Šešių šalių muzikantai sukūrė ypatingą finalinį koncertą

jaunimo orkestras visiTrimis įspūdingais koncertais šią savaitę finišavo viešosios įstaigos „Kintai arts“ projektas „Praeities ir dabarties muzika Lietuvos – Islandijos dialoge“, tęsiantis dviejų kultūriškai skirtingų valstybių – Lietuvos ir Islandijos – šiuolaikinės muzikos plėtros idėjas.

Finalinį koncertą parengė Kintų muzikos festivalio suburtas tarptautinis jaunųjų atlikėjų orkestras ir Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO, Saugose, Klaipėdoje ir Kintuose atlikęs NIKO vadovo, kompozitoriaus Gedimino Gelgoto sukurtą muzikinę kompoziciją, apjungiančią paties G.Gelgoto ir islandų kūrėjo Daniel Bjarnason muziką, taip pat XIX a. žydų kompozitoriaus Wolfo Ebanno kūrybą.

Šiuolaikinės muzikos klausytojų pamilto ir tarptautinį statusą pelniusio Kintų muzikos festivalio organizatoriai VšĮ „Kintai Arts“ prieš  metus ėmėsijaunimo orkestras norvege Lone inicijuoti projektą (finansuojamą Europos ekonominės erdvės finansų mechanizmų lėšomis) „Praeities ir dabarties muzika Lietuvos – Islandijos dialoge“. Prie projekto pradžios prisijungė žinomi atlikėjai – Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO ir islandų styginių kvartetas SKARK, vienijami panašaus požiūrio į muzikos atlikimo kokybę, šiuolaikinių kompozitorių – minimalistų kūrinių pasirinkimu. Projekto kūrėjai tuomet surengė koncertus ir nedideliuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose – Kėdainiuose, Šilutėje ir Kintuose, taip pat Vilniuje ir tolimajame Reikjavike.

G.Gelgoto aranžuota kompozicija buvo kaip padėka Islandijai, kuri pirmoji pripažino Lietuvos Nepriklausomybę 1991 metais.

Pernai įgyvendinus projektą, jo organizatoriams kilo mintis tęsti šią iniciatyvą ir šiemet. Todėl pastaroji projekto koncertuose Lietuvos ir Islandijos salėse skambėjusi muzikinė kompozicija buvo pritaikyta orkestrinei sudėčiai. Šįkart prie projekto prisijungė jauni talentingi atlikėjai iš aplink Baltijos jūrą esančių Europos šalių.

jaunimo orkestras islande HuldaPirmadienį jaunieji muzikantai iš Islandijos, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos, Vokietijos ir Lietuvos atvyko į Pamarį, įsikūrė Ventėje esančiame turizmo komplekse „Ventainė“. Juos pasitikusi VšĮ „Kintai Arts“ vadovė Audra Juodeškienė džiaugėsi, kad Europos Sąjungos finansinė parama sudaro galimybę talentingam įvairių šalių jaunimui susiburti, tobulėti kartu, pažinti vieni kitų kūrybą, planuoti bendrus darbus.

Apie tris dešimtis jaunimo orkestro dalyvių apgyvendinęs „Ventainės“ savininkas Šarūnas Laužikas linkėjo jiems kūrybinių atradimų ir pavaišino marių žuvies žuviene.

Kūrybinio projekto meno vadovas G.Gelgotas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad į jaunimo orkestrą pakvietė ką tik aukštąsias mokyklas baigusius ar dar magistratūroje besimokančius atlikėjus, jau garsėjančius savo profesionalumu. Kai kurie iš jų muzikuoti į Kintus atvyko antrą kartą, nes jiems didžiulį įspūdį paliko praėjusią vasarą surengtas jaunimo orkestro koncertas Kintų muzikos festivalyje.

Apie ypatingą Kintų festivalio atmosferą, meistriškumo pamokas, nepaprastą profesionalumą demonstruojantį orkestrą NIKO kalbėjo ir visi „Šilutės naujienų“ pašnekinti jaunieji muzikantai.jaunimo orkestras latvir edgars

Smuikininkė Marzena iš Wroclawo (Lenkija), grodama Baltijos jūros šalių jaunimo orkestre, susipažino su NIKO smuikininke Dalia Semaška ir iš jos sužinojo apie Kintuose susirenkantį jaunimo orkestrą. Marzena Kintuose muzikavo pernai, atvažiavo ir šiemet. „Labai mėgstu šiuolaikinę minimalistinę muziką, nes ji ypatingai perteikia emocijas. O kai tokius kūrinius atlieka NIKO, ir mes galime kartu groti – tai didžiulė tobulėjimo mokykla“, – sakė mergina.

Pirmą kartą į Lietuvą atvykusi islandė Hulda gyrė nuostabią šalies ir pamario gamtą. Smuikininkė yra Islandijos styginių ansamblio SKARK narė, bet pernai negalėjo atvykti į Kintus groti kartu su NIKO. Todėl šiemet pasinaudojo galimybe dalyvauti jaunimo orkestre. „Didžiausias įspūdis – groti ir bendrauti su kompozitoriumi, kurio kūrinius atliekame. Tai suteikia nepaprastų pojūčių, atveria kitokias muzikavimo galimybes“, – sakė Hulda.

Iš Norvegijos sostinės Oslo atvažiavo smuikininkė Lone, apie Kintų muzikos festivalį sužinojusi iš muzikos akademijos profesoriaus. Šis dėstytojas ir paskatino Lone važiuoti į Kintus. Mergina džiaugėsi susitikimo įspūdžiais, nekantravo pradėti repeticijas, nes neabejojo, kad tai bus itin aukšto lygio profesionalumo mokykla.

jaunimo orkestras lenke morzenaLatvis Edgars pernai baigė Malmės muzikos akademijos (Švedija) fagoto klasę ir dirba antruoju koncertmeisteriu Liepojos simfoniniame orkestre (Latvija). Jaunas fagotininkas irgi į Kintus atvyko antrą kartą, nes pernai kūrybiniai potyriai su čia suburtu jaunimo orkestru buvo įspūdingi.

„Nuostabiausia, kad grojome čia pat, Kintuose, G.Gelgoto kuriamą naują kūrinį. Tas kartu vykstantis kūrybos ir atlikimo procesas – niekur kitur nepatirtas jausmas. Nekantrauju dar kartą tai pajausti, pasisemti dar daugiau patirties. Juk grosime su tokio aukšto lygio orkestru NIKO“, – sakė Edgars.