„Sidabrinę nendrę“ įteiksime „Juknaičiams“ PAPILDYTA

14311252 128015374320254_6023491566374387199_oŠiemet „Sidabrinės nendrės“ premija bus įteikta vyresnių žmonių liaudiškų šokių grupei „Juknaičiai“ – taip nutarė penktadienį posėdžiavęs šio premijos skyrimo komitetas. Šiemet šiai premijai dar buvo pasiūlytas Simas Knapkis – rusniškis laivadirbys. 

„Sidabrinės nendrės“ premija teikiama už reikšmingus nuopelnus garsinant Šilutės kraštą Lietuvoje ir už jos ribų. Prieš 27 metus susibūrę „Juknaičių“ šokėjai tokios pagarbos nusipelnė už tautinės kultūros, šokio meno tradicijų Pamario krašte sklaidą ir aktualinimą, Mažosios Lietuvos etnografinio regiono liaudies šokio savitumo išsaugojimą, gaivinimą ir tradicijų tęstinumą.

„Juknaičių“ šokėjams, kuriems vadovauja Juknaičių Garbės pilietės titulą jau pelniusi Loreta Margarita Černeckienė, įteikti „Sidabrinės nendrės“ premiją siūlė visos rajono kultūros įstaigos ir Šilutės – Emericho bendradarbiavimo draugija, taip pat Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir Juknaičių bendruomenė.

Įteikti premiją S. Knapkiui siūlė asociacija „Mingės (Minijos) kaimo grožis“.

10-ies komisijos narių balsai pasiskirstė beveik vienodai, bet vienam nariui susilaikius, premiją nutarta skirti „Juknaičiams“.

Puoselėja tautines tradicijas

Šokių grupė „Juknaičiai“ suburta 1993 m., jai vadovauja baletmeisterė, pedagogė L. M. Černeckienė. Tai vienas žinomiausių Šilutės rajono meno kolektyvų, pasižymintis novatorišku požiūriu į tautinį šokį. Kolektyve šoka per 20 širdimi nesenstančių šokėjų, puoselėjančių tautines tradicijas. Grupė dalyvauja daugelyje rajono bei Lietuvos renginių, iškovojo pergales daugelyje meno saviveiklos konkursų, pelnė laureatų vardus įvairiose peržiūrose bei pripažinimą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Kolektyvas Šilutės kraštą atstovavo visose Lietuvos dainų šventėse (nuo 1994 m.). „Juknaičiai“ – pirmasis kolektyvas, Šilutės rajonui pelnęs vieną garbingiausių šalyje įvertinimų – „Aukso paukštės“ apdovanojimą (2006).

Grupė surengė pasirodymus Latvijoje, Rusijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje, Graikijoje ir kt., palaiko ryšius su daugeliu Lietuvos šokių kolektyvų, Latvijos šokių ansambliais, rengia lietuviškų šokių kursus įvairių tautų kolegoms, pasakoja apie Šilutės kraštą ir Lietuvą, lietuvių papročius, moko lietuviškų tautinių šokių.
Kolektyvo bendradarbiavimas, partnerystė skatina į Šilutės kraštą atvykti koncertuoti Lietuvos ir kitų šalių kolektyvus. Tai praturtina Pamario kultūrinį gyvenimą, teikia galimybę šio krašto žmonėms pažinti kultūrų įvairovę.

Grupė taip pat inicijuoja minėjimus, šokio konkursus, kviesdama juose dalyvauti pamario bendruomenę.

Šis kolektyvas užaugino ne vieną pamario šokėjų kartą, išugdė ne vieną tautinio šokio mokytoją, perteikiantį pamario jaunimui meilę šokiui ir tautinėms tradicijoms.

„Juknaičiai“ nuo 1996 iki 2010 m. aktyviai dalyvavo Šilutės–Emericho miestų bendradarbiavimo draugijos veikloje, prisidėjo prie šių miestų kultūrinių ryšių stiprinimo.

Iš viso kolektyvas jau yra surengęs 317 koncertų.

Nacionalinės ekspedicijos dalyvis

S. Knapkio kandidatūros teikėjai pažymi, jog ir šis žmogus garsina mūsų kraštą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Laivadirbystė, laivavedyba, Rusnės herbo sukūrimas, dalyvavimas Nacionalinėje ekspedicijoje – tai vis S. Knapkio veiklos. Jis taip pat yra laimėjęs Lietuvoje geriausiai dirbančio tradicinio amatininko titulą.

S. Knapkis pristatomas kaip Istorinių ir tradicinių laivų asociacijos steigėjas, mokslinių pranešimų, edukacinių programų rengėjas, regatų, flotilių ir laivų paradų organizatorius. Jis taip pat yra Tradicinės ir istorinės laivybos paveldo komisijos narys, šiuo metu stato senovės prūsų laivo repliką.

S. Knapkis taip pat užmezgė partnerystę su didžiausiu Roskildės vikingų muziejumi, yra nuolatinis Nacionalinės ekspedicijos organizatorius.

S. Knapkio kandidatūra „Sidabrinės nendrės“ premijai buvo pasiūlyta ir pernai.