„Sidabrinės nendrės“ premijos laureatas – V.Skirkevičius

 skirkevicius virgilijus_sidabrine_nendreVasario 1-ąją posėdžiavęs „Sidabrinės nendrės“ premijos skyrimo komitetas šių metų premiją nutarė skirti Virgilijui SKIRKEVIČIUI. Šis apdovanojimas V.Skirkevičiui skirtas už reikšmingus nuopelnus Šilutės kraštui, šviečiamąją veiklą bendruomenėse liaudies medicinos srityje, kitokio požiūrio į žmogų ir aplinką formavimą.

V.Skirkevičiaus kandidatūrą premijai teikė Šilutės kultūros ir pramogų centras, F.Bajoraičio viešoji biblioteka, Hugo Šojaus muziejus, Šilutės kamerinis dramos teatras, Salos etnokultūros ir informacijos centras, Kintų Vydūno kultūros centras, Žemaičių krašto etnokultūros centras ir Senųjų kaimo tradicijų kultūros centras.

Veiklos pristatymas

Virgilijus Skirkevičius – profesionalus vaistininkas – farmakologas, vienas žinomiausių Lietuvos žolininkų, liaudies medicinos ekspertas, netradicinės medicinos praktikas farmakognostas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Podiplominių studijų centro lektorius, Šilutės Valdorfo pedagogikos draugijos narys, kone visiems šilutiškiams pažįstamas ir žinomas asmuo.

Kelmės rajone gimusį, Panevėžyje augusį V.Skirkevičių gyventi ir dirbti likimas nubloškė į Šilutės kraštą. Kai reikėjo rinktis savo kelią, jo planuose farmacijos nebuvo – labiau žavėjo biochemijos mokslai. Tačiau, nepaisant aukštų baigiamųjų egzaminų rezultatų bei biologijos olimpiadų diplomų, neramiais politiniais laikais svajonių specialybės mokytis jam neteko.

Biochemiją pakeitė medicinos studijos, o šias – farmacijos.

Šiandien profesionalus farmacininkas, turintis savitą požiūrį į žmogų bei ligas, mano, kad viskas taip ir turėjo atsitikti.

Veikla Sąjūdžio laikotarpiu

V.Skirkevičius – Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio kūrėjas, vienas aktyviausių Šilutės Sąjūdžio lyderių, Sąjūdžio renginių ir akcijų Pamaryje iniciatorius, 1988-1990 m. ėjęs Šilutės Sąjūdžio pirmininko pareigas. Tuo laiku Pamaryje buvo organizuojamos akcijos „Gyvybės žiedas“, „Prieš Ignalinos AE III bloko statybą“, susitikimai su visuomene, kuriuose buvo išrinkti delegatai į Sąjūdžio steigiamąjį suvažiavimą ir telkiami gyventojai į Šilutės Sąjūdžio gretas, inicijuojamas Šilutės Sąjūdžio grupių kūrimasis.

V.Skirkevičius su bendraminčiais skleidė nepriklausomos Lietuvos idėją, dalyvavo kuriant krašto valdymo sistemą, 1990-1995 m. jis ėjo Šilutės miesto tarybos pirmininko pareigas.

V.Skirkevičius dalyvavo gaivinant Mažosios Lietuvos istorijos ir kultūros paveldą, skatindamas atsisakyti sovietinės ideologijos primestų dogmų, atsigręžti į krašto praeitį, jo autentiką. Jau 1987 m. rudenį buvo įkurtas Šilutės Vydūno klubas, kurio veikliausiu nariu tapo V.Skirkevičius.

V.Skirkevičius ir dabar dalyvauja Šilutės Sąjūdžio minėjimuose, pristato jaunajai kartai Sąjūdžio idėjas ir pasiekimus, skatindamas patriotiškumą ir tautiškumą, atsakomybę už krašto likimą.

Vaistininkas, liaudies medicinos ekspertas

„Džiaugiuosi, kad mane Lietuvos žmonės priima kaip vaistininką, o ne kaip prekybininką, kuris nieko kito nedaro, tik pardavinėja vaistinius preparatus ir siekia kuo didesnio pelno“, – yra sakęs V.Skirkevičius.

Jis įsitikinęs, jog žmonėms pirmiausia reikia žinių apie sveiką gyvenimo būdą, todėl visur kalba apie žmogaus ir gamtos darną, apie vaistinius augalus ir pirmumą teikia homeopatiniams preparatams. Tai vienas žinomiausių Lietuvos žolininkų, liaudies medicinos ekspertas. Vienu iš žinių apie gydomųjų vaistažolių poveikį šaltinių V.Skirkevičiui tapo augalų joga – senosios kinų medicinos bei indų Ajurvedos lobynų dalis. Žolininko kelią suradęs Virgilijus 2001 m. Tibeto vienuolių kvietimu tobulinosi šioje šalyje, kur itin populiari natūralioji medicina.

Kauno medicinos universiteto podiplominių studijų dėstytojas V.Skirkevičius medicinos studentams, vaistininkams skaito paskaitas apie vaistinius augalus. Jis domėjosi ir kraštotyra, užrašinėjo užkalbėjimus, liaudies gydymo būdus, su mokiniais Juknaičių mokyklos sode augino vaistažoles, dalyvauja Šilutės krašto šventėse, kur dalija patarimus ir vaišina žolelių arbatomis.

V.Skirkevičius publikuoja straipsnius, dalyvauja kuriant nacionalinį medicinos, sveikatos apsaugos, sveikatos žinių portalą VLMEDICINA.LT, konsultuoja svetainės lankytojus. jis taip pat dalyvauja asociacijos „Žalias sveikatos klubas „Žolininkų akademija“ veikloje – veda seminarų ciklus apie žmogaus ir augalo ryšį, vaistažolių vartojimą, vaizdo transliacijas internetu, dalyvauja kuriant augalinius preparatus, kurie vėliau gaminami pramoniniu būdu, yra medikamentų, skirtų virškinimo, nervų sistemos veiklai gerinti, pagalbinio priešvėžinio preparato bendraautoris. Šiuo metu žolininkas tobulina vieno širdžiai skirto preparato sudėtį.

Vaistininko žinomumas pritraukia į Pamarį turistų, siekiančių ne tik apsilankyti Skirkevičių etnografinėje sodyboje Rusnės saloje, bet ir geriau pažinti kraštą. Vesdamas paties apdirbtų vaistažolių arbatų, antpilų, gydančių, keliančių ūpą bei tonusą, degustacijas V.Skirkevičius populiarina Pamario gamtą, moko pažinti augalus ir juos rinkti.

Vesdamas mokymus žolininkas propaguoja sveiką gyvenseną, formuodamas naują požiūrį į žmogaus kūną, jo santykį su aplinka, (ne)sveikatos priežastis. Tokia šviečiamoji veikla neabejotinai suformuos naują požiūrį į sveikatą, natūraliąją mediciną. Ne vienas Šilutės krašto gyventojas, V.Skirkevičiaus paragintas, ėmė rinkti vietinius vaistinius augalus, ruošti ekologiškas arbatas.

Apdovanojimai ir įvertinimai

2001 m. Lietuvos farmacijos sąjunga už nuopelnus šalies farmacijai V.Skirkevičių apdovanojo atminimo medaliu. 2008 m. pagal Lietuvos radijo ir televizijos projektą jam suteiktas „Lietuvos šviesuolio“ vardas „Gyvenimo ratu“ – nominacija „Už šviesą provincijoje“.

Šių metų „Sidabrinės nendrės“ premijos laureato V.Skirkevičiaus apdovanojimas vyks Kovo 11-ąją.