką.

2012 m. sausio 1 dieną Šilutės rajone gyveno apie 8900 senyvo amžiaus ir 3500 darbingo amžiaus asmenų su negalia. Šie skaičiai rodo, kad Šilutės rajone yra didelis socialinių paslaugų poreikis senyvo amžiaus žmonėms bei asmenims su negalia. Minėtiems asmenims Šilutės rajone trūksta dienos socialinės globos paslaugų ir pagalbos paslaugų į namus.

Šiuo metu savivaldybė perka globos lovas arba neįgalūs žmonės apgyvendinami globos įstaigose. Trumpalaikė ar ilgalaikė socialinė globa gydymo įstaigose – vadinamoji „socialinė globos lova“ – perkama Šilutės ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje bei viešosios įstaigos Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Psichiatrijos departamente. Ši paslauga yra brangi ir skiriama visiškai savarankiškumą praradusiems darbingo amžiaus ir senyvo amžiaus žmonėms, kuriems reikalinga intensyvi priežiūra ir slauga. Todėl rajone yra poreikis socialinei globai namuose.

Šilutės rajono savivaldybė neturi pakankamai lėšų šioms problemoms išspręsti. Todėl ir inicijuotas minėtas projektas „Dienos socialinė globa ir slauga į namus“.

„Tai labai ir seniai reikalinga paslauga. Tą pastebi visi socialiniai darbuotojai. Pradėjus vykdyti projektą, daug neįgalių žmonių galės likti savo namuose, čia ir gaus visą reikalingą pagalbą, o Socialinės paramos skyriui nebereikės, kaip iki šiol, pirkti jiems slaugos paslaugas gydymo įstaigose. Be to, žymiai laisvesni bus tų žmonių artimieji, jie galės gyventi visavertį gyvenimą, galbūt – net ir dirbti“, – sako A.Barauskienė.

Artimieji galės atsikvėpti

Preliminari šio projekto vertė – iki 504 000 Lt, iš Europos socialinio fondo lėšų prašomos paramos suma – 504 000 Lt. Savivaldybės biudžeto lėšų pridėti nereikia, nebent atsirastų nenumatytų išlaidų, kurių nepadengia projekto finansavimas. Tada Savivaldybė privalės padengti visas netinkamas finansuoti, tačiau projekto įgyvendinimui būtinas išlaidas.

Planuojama projekto veiklų įgyvendinimo pabaiga – 2015 m. rugsėjo 29 diena.

Projekto lėšomis numatoma organizuoti ir teikti sunkią negalią turintiems žmonėms dienos socialinę globą ir slaugą į namus, t.y. visumą paslaugų (socialinės, sveikatos priežiūros ir kitas paslaugas, reikalingas asmeniui ir jo šeimos nariams pagal jo nustatytą savarankiškumo lygį) dienos metu asmens namuose, kaip numatyta Socialinių paslaugų kataloge. Neįgalūs žmonės galėtų gyventi sau artimoje aplinkoje, jų šeimos nariai – dirbti ir t.t.

Reikės darbuotojų, įrangos, transporto

Pradedant vykdyti projektą reikės įkurti dvi mobilias specialistų komandas. Vienai mobiliai komandai reikėtų teikti dienos socialinę globą asmens namuose penkioms seniūnijoms ir Šilutės miesto gyventojams, o antroji paslaugas teiktų kitų šešių seniūnijų gyventojams.

Taip pat reikės įdarbinti 6 slaugytojų padėjėjus, po vieną slaugytoją ir kineziterapeutą – masažuotoją, kurie teiks dienos socialinės globos ir slaugos paslaugas. Reikės įsigyti transporto priemones – 2 automobilius, techninės pagalbos priemonių, specialistams – specialios aprangos ir panašiai.

Numatyta nupirkti ir sudedamųjų vonių, kuriose neįgalieji namuose bus maudomi, slankiųjų lentų, kurios labai palengvina tą darbą, keliamųjų diržų, elektrinių funkcinių lovų, slankiųjų paklodžių, specialių paklotų ir čiužinių pragulų profilaktikai.

Specialistams taip pat bus nupirkta po 2 komplektus specialios aprangos, apsaugos priemonių (pirštinių, specialių prijuosčių, krepšių), reikės ir dezinfekcinių priemonių. Į projekto sąmatą įskaičiuotos ir išlaidos kurui.

Neįgaliųjų artimieji jau domisi

Pasak A.Barauskienės, dienos socialinės globos paslaugos būtų teikiamos vidutiniškai 20-čiai žmonių per metus, o pagalbos į namus paslaugos – maždaug 150-čiai žmonių per metus.

Socialinės paramos skyriuje jau keli mėnesiai netyla telefonai, nes neįgalių ir senų, iš lovos nebepakylančių artimųjų turintys rajono gyventojai klausia, kada specialistai galės juos pavaduoti prižiūrint neįgaliuosius, užsirašo į eilę. „Tokių prašymų jau turime ir iš šilutiškių, ir iš Juknaičių, Katyčių, kitų seniūnijų“, – sako A.Barauskienė.ES logo su trim fondais spalvotas copy

Savivaldybės specialistai tikisi, kad realios pagalbos neįgaliųjų artimieji sulauks nuo rugsėjo pradžios.