Sergamumas Šilutėje TB didžiausias Lietuvoje. Kalti gerai dirbantys specialistai?

tbŠilutės rajonas jau daugybę metų šalyje lyderiauja pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius. 2018 metais Šilutės rajone užregistruoti 29 nauji tuberkuliozės atvejai, sergamumas šia liga mūsų rajone daugiau negu du kartus viršijo Lietuvos vidurkį. Praėjusiais metais buvo surasti du žmonės, sergantys atvira tuberkuliozės forma.

Ši Šilutės rajono tarybos posėdyje pateikta statistika išgąsdino opozicijos politikus, kurie norėtų efektyvaus veiksmų plano, kaip sustabdyti TB plitimą mūsų rajone.

Politikus papiktino ir Visuomenės sveikatos biuro (toliau – VSB) specialistų paaiškinimas, jog aiškina, jog aukšti tuberkuliozės rodikliai yra tik todėl, kad mūsų rajone daug, greičiausiai daugiau nei kitur, dirbama siekiant išaiškinti, suregistruoti ir gydyti šią sunkią ligą.

Papiktino Šilutės VSB ataskaita

Savivaldybės tarybos opozicijos politikai – septyni konservatoriai ir liberalai buvo apsisprendę nebalsuoti už Savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos 2018 metų ataskaitą. Jie pasipiktino, kad Savivaldybės VSB sveikatos stebėsenos specialistės Dalios Juknienės parengtoje ataskaitoje nėra pasiūlymų, kaip sustabdyti ir mažinti ataskaitoje paminėtus tuberkuliozės rodiklius.

Dar tuomet kai sprendimo projektas buvo pateiktas tik komitetuose, opozicijos politikė Sandra Tamašauskienė pasipiktino sprendimu pritarti VSB ataskaitai. Ji sakė, kad ataskaitoje minimas faktas, jog per 2018 metus Šilutės rajone užregistruoti 29 nauji tuberkuliozės atvejai. Dar labiau piktina faktas, jog Šilutės savivaldybė jau daugybę metų lyderiauja šalyje pagal sergamumą šia liga ir net du kartus viršija bendrą Lietuvoje sergančiųjų vidurkį.

S. Tamašauskienė piktinosi Savivaldybės VSB veikla. Jos nuomone, nors ir yra kuriami planai, kaip suvaldyti situaciją, akivaizdu, kad jie įgyvendinami neefektyviai.

Socialinių reikalų komitete iškilusį ginčą bandė malšinti tiek VSB direktorė Kristina Surplė, tiek valdančiosios koalicijos politikas Edgaras Padimanskas.

Pasak K. Surplės, jau kelis dešimtmečius Šilutės savivaldybėje tuberkuliozės rodikliai tikrai yra aukštesni nei kitose savivaldybėse. Tai sunki liga ir ji sunkiai gydoma. K. Surplė įsitikinusi, kad tuberkulioze sergančių žmonių skaičius mūsų rajone toks didelis ir todėl, jog medikai, Visuomenės sveikatos biuro darbuotojai ir seniūnijų socialiniai darbuotojai dirba gerai ir visus sergančiuosius surenka ir prikalbina gydytis.

Pasak K. Surplės, praėjusiais metais buvo surasti du sergantieji atvira tuberkuliozės forma. Vienas iš jų pats sutiko važiuoti gydytis į Klaipėdos dispanserį. Kitas ligonis išvežtas gydytis į Alytaus dispanserį teismo keliu, nes pats nesutiko gydytis.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos politikas E. Padimanskas malšino aistras sakydamas, kad statistika nėra visiškai tiksli. Jis patvirtino K. Surplės žodžius, kad mūsų rajone tokių pacientų yra daugiau, nes Šilutės ligoninė turi atsakingai dirbančius pulmonologus, tinkamai veikia visa sistema, tad visi tuberkulioze sergantys žmonės yra patikrinami, suregistruojami ir gydomi.

E. Padimansko nuomone, yra savivaldybių, kurios neturi nei ligoninės, nei šią ligą gydančių specialistų. Tad tokių savivaldybių rodikliai tikriausiai yra geri. Bet taip yra tol, kol būna patikrinami tokių savivaldybių gyventojai, jei ne visi, tai bent įtarimą keliantys.

Socialinių reikalų komiteto pirmininkė Daiva Žebelienė teikė sprendimo projektą svarstyti Savivaldybės tarybai. Su opozicijos lydere S. Tamašauskiene ji sutarė, kad kitas išvažiuojamasis posėdis bus surengtas Visuomenės sveikatos biure, ir toliau bus domimasi, ką biuro darbuotojai daro, kad tuberkuliozės atvejų mažėtų.

Perduos tirti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrui

Svarstant Savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos 2018 metų ataskaitos patvirtinimo sprendimo projektą, Savivaldybės taryboje kilo toks pat ginčas, kaip ir Socialinių reikalų komitete. Tik šį kartą be S.Tamašauskienės į diskusijas įsiliejo liberalai Algirdas Gečas bei Audrius Endzinas. Jie kalbėjo, kad VSB derėjo ataskaitoje nurodyti ne tik skaičius, kiek rajone yra tuberkulioze sergančių žmonių, bet pateikti ir siūlymus, kaip ši liga turėtų būti užkardyta.

S. Tamašauskienė Savivaldybės tarybos posėdyje teikė pasiūlymą kreiptis į Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą, kad šio specialistai atliktų išsamų tyrimą ir pateiktų efektyvių veiksmų planą, kaip būtų galima sustabdyti tuberkuliozės plitimą mūsų rajone. „Svarbiausia – ne kaltųjų paieška, o pavojingos visuomenei infekcijos užkardymas“, – sakė politikė.

Administracijos direktorius Virgilijus Pozingis pažadėjo išsiųsti Savivaldybės kreipimąsi ir Sveikatos apsaugos ministrui.