Septintą kartą Švėkšna sušvito moliūgų šviesoje

moliuga uzdegaTūkstančiai žmonių tris savaitgalio dienas, nuo penktadienio vakaro, plūdo į Švėkšnos miestelį, kur surengta septintoji moliūgų – žibintų akcija „Mes už šviesą 2017“. Šiemet Švėkšnos grafų Pliaterių parką nušvietė apie 750 įvairiausiais ornamentais skabtuotų moliūgų.

Daugelis atvežusiųjų moliūgus žmonių guodėsi, kad šiemet jų derlius – perpus mažesnis, patys moliūgai smulkesni.

Akcijos sumanytojas, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos technologijų mokytojas Vaidotas Didžiūnas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad šiemet švėkšniškiai moliūgų – žibintų rekordo nesiekė, bet  pasiūlė visiems dalyvauti gražiausių moliūgų – žibintų rinkimuose. Gražiausius moliūgus dar vis renka interneto svetainės „Švėkšnos naujienos“ lankytojai.

Svečiai kalbėjo visomis tarmėmis

Niekas specialiai nefiksavo, iš kur žmonės suvežė moliūgus – žibintus, tačiau akivaizdu, kad jie atkeliavo iš visos Lietuvos. V.Didžiūnas sakė, kad iš svečių tarmių galima buvo spręsti, iš kokių Lietuvos regionų jie sugužėjo į Švėkšną.
MOLIUGAI SVEKSNOJE_3
Prieš septynerius metus V.Didžiūno ir jo mokomų gimnazistų sumanyta moliūgų – žibintų akcijos užuomazga netruko išaugti į visą Lietuvą džiuginantį renginį. Dabar į akcijos organizavimą įsitraukė visas Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos pedagogų ir moksleivių kolektyvas, miestelio bendruomenė.

Daug žmonių atsivežė neskobtus moliūgus  ir skubėjo į Tradicinių amatų centro kiemelyje veikusias moliūgų – žibintų dirbtuvėles.

Centro darbuotojai Vytautas Bliūdžius, Viktorija Binkuvienė ir Neringa Birbalienė visą savaitę mokė moksleivius žibintų gamybos meno. Penktadienį ir šeštadienį gimnazijos pedagogai su vyresniųjų klasių moksleiviais moliūgų – žibintų dirbtuvėlėse moliūgus skobė ir kitus mokė, kaip iš daržovės pagaminti žibintą.

Į moliūgų dirbtuvėles buvo atgabentas ir 79 kg svorio moliūgas, kuris užaugo Linos Šedienės darže, Žalpių kaime.

Tokį galiūną ir dar maždaug po 40 kg sveriančius moliūgus skobė visa gimnazijos pedagogų ir moksleivių brigada.

Ypatingas pareigas akcijoje turėjo Švėkšnos gimnazijos Alicijos Rugytės skautų draugovės nariai su vadovėmis Violeta Stoniene ir Danute Šneideraitiene. Apie 30 draugovės narių akcijos metu kas vakarą visuose moliūguose turėjo uždegti žvakutes. Ugnelę reikėjo vėl kurti, jeigu vėjas ar lietus žibintus gesino.

Galės tobulėti

MOLIUGAI SVEKSNOJE_5„Darome atvirkščiai, nei kadaise mokė tėvai: nežaisk su maistu ir su degtukais“, – juokavo Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis. Jis puikiai vertina visų švėkšniškių pamėgtą akciją „Mes už šviesą“. Nors šiemet ir moliūgų derlius buvo prastas, ir oras nieko gera nežadėjo, bet, pasak seniūno, šventė įvyko. A.Šeputis pasidžiaugė, kad pažiūrėti moliūgų – žibintų  atvyksta labai daug šeimų su vaikais. Smagu, kad šeimos atsiveža pačių užaugintus ar įsigytus moliūgus, išraižytus įdomiausiais piešiniais.

A.Šepučio nuomone, pasiteisino sprendimas šiemet apsieiti be akcijos vakarą rengiamo koncerto. Ankstesniais metais jis numatytą valandą sutraukdavo labai daug žmonių, miestelyje susidarydavo didžiulės spūstys.

Šiemet penktadienio ir šeštadienio vakarais parke skambėjo muzikos įrašai, juos lydėjo šviesų ir lazerių spinduliai. Išvengta transporto  grūsties, ir papildomų išlaidų koncertų atlikėjams.

Parko žolynai šiemet – permirkę, todėl buvo nuspręsta prekybininkams leisti kurtis tik parko prieigose – ant šaligatvių ir grindinio.

Pasak A.Šepučio, akcijos „Mes už šviesą“ organizatoriai dar turi minčių, kaip renginį tobulinti. Pavyzdį, kad moliūgai tinka ne tik žibintams, rodo švėkšniškiai – Neįgaliųjų draugijos nariai. Jie su vadove Ingrita Riteriene iš moliūgų ir rudeninių lapų sukūrė nepaprasto grožio ponios suknelę, išdabintą šimtais „rožių“ žiedų, susuktų iš lapų, ir iš spalvotų moliūgų sudėliotais gėlių žiedais.

Be to, Neįgaliųjų draugijos moterys bei „Saulės“ gimnazijos moksleiviai su technologijų mokytoja D.Šneideraitiene ir vieną, ir kitą vakarą vos spėjo kepti moliūgų tešlos blynus su saldžios moliūgienės padažu. Moksleivės prekiavo savo keptais moliūgų keksiukais.MOLIUGAI SVEKSNOJE_6

Beje, švėkšniškės šeimininkės gaminti ir prekiauti moliūgų valgiais turėjo išskirtines sąlygas – jos įsikūrė ant tako, vedančio link Genovaitės vilos, šalia kitų prekybininkų nebuvo.

Seniūnas A.Šeputis bene pats pirmasis ragavo karštus moliūgų blynus ir gyrė juos. Kas žino, gal kitų metų akcijos „Mes už šviesą“ programoje atsiras ir šios nuostabios daržovės patiekalų fiesta.

Po akcijos bemaž visi moliūgai, atlikę žibintų funkciją, buvo pakrauti į ūkininko Egidijaus Raukčio iš Inkaklių traktoriaus priekabą ir išgabenti jo auginamiems danieliams.

Dar laukia prizai

Iki lapkričio 2 dienos interneto svetainėje „Švėkšnos naujienos“ galima balsuoti už gražiausius moliūgus – žibintus. Konkurso organizatoriai planuoja išrinkti 10 įspūdingiausių skaptavimo kūrinių. Jiems prizus įsteigė Švėkšnos seniūnija ir švėkšniškis verslininkas, UAB „Tomstata“ vadovas Tomas Klumbys. trijų nugalėtojų laukia  piniginiai prizai: I vieta – 50 Eur, II – 30 Eur, III – 20 Eur.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.