Sergančio arklio klajonės: iš potvynio vandenų į išnuomotą tvartą

potvynis arklysVisą šalį pašiurpino visais televizijos kanalais transliuoti vaizdai iš Šilutės apie paliegusį, kojas vos velkantį arklį, kurio gyvenimą ir jo šeimininko požiūrį į savo augintinį apnuogino Pamaryje prasidėjęs potvynis.

Šeimininkas – Vokietijos pilietis Kristof Govron jau bene 6 metus gyvena Pamaryje, pastaruoju metu – tiesiog automobilyje. Bet vokietis tikina esąs tikras… Kauno gyventojas, ten turintis savo verslą.

Veterinarijos specialistai suskubo ruošti dokumentus teismui dėl gyvulio kančių nutraukimo. Mat tik gavus teismo sprendimą gyvulį be savininko leidimo galima užmigdyti arba paskersti.

Tačiau vakar šeimininkas pareiškė labai mylintis savo keturkojį draugą, nė už ką nesutiksiąs jo netekti, todėl skubiai išnuomojo jam tvartuką ir ėmėsi gydymo.

Bandė nugabenti į Rusnės „pievas“

Vargano arklio gyvenimas aikštėn iškilo, kai potvynio vandenims apsėmus Žalgirių kaimą, gyvulys su dar vienu likimo draugu išėjo į apsemtą kaimo kelią. Čia arklius pamatę kaimynai suskubo rinkti gelbėtojų telefoną. Pastarieji irgi nelabai įsivaizdavo, kaip galėtų gelbėti tokius stambius gyvulius, tad šaukėsi Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų pagalbos.

Vieno arklio savininką pavyko nustatyti greit, jis pasiėmė savo gyvulį.

Net visko matę veterinarai pašiurpo, kai pamatė antrojo arklio būklę: gyvulys vos pastovėjo ant kojų, jo kūnas buvo nusėtas pragulų. Paaiškėjo, kad arklys jau seniai serga artritu, liga išklaipė kojų sąnarius, todėl, VMVT specialistų teigimu, kiekvienas žingsnis jam turi kelti neapsakomą skausmą.

Įvykio vietoje buvusių liudytojų teigimu, šeštadienį, kai vandens gylis ant kelio Šilutė – Rusnė siekė daugiau nei pusmetrį, arklio šeimininkas K.Govron bandė jį pergabenti per užlietą puskilometrio ruožą – prašė gyvulį pervežti tralu į Rusnę. Jis tikino, jog Rusnės pievose dar esą pakankamai žolės, todėl jo augintiniui ten būtų visai neblogai…

Tokia istorija rutuliojosi praėjusios savaitės pabaigoje.

„Sportinį“ arklį nori  vežti į Vokietiją

Šios savaitės pradžioje Šilutės seniūnijoje posėdžiavo rajono naminių gyvūnų laikymo ir priežiūros komisija, kuriai pirmininkauja seniūnas Raimondas Steponkus. Komisijos nariai, sužinoję, kad tądien vargšo arklio šeimininkas buvo atgabentas į Šilutės policijos komisariatą apklausti, išsikvietė jį ir į seniūniją.

Užsienietis buvo nepalenkiamas: tikino, kad jo augintinis esąs „geras, sportinis arklys“, kurį jis dar ketinąs gydyti, o jei nepavyks išgydyti Lietuvoje, nori išsigabenti jį į Vokietiją. Esą gal netgi apgyvendins savo augintinį tenykščiame žirgyne. Be to, arkliui dar yra „tik 19 metų“, todėl jis tiesiog negali būti toks ligotas.

„To arklio nebūtų įmanoma išvežti iš Lietuvos, net jei jis būtų visai sveikas“, – sako VMVT specialistas Vytautas Mockus. Pasirodo, gyvulys nėra registruotas ir neturi kiekvienam arkliui privalomos poodinės mikroschemos.

Komisija irgi buvo nepermaldaujama – nutarė atimti gyvulį iš jo neprižiūrinčio šeimininko. VMVT viršininkas Edmundas Ciparis suskubo ruošti dokumentus teismui. Juose prašoma leisti sunkiai sergantį gyvulį priverstinai utilizuoti arba atlikti jam eutanaziją. Teismo sprendimas būtų paaiškėjęs artimiausiomis dienomis. Beje, teismas galėjo nuspręsti ir grąžinti gyvulį jo savininkui.

Tuo metu K.Govron arklį apgyvendino juo rūpintis sutikusio pagryniškio tvarte. Antradienio pavakarę komisijos nariai dar kartą nuvažiavo į Pagrynius apžiūrėti gyvulį, o jo laikinąjį prižiūrėtoją įspėjo nė už ką nebeatiduoti gyvulio savininkui.

Svečias gyvena… automobilyje

Matyt, būkštauta ne be reikalo, nes jau kitą dieną sužinota, jog šeimininkas dar kartą buvo parsivedęs arklį į Žalgirių kaimą ir tikėjosi, kad jį prižiūrėti apsiims čionykštis gyventojas Valteris Valenčius.

Būtent šis garbaus amžiaus žalgiriškis prieš kelerius metus sutiko laikinai priglausti svečią iš Vokietijos. Bet bėgant metams V.Valenčius suprato, jog svečias nė neketina kraustytis iš jo senutėlės, vandenų kasmet užliejamos sodybos. Todėl iškeldino jį pats. K.Govron toli nevažiavo – įsikūrė čia pat kieme stovinčiame automoblilyje. Jame tebegyvena ir iki šiol.

Savo gyvybę brangina mažiau nei arklio

Ketvirtadienį į VMVT atvykęs K.Govron apie arklio išvežimą nebekalbėjo. Jis tikino taip esąs prisirišęs prie savo arkliuko, taip jį mylintis, kad nė už ką nesutiks jo netekti. Vokietis sakė savąją gyvybę branginąs net mažiau nei arklio… Todėl jau sudarė sutartį su vet. gydytoju dėl jo gydymo.

Visa istorija, anot K.Govron, viešumon iškilo tik todėl, kad potvynio vandenys kone akimirksniu užpylė apylinkes.

VMVT specialistams neliko nieko kita kaip suteikti vokiečiui dar vieną galimybę. Anot E.Cipario, net teismas būtų nesupratęs, jei tokios galimybės tarnyba nebūtų suteikusi.

„Stebėsime situaciją toliau. Jei vyras nevykdys savo įsipareigojimo, jeigu arkliui deklaruotos meilės ir vėl nebeliks, jau parengtus dokumentus iš karto pateiksime teismui“, – sakė E.Ciparis.