Sergantieji cukriniu diabetu neteko pėdų priežiūros paslaugų

pedos kabinetasCukriniu diabetu sergantiems Šilutės rajono gyventojams – nerimo dienos: dvejus metus džiaugęsi Šilutėje pradėtomis teikti diabetinės pėdos priežiūros kabineto paslaugomis, šiemet jų nebeteko.

Taip nutiko dėl to, kad darbą paliko iš Klaipėdos važinėjusios specialistės, o kitų specialistų rasti kol kas nepavyksta.

O pėdų priežiūros paslaugos sergantiesiems cukriniu diabetu žmonėms yra būtinos, nes ši liga pažeidžia kojų kraujotaką, o tai greit sukelia pavojingus pėdų pažeidimus, kurių pats žmogus iš pradžių nejaučia. Todėl tokie žmonės pas gydytojus neretai pakliūna jau tada, kai kojas yra pažeidusios pavojingos opos, ir neretam kojas tenka net amputuoti…

Ligoniai labai džiaugėsi

Cukriniu diabetu sergantys žmonės ne vienerius metus prašė Šilutėje įkurti pėdų priežiūros kabinetą. Laukdami daug metų važinėjo į tokius kabinetus Klaipėdoje ir Tauragėje, kol pagaliau 2014-ųjų balandį toks kabinetas duris atvėrė Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centre.

Klubo „Diabetas ABC“ pirmininkė Aldona Vytienė pasakoja, jog diabetikams būtina kas 2-3 mėnesius apžiūrėti kojas, nustatyti besiformuojančias opeles, kurias išplitusias vėliau gydyti būtų labai sunku.

Todėl sulaukę, kad pėdos priežiūros specialistės pradėjo atvažiuoti į Šilutę, diabetikai labai džiaugėsi. Patalpas diabetinės pėdos kabinetui skyrė Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC), maždaug kartą per mėnesį iš Klaipėdos atvažiuodavo dvi pėdos priežiūros specialistės – konsultantė Kristina Daugintienė ir diabeto mokytoja Jelena Pajeva. Kiekvieną kartą jos apžiūrėdavo, sutvarkydavo pėdas, jei reikėjo – skirdavo ir medikamentų apie 15-ai pavojinga liga sergančių žmonių.

„Geri pacientai Šilutėje, rūpestingi, laiku ateina konsultuotis, rūpinasi savo pėdų priežūra, mums telieka jiems padėti“, – „Šilutės naujienoms“ yra sakiusios K.Daugintienė ir J.Pajeva.

Specialistės važinėjo ne tik į Šilutę, bet ir į kitus Klaipėdos apskrities rajonus, bet Šilutėje, anot jų pačių, pacientų ateidavo daugiausia.

Patys eksperimentuoti negali

Specializuotomis sveikatos priežiūros paslaugomis sergantieji cukriniu diabetu džiaugėsi tik porą metų.

Pastarosiomis savaitėmis redakcija sulaukė ne vieno sunerimusio diabetiko skambučio, jog pėdos kabineto Šilutėje nebeliko.

„Ką mums dabar daryti? Pernai spalį buvau pas specialistes, sausį pavėlavau ateiti, norėjau registruotis vasariui, bet išgirdau, kad kabinetas nebeveikia. Sako, kad nebeliko specialisčių, tad dabar tik į eilę užrašo, o kada atvyks specialistės, niekas nežino. Man kojų nagai jau dabar įaugę, pati nesugebu jų sutvarkyti, o ir medikai neleidžia patiems eksperimentuoti. Neturiu jėgų važiuoti į Klaipėdą arba Tauragę“, – guodėsi šia sunkia liga serganti pensininkė.

Kita moteris sakė, kad specialistės jai ir patarimų apie mitybą, ligos kontrolę duodavo, ir reikalingą tepaliuką pardavė, tai buvo labai patogu. Dabar moteris piktina registratūroje tebekabantis plakatas apie čia neva veikiantį pėdos priežiūros kabinetą.

Paliko lyg likimo valiai

Šilutės PSPC įkūrus pėdų priežiūros kabinetą į šio  medicinos centro patalpas persikėlė ir klubas „Diabetas ABC“, tad pėdų priežiūros kabinete klubo narių laukdavo jo pirmininkė Aldona Vytienė, prireikus diabetikus konsultuodavo gydytoja endokrinologė Roma Šukliauskienė. Žodžiu, Šilutės PSPC buvo įkurtas tarsi sergančiųjų cukriniu diabetu centras, kuriame jie gavo visas reikalingas paslaugas ir konsultacijas.

Beje, pėdos priežiūros paslaugos buvo teikiamos visiems siuntimus turintiems rajono gyventojams, nesvarbu, prie kurio sveikatos priežiūros centro jie prisirašę. Paslaugas finansavo Teritorinės ligonių kasos, todėl socialiai draustiems pacientams už jas mokėti nereikėjo.

„Žmonės ėjo labai noriai ir buvo patenkinti, viskas vyko sklandžiai“, – sakė A.Vytienė.

Dabar, anot jos, diabetikai yra palikti likimo valiai.

Serga keli tūkstančiai žmonių

Klubas „Diabetas ABC“ šiuo metu vienija arti pusantro šimto sergančiųjų šia liga, be to, daugiau kaip 40 diabetikų yra susibūrę į klubą „Margainis“, kuriam vadovauja Inga Gečienė. Pasak I.Gečienės, dauguma šio klubo narių pėdos priežiūros paslaugų ir iki šiol važinėja į Klaipėdą, mat kartu ten gauna ir endokrinologo konsultacijas.

A.Vytienės nuomone, iš viso rajone cukriniu diabetu sergančių žmonių šiuo metu turėtų būti gerokai per 3000, nors tikslios statistikos niekas neveda.

Daugiau nei du dešimtmečius klubui „Diabetas ABC“ vadovaujanti A.Vytienė praėjusią savaitę į eilę pėdos priežiūrai jau buvo įrašiusi apie 30 laukiančiųjų. Pasak A.Vytienės, ji irgi nežino, ką pasakyti sergantiesiems, nemažai kurių jau skundžiasi rimtais kojų pakenkimais.  „Žmonės buvo be galo patenkinti, ir dabar jie tiesiog nebežino ką daryti.

Kai kurie atėję jau rodo didžiules žaizdas ant kojų, kenčia įaugusių nagų skausmą“, – sakė pirmininkė.

Pasak A.Vytienės, tiems, kam atsiveria žaizdos, neužtenka specialistui pasirodyti kas du – tris mėnesius, jo paslaugų reikia kiekvieną mėnesį, bent jau tol, kol kojos išgyja.

Klaipėdietės paliko darbą

Nuraminti kol kas negali ir Šilutės PSPC vadovas Liutauras Indriuška. Pasak L.Indriuškos, visą laiką aktyviai ieškoma galimybių padėti sergantiesiems diabetu, bet iš darbo vienoje privačioje Klaipėdos medicinos įstaigoje išėjusių specialisčių juk nesugrąžinsi.

„Ieškome kitų specialistų, ir kai tik juos rasime, teiksime paslaugą toliau“, – sakė L.Indriuška.

Kol kas Šilutės PSPC yra vienintelė medicinos įstaiga rajone, pasiryžusi ir turinti licenciją teikti diabetinės pėdos priežiūros paslaugą.