Šiandien – Pasaulinė aplinkos diena

basosTrumpam nusiauti batus ir pajusti Žemę po kojomis – taip pažymėti Pasaulinę aplinkos dieną kviečia Kauno marių regioninio parko direkcija, birželio 5-ąją paskelbusi Basų kojų diena.. Ją minėti buvo nuspręsta 1972 m. Stokholme vykusios pasaulinės konferencijos, skirtos žmonijos aplinkos problemoms ir davusios pradžią darnaus vystymo idėjai, metu.

Vienas pagrindinių šios dienos tikslų – atkreipti visuomenės dėmesį į opiausias aplinkos apsaugos problemas. „Sunku rasti žmogų, kuriam visai nesvarbu, kokiu oru jis kvėpuoja, kokį vandenį geria, kokia gamta jį supa. O mūsų, aplinkosaugininkų, priedermė – priminti, kad netausodami gamtos, nesirūpindami aplinka pirmiausia skriaudžiame patys save“, – sako aplinkos ministras.

aplinkos dienaDar vienas svarbiausių šios dienos tikslų, pasak aplinkos ministro Gedimino Kazlausko, – atkreipti visuomenės dėmesį į aktualiausias aplinkosaugos problemas ir skatinti jas spręsti. Šiemet Jungtinės Tautos pagrindine Pasaulinės aplinkos dienos tema pasirinko žaliąją ekonomiką, o jos šūkis – „Žalioji ekonomika: ar esi jos dalis?“– kiekvienam žmogui primena, kad gyvenimo gerovės turime siekti tausodami aplinką. Dėl didėjančio gyventojų skaičiaus ir pramonės plėtros vis daugiau šalių susiduria su klimato kaitos problema. „Akivaizdu, – sako ministras, – kad šiai problemai spręsti reikia imtis veiksmų nedelsiant – ir veikti visoms valstybėms drauge.“

Pasaulinei aplinkos dienai skirti renginiai vyksta daugelyje pasaulio šalių, o jos „šeimininke“ šiais metais tapo Brazilija.

 Šiandien Vilniuje, Europos aikštėje, plevėsuos Žemės vėliava. Apsilankyti šioje aikštėje kviečiami sostinės gyventojai ir svečiai. Čia vyksta Pasaulinei aplinkos dienai skirtas renginys „Kokiu oru mes kvėpuojame“. Jo dalyviai gali sužinoti, kokių oro teršalų koncentracija yra matuojama, tiesiogiai stebėti, kaip veikia Aplinkos apsaugos agentūros mobilioji laboratorija.

Lietuvoje pagal susiklosčiusią tradiciją per Pasaulinės aplinkos dieną teikiama prestižinė Česlovo Kudabos premija. Ši Aplinkos ministerijos įsteigta premija skiriama kas dveji metai už nevyriausybinių organizacijų ar jų narių, taip pat kitų asmenų nuopelnus šalies aplinkosaugai.

Šiemet Česlovo Kudabos premiją pelnė Lietuvos edukologijos universiteto Socialinės geografijos ir turizmo katedros profesorius, Gamtos bičiulių asociacijos prezidentas, gamtininkas ir geografas Algirdas Stanaitis. Laureatui premija bus įteikta šiandien per Aplinkos ministerijos rengiamą iškilmingą Pasaulinės aplinkos dienos minėjimą.

Šio minėjimo metu taip pat bus pagerbti pilietinių aplinkosauginių akcijų iniciatoriai, aktyvūs gamtosaugininkai, ekologiško gyvenimo būdo propaguotojai. Apdovanojimai bus įteikti ir asociacijai „Mano miestas Klaipėda“ – už ekologinio edukacinio projekto „Švari Danė“ įgyvendinimą.

Už bendradarbiavimą ginant viešąjį interesą aplinkos srityje apdovanojimais bus pažymėti teisėsaugininkai. Tai Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Haroldas Urbonavičius ir prokurorai Marijus Šalčius, Solveiga Gradzevičienė, Arūnė Alimaitė-Kakoškina ir Valentinas Alekna, taip pat Panevėžio apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Remigijus Senkus.

Minėjimo metu bus įteikti apdovanojimai ir tradicinio verslo įmonių konkurso „Pasiekimai aplinkosaugoje“ laimėtojams. Šis konkursas rodo, kad nuolat auga verslo bendruomenės atsakomybė už aplinką. Jį kasmet rengia Aplinkos ministerija, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Aplinkos vadybos ir audito institutas bei Inžinerinės ekologijos asociacija.

Konkurso tikslas – parodyti verslo bendruomenei ir plačiajai visuomenei pažangias, mažiausiai aplinką veikiančias įmones, skatinti šalies gamintojus ir paslaugų teikėjus diegti aplinkos apsaugos vadybos sistemas, kurti ir gaminti palankesnius aplinkai gaminius, taikyti naujausias technologijas. Šiemet nugalėtojų laurai atiteko dviem bendrovėms – UAB „Šiaulių vandenys“ ir UAB „Enerstena“.