Senų namų elektros instaliacijos nebepakelia gyventojų poreikių

ELEKTROS INSTALIACIJA TIREVICIUS 1Daugelio daugiabučių, individulių sodybų šeimininkai, kurių namai statyti anksčiau nei prieš 25 metus, dar vis turi tuometines standartines vidaus elektros laidų instaliacijas.

UAB „Elektros objektų statyba“ (UAB „EOS“) direktorius Audrius Endzinas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad tokių namų, butų savininkai negali jaustis saugiai, jeigu nori naudotis visa šių laikų elektros prietaisų gausa. Juk anuomet populiariausi elektros prietaisai buvo tik virdulys, šaldytuvas, televizorius ir lygintuvas. O dabar žmonėms įprasta naudoti daug elektros energijos reikalaujančius vandens šildytuvus, mikrobangų krosneles, indaploves, skalbimo mašinas ir t.t.

Šilutės ugniagesių vadovas Rimantas Mačijauskas patvirtino elektrikų nuogąstavimus: per 2015 metus gaisrininkai gesino 11 gyvenamųjų namų, kurių gaisrų priežastis – elektros instaliacijos galios perkrovos, netvarkingi saugikliai, savadarbiai elektriniai šildymo prietaisai. Tai lygiai pusė tais metais gyvenamuosiuose namuose kilusių gaisrų.

Gaisro priežastis – maža instaliacijos galia

UAB „EOS“ rangos darbų vadovas Robertas Tirevičius pasakoja, kad dabartinės elektros instaliacijos problemos yra sparčios civilizacijos pasekmė. Juk anuomet standartinė vidaus instaliacijos magistralinių laidų galia buvo nustatyta tik 2 kilovatai – tiek galios naudojo vienu metu sujungti tuometiniai buitiniai prietaisai. Dabar tokios galios reikia vien vandens šildytuvui ir mikrobangų krosnelei. Įjungus dar kokį nors prietaisą, saugikliai elektros tiekimą turi atjungti, kitaip vidaus instaliacijos aliuminio laidai kaista, tirpsta izoliacijos danga ir gali kilti gaisras.

Žmonės, kurie supranta tokį pavojų, skaičiuoja įjungiamų prietaisų galias ir stengiasi neviršyti savo namo ar buto instaliacijos galios. Tačiau yra ir tokių vartotojų, kurie, nesuprasdami problemos, įdeda stipresnius saugiklius (ar tiesiog storesnę vielą) ir taip rizikuoja toliau, keldami pavojų savo ir kaimynų gyvybėms ir turtui.

Sovietiniais laikais tik nedaugelis statomų namų savininkų, pasinaudoję pažintimis, pasirūpindavo, kad vietoje įprastų aliuminio laidų vidaus instaliacijoms būtų panaudoti variniai, bent 4-6 kilovatų galiai pralaidūs laidai.

UAB „EOS“ gali padėti
elektra sudege saldytuvas
Pasak R.Tirevičiaus, buvusi elektros skirstomųjų tinklų bendrovė LESTO (dabar – elektros skirstymo operatorius ESO) atnaujino elektros tinklus iki kiekvieno vartotojo ir užtikrino  buitiniams prietaisams reikalingą galią, sudėjo naujus apskaitos prietaisus. Tačiau tai, kas yra už apskaitos prietaisų – saugikliai, vidaus instaliacijos magistralimiai laidai ir jungtys, yra pačių butų ir namų savininkų reikalas.

UAB „EOS“ elektrikai yra pasirengę atlikti instaliacijų patikrą, konsultuoti ir, jeigu reikia, sumontuoti naują namo elektros instaliaciją ar tik jos dalį. Svarbu tai padaryti laiku, nelaukiant nelaimės.

R.Tirevičius kviečia visus, kurie gyvena senesniuose nei prieš porą dešimtmečių statytuose namuose, paskambinti bendrovės specialistams tel.: (8 441) 54264, 8 655 41321 ir išsiaiškinti, ar tikrai elektros prietaisais naudojasi saugiai.