Šešėlinės rūkalų rinkos kaina biudžetui – 80 mln. eurų

Muitinės kriminalinei tarnybai (MKT) skelbiant apie šiemet gerokai didesnius sulaikomos cigarečių kontrabandos kiekius, rinkos tyrimai rodo, kad šešėlinė prekyba rūkalais pernai augo, o valstybė neteko beveik 100 mln. eurų pajamų. Nelegalios cigarečių rinkos dydis išlieka aukštas ir didėja toliau. Ekspertai ragina stiprinti beviziu režimu į Baltarusiją keliaujančiųjų kontrolę, koreguoti daugiametę akcizų politiką, siekiant skatinti neteisėtų rūkalų vartotojus rinktis mažiau kenksmingas ir teisėtas alternatyvas.

Šešėlinė rinka išaugo

Profesinių paslaugų bendrovių tinklo KPMG skelbto tyrimo duomenimis, nelegali rūkalų rinka Lietuvoje išaugo nuo 17 proc. 2017 m. iki 19,2 proc. pernai. „Lietuvoje kas penkta surūkoma cigaretė 2022 m. buvo nelegali“, – teigiama pranešime.

Iš viso pernai surūkyta apie 590 mln. neteisėtų cigarečių. 460 mln. arba apie 77 proc. jų Lietuvą pasiekė iš Baltarusijos, 30 mln. – iš Lenkijos.

„Cigarečių kontrabandos mastas Lietuvoje yra didžiausias nuo, ko gero, 2014 metų. Prieš 10 metų, dar anksčiau, cigarečių kontrabanda Lietuvoje siekė 40 proc. – kas antra cigaretė buvo nelegali. Po to situacija pradėjo gerėti, bet pastaraisiais metais nelegalios rinkos procentas vėl auga“, – Eltai teigė Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos direktorius Arnas Neverauskas.

Pasak jo, nelegali cigarečių rinka pastaraisiais metais „nešuoliuoja, bet lėtai žingsniuoja į viršų“.

Tyrime dėstoma, jog intensyvią kontrabandą lemia ryškus kainų skirtumas tarp Lietuvos ir kaimyninių šalių: Lietuvoje pakelis cigarečių vidutiniškai kainuoja 3,95 euro, o Baltarusijoje – 70 centų.

Ekonomisto Mariaus Dubnikovo teigimu, šešėlyje cigaretes įsigyja žemesnes pajamas gaunantys gyventojai, taip bandantys sutaupyti.

Muitinė sulaiko daugiau

2022 m., pradėjus 90 ikiteisminių tyrimų dėl cigarečių kontrabandos, MKT iš viso sulaikė 6,362 mln. pakelių cigarečių už beveik 31 mln. eurų.

Per pirmąją metų pusę MKT 6,458 mln. pakelių cigarečių bei 32 tonas tabako, kurių bendra vertė – 26 mln. eurų. Jau pradėti 60 ikiteisminių tyrimų, kai praėjusių metų pirmąjį pusmetį jų buvo 38.

„Mūsų pareigūnai šiemet sulaikė perpus daugiau kontrabandos, nei pernai“, – sakė MKT atstovas Gediminas Kulikauskas.

Rekordiniai metai muitinei buvo 2021-ieji – tuomet dėl cigarečių kontrabandos inicijuoti 136 ikiteisminiai tyrimai, sulaikyta 21,64 mln. pakelių rūkalų ir 60 tonų tabako už 81,56 mln. eurų.

Pagal Elta inf.