Šiais metais Lietuvoje registruota 11 tymų atvejų

tymaiUžkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje šiais metais iki spalio 1 dienos užregistruota 11 tymų atvejų, tai 68 proc. mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Praėjusiais metais Lietuvoje registruotas tymų protrūkis, kurio metu susirgo 35 asmenys.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo 2014 metų pradžios Filipinuose užregistruota 16 777 tymų atvejai ir 97 mirtys nuo tymų komplikacijų. Taip pat registruoti 22 susirgę amerikiečiai, kurie lankėsi Filipinuose.

Kodėl ir ką reikia žinoti apie tymus visiems vaikus auginantiems tėveliams?

Tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais vis dar labai daug sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos.

Sąlytis tarp žmonių trunkantis ilgiau nei 15 min. yra pakankamas, kad įvyktų imlaus asmens užsikrėtimas.

Pirmieji tymų požymiai: karščiavimas, sloga, kosulys, akių junginės uždegimas, kopliko dėmelės, makulopapulinis bėrimas (prasideda veido srityje, po to išplinta po visą kūną).

Tymai pavojingi, nes gali sukelti komplikacijas: pneumoniją, vidurinės ausies uždegimą, viduriavimą, encefalitą, mirtį.

Tymų virusai yra ypač lakūs, todėl nesiėmus specialių priemonių, jie plinta oro srautais pastato ribose: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis ir pan. Virusas labai jautrus ultravioletiniai radiacijai, todėl lauke tikimybė užsikrėsti labai maža.

Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4-7 dienas. Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Iki 90-95% imlių, imuniteto neturinčių asmenų, kontaktavusių su sergančiuoju tymais, suserga.

Specifinių tymų gydymo priemonių nėra, taikomas simptominis gydymas.

Tymų vakcina pasaulyje skiepijama jau daugiau nei 40 metų. Tai gyvų susilpnintų virusų vakcina, skiepijama antraisiais gyvenimo metais. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas ir imuninės atminties mechanizmai, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus.

Lietuvoje vaikai pagal nacionalinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus.

Užkrečiamųjų ligų specialistai primena, kad viruso plitimą ir protrūkius sustabdyti galima tik vykdant sistemingą vakcinaciją, savavališkai nepažeidinėjant vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriaus schemos. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais vis dar labai dažnai sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos.