Sergamumo COVID-19 statistika – tikra „abra kadabra“: dar kartą bandome paaiškinti skaičius

„Šilutės naujienose“ nuolat pateikiama COVID-19 sergamumo statistika sulaukė daug dėmesio ir pasipiktinančių šilutiškių komentarų.

Pamariškiai domisi iš kur yra traukiami tokie dideli COVID-19 sergamumo skaičiai? Daugelis netiki, kad sergančiųjų rajone gali būti beveik 500. Ar tai realūs duomenys?

Todėl dar kartą informuojame iš kur gaunami COVID-19 sergamumo skaičiai. Tai mums padėjo išsiaiškinti Šilutės rajono savivaldybės gydytoja Gintarė Tamašauskienė ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė.

„Šilutės naujienų“ korespondentai nevažinėja po visą rajoną ir patys neskaičiuoja sergančiųjų. Duomenys yra imami iš Šilutės r. savivaldybės oficialaus puslapio, juos pateikia Savivaldybės gydytoja G. Tamašauskienė.

Pasak G. Tamašauskienės, savivaldybei yra duotas leidimas skelbti tik tą informaciją, kuri yra koronastop.lt puslapyje.

„Susirgimo COVID-19 atvejų išaugo po Motinos dienos ir tai padidino bendrą sergančiųjų skaičių. Ypatingai susirgimo atvejų Šilutėje padaugėjo per tris paskutiniąsias savaites“, – sakė gydytoja.
Pasak jos, to buvo tikėtasi ir tam reikėjo ruoštis. Kai sostinėje buvo židiniai, Šilutėje buvo ramu ir sergamumo skaičiai nebuvo dideli. Tačiau atlaisvinus judėjimo ribojimus tarp savivaldybių, susirgimų COVID-19 atvejų pradėjo daugėti.

„Dabar jau galime būti ramesni, sergamumo skaičiai mažėja“, – sakė G. Tamašauskienė.
(NVSC) Šilutės skyriaus vedėja R. Jovaišaitė sako, kad pateikiami duomenys yra tokie, kokie nurodyti E. sveikatos sistemoje. Sistemoje gegužės 27 d. duomenimis, deklaruoti 484 COVID-19 susirgimo atvejai, o statistiškai serga 110 pamariškių.

„Prie E. sveikatos duomenų prieigą turi gydytojai, kurie dirba su COVID-19 sergančiais. Kam yra patvirtinta COVID-19 liga, tuos žmones jie įrašo į sistemą. Naujų susirgimo atvejų nuo gegužės 1 d. iki 28 d. buvo 110. Tad gydytojai nepažymėjo, kad 374 žmonės pasveiko“, – paaiškino (NVSC) Šilutės skyriaus vedėja.

R. Jovaišaitė sako, kad Šilutės r. savivaldybės puslapyje skelbiami skaičiai yra tie, kuriuos skelbia statistikos departamentas.

„Yra nurodymas, kad duomenys apie sergamumą COVID-19 liga turi teisę skelbti statistikos departamentas ir mes jais turime vadovautis“, – išties sunkiai suvokiamą ir labiau į tikrą „abrą kadabrą“ panašią sistemą bando paaiškinti R. Jovaišaitė.

Štai ir išeina, kad gegužės 31–osios dienos duomenimis, kurie pateikiami koronastop.lt, Šilutėje serga 477 deklaruoti asmenys, o statistiškai COVID-19 serga 100 šilutiškių, nes gydytojai neatžymėjo 377 pasveikusiųjų.

Karantinas pratęsiamas

Vyriausybė nusprendė pratęsti karantiną iki pat birželio pabaigos, tačiau kartu dar labiau sušvelnino karantino ribojimus. Nuo birželio 1 dienos laisvėja būriavimosi sąlygos, parduotuvės galės įsileisti daugiau pirkėjų, kino teatrai ir renginiai – daugiau žiūrovų.

Gegužės 31 d. Lietuvoje startavo masinė vakcinacija. Registruotis skiepui nuo COVID-19 jau kviečiami visi asmenys, sulaukę 16 metų.

Korespondentė, interneto svetainės administratorė.