Nuo rugsėjo visi Lietuvos šešiamečiai privalės lankyti priešmokyklinio ugdymo grupes – taip bus pradėtos įgyvendinti pernai vasarą Vyriausybės patvirtintos Švietimo įstatymo pataisos.
Ir iki šiol didžioji dauguma priešmokyklinukų tokias grupes lanko, o tie, kurie dar nelanko, nuskriausti neliks – jiems irgi atsiras vietų priešmokyklinio ugdymo grupėse.
Tiesa, tėvų nuomonių šiuo klausimu yra įvairių – vieni besąlygiškai pritaria, kiti mano, kad prievartos šešiamečiams neturėtų būti.
Didžioji dalis jau ugdoma
Priešmokyklinis ugdymas truks vienerius metus iki mokyklos. Remdamasi tyrimais, Švietimo ir mokslo ministerija teigia, kad tėvai, pedagogai ir mokslininkai mato akivaizdžią šešiamečio dalyvavimo priešmokyklinio ugdymo programoje naudą. Mokinių pasiekimų tyrimai rodo, kad priešmokyklines grupes lankiusiems vaikams kur kas geriau sekasi mokytis mokykloje, o ilgalaikiai tarptautiniai tyrimai liudija apie teigiamą ankstyvojo ugdymo naudą visam tolesniam žmogaus gyvenimui.
Todėl ir nutarta, kad privalomo ugdymo grupes privalės lankyti visi vaikai, kuriems tais kalendoriniais metais sukanka 6 metukai, ir iki pirmosios klasės lieka vieneri metai. Teigiama, kad jau dabar priešmokyklinio ugdymo grupes lanko 96 proc. Lietuvos šešiamečių.
Šilutės r. savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Vida Nemanienė sakė, kad Šilutės rajone šiuo metu priešmokyklines grupes lanko 394 vaikai, gimę 2009 metais. Gyventojų registro duomenimis, iš viso tokio amžiaus vaikų yra 488, bet tai – apytikris skaičius. Mat labai gali būti, kad mūsų rajone jų gyvenamoji vieta yra tik deklaruota, o gyvena jie su tėvais užsienyje ar kituose rajonuose. Tad kiek tiksliai šešiamečių į Šilutės rajono ugdymo įstaigas ateis rugsėjo 1-ąją, nežino niekas.
12 priešmokyklinio ugdymo grupių šiuo metu veikia rajono bendrojo lavinimo mokyklose, dar 16 grupių – ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Kai kurios iš tų grupių yra mišrios – jas lanko ir priešmokyklinukai, ir jaunesni vaikai.
Pasak V.Nemanienės, jei atsiras daugiau priešmokyklinukų, problemos nebus, nes jiems planuojama palikti po kelias vietas įvairiose įstaigose.
Reikės kreiptis į Savivaldybę ar įstaigas
Ministerijos pranešime teigiama, kad vaikams, turintiems didelių ar labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių, priešmokyklinio ugdymo programa bus pritaikoma. Tokioje grupėje dirbs priešmokyklinio ugdymo pedagogas ir mokytojo padėjėjas.
Šilutės r. savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė sako, kad Šilutės rajone mokytojų padėjėjų problema dar neiškilo, nes visi ypatingų specialiųjų poreikių turintys vaikai lanko specialiąsias grupes turintį vaikų darželį „Ąžuoliukas“. Be to, grupėse visada dirba auklėtojų padėjėjos. O jei jų pritrūktų, tai problema bus sprendžiama.
Vaiką į priešmokyklinio ugdymo grupę galima leisti ir nuo 5 metų, bet tik tuo atveju, jeigu savivaldybės Švietimo pagalbos tarnyba nustatys, kad vaikas yra pakankamai brandus ugdytis pagal priešmokyklinio ugdymo programą.
Į priešmokyklinio ugdymo grupes bus priimami ir neskiepyti vaikai.
Elektroninė vaikų registravimo į ugdymo įstaigas sistema Šilutės savivaldybėje pradės veikti tik nuo rugsėjo. Tad pagal dabar patvirtintą tvarką, tėvai dėl šešiamečių ugdymo priešmokyklinėse grupėse turi kreiptis arba į Savivaldybės Švietimo skyrių, arba tiesiogiai į arčiausiai namų esančią ugdymo įstaigą. B.Tekorienė patikino, kad bus stengiamasi sudaryti galimybes vaikams lankyti tą įstaigą, kuri yra patogiausia jų tėvams.
Tėvų nuomonės skiriasi
Ką apie privalomą šešiamečių priešmokyklinį ugdymą mano jauni tėvai? Tų, kuriuos kalbinome, nuomonės išsiskyrė.
„Aš – už. Ir be privalomo nurodymo leisčiau dukras į priešmokyklines grupes“, – nedvejodama sako dvi dukrytes auginanti Ilona. Anot jos, vaikas turi kuo anksčiau pradėti socializuotis, jam reikia bendravimo su bendraamžiais, jau nekalbant apie specialistų teikiamą ugdymą.
Aukštąjį išsilavinimą turinti mama įsitikinusi, kad net jei ir nedirbtų, ji nesugebėtų tinkamai paruošti dukrelių mokyklai. Ji žino, kad įstaigoje vaikai bus ugdomi pagal specialiai parengtas programas, ir mano, kad tai labai svarbu.
Rita – kiek kitokios nuomonės. Jos pirmagimis pirmokėlis jau lankė tokią grupę, ir, anot moters, didelės priešmokyklinės sūnaus pažangos ji nepastebėjo.
„Gal dėl to, kad jis dažnai sirgo, todėl dažnai būdavo namie su manimi, be to, ir pats nelabai norėjo eiti į grupę. Mokyklon sūnus išėjo beveik nemokėdamas skaityti ir rašyti, bet pirmasis pusmetis jam buvo labai sėkmingas, vaikas padarė neįtikėtiną pažangą“, – sako ji.
Šilutiškis Edgaras – irgi jaunas tėtis, ir jo nuomonė kategoriška. Vyras mano, kad jo sūnui būtų daug naudingiau, jei jis paskutinius priešmokyklinius metus galėtų praleisti namuose, prižiūrimas šiuo metu nedirbančios žmonos, kuri sėkmingai ir pati išmokytų vaiką pirmųjų raidžių ir skaičių. Anot Edgaro, tokio amžiaus mažyliui daug svarbiau ilgai pamiegoti ir nepatirti streso, o pakankamai sustiprėjęs vėliau mokykloje jis mokysis dar sėkmingiau.
Švietimo skyriaus darbuotojams irgi teko girdėti įvairių tėvų nuomonių, tačiau įstatymas jau nebebus svarstomas – visus priešmokyklinukus teks patikėti ugdyti specialistams.
Rašyti atsakymą