Šiandien – Tarptautinė baltosios lazdelės diena

Kelio ženklas Šilutėje "Neregiai". Nurodo, kad pėsčiųjų perėja vaikšto neregiai. / Šarūno Stanciko nuotr.Spalio 15-ąją pasaulyje minima Tarptautinė baltosios lazdelės diena (Aklųjų diena).

Lietuvoje ją pradėta minėti 1992 metais, kai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS) tapo tikrąja Pasaulio aklųjų sąjungos nare.

LASS centro taryba primena, baltoji lazdelė – neatskiriama neregio palydovė. Įgudusiose rankose ji daro beveik stebuklus ir labai padidina neregio savarankiškumą, mobilumą, perspėja apie kelio paviršiaus nelygumus, o balta jos spalva – praeivius gatvėje, automobilių vairuotojus, kad kelyje aklas žmogus.

Baltosios lazdelės diena pažymima įvairiai. Daugelyje šalių, taip pat ir Lietuvoje, kasmet šia proga organizuojami įvairūs renginiai, kuriais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į žmonių su regėjimo negalia problemas, supažindinti su neregių galimybėmis, pasiekimais, kasdieniu gyvenimu.

Šiandien Šilutės F.Bajoraičio bibliotekoje atidaroma literatūros paroda „Su savo neregio drauge – baltąja lazdele”, skirta Pasaulinei baltosios lazdelės dienai.

2011-ieji metai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių bendruomenėje paskelbti BEATRIČĖS METAIS.

Kelio ženklas Šilutėje "Neregiai". Nurodo, kad pėsčiųjų perėja vaikšto neregiai. / Šarūno Stanciko nuotr.Kelio ženklas Šilutėje "Neregiai". Nurodo, kad pėsčiųjų perėja vaikšto neregiai. / Šarūno Stanciko nuotr.

Seimo Pirmininkės sveikinimas

Seimo Pirmininkė Irena Degutienė Pasaulinės baltosios lazdelės dienos proga pasveikino Lietuvos akluosius ir silpnaregius.

Šiais metais 85-ąsias įkūrimo metines mininčiai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungai adresuotame sveikinime Seimo Pirmininkė rašo, kad šiandien jau sunku suskaičiuoti, kiek humaniškų ir prasmingų darbų ši organizacija atliko per savo veiklos metus.

„Daugybei žmonių suteikta medicininė pagalba ir materialinė parama, Sąjungos rūpesčiu įkurtos bibliotekos ir fondai, aktyviai vykdoma sportinė veikla, parama užsiimantiems verslu – už šių ir daugybės kitų, neįvardytų, pastangų stovi tūkstančiai žmonių, tūkstančiai likimų, tūkstančiai išsipildžiusių vilčių“, – Seimo sekretoriato pranešime cituojama I. Degutienė.

Seimo Pirmininkės nuomone, svarbiausias darbas, itin aktyviai pradėtas dirbti Lietuvai atgavus nepriklausomybę, buvo humaniško požiūrio sklaida ir integralios visuomenės, nesiskaidančios pagal ją sudarančių žmonių fizinę būklę, kūrimas.

„Esame integrali tauta, integrali bendruomenė, integrali valstybė, ir kiekvienas žmogus, kiekvieno iš mūsų pastangos būtinos visaverčiam valstybės gyvenimui. Juo labiau, kad istorija ne kartą įrodė ir įrodo: gyvenimas, poeto žodžiais tariant, „akių tamsoj, širdies šviesoj“ neretai sutampa su dideliu intelektu, talentinga kūryba, aktyvia visuomenine ar sėkminga sportine veikla. Ir kai Lietuva bei jos žmonės pasaulyje minimi su tikra pagarba, tai neretai būna ir Jūsų bei Jūsų kolegų nuopelnas“, – rašo I. Degutienė.

Seimo Pirmininkė padėkojo visiems, kurie prie šių darbų prisideda ir kurie savo asmeniniu gyvenimu rodo tikėjimo savimi ir šalia esančiu žmogumi pavyzdį.