Sielos ligų departamentui – 55-eri

psichiatrija mazrimas salygaMūsų rajone yra gydymo įstaiga, kurioje iš naujo gyvenimą atranda tie, kas jau buvo praradę gyvenimo džiaugsmą ir viltį, kas buvo įklimpę į priklausomybės liūną, kam, aplankius juodai nevilčiai, prireikė psichiatrų pagalbos.

Tai Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Švėkšnos departamentas, kurio gausus kolektyvas penktadienį minėjo įstaigos 55-erių metų jubiliejų. Simboliška, kad jubiliejus sutapo su spaliu, kuris paskelbtas psichikos sveikatos mėnesiu. Be to, šventė surengta Pasaulinės psichikos sveikatos dienos (spalio 10-osios) išvakarėse.

Sovietai niokojo 2 kartus

Kiek žmonių per tuos dešimtmečius šioje įstaigoje prikelta naujam  gyvenimui, šiandien jau nebesuskaičiuotų niekas. Aišku viena – labai daug. Tuo pasidžiaugti kartu su medikais susirinko gausus būrys svečių – aukšti dvasininkai, Seimo nariai, Klaipėdos Jūrininkų ligoninės ir Klaipėdos universiteto atstovai. Visi jie gražiausius žodžius tarė kiekvienam čia dirbančiam žmogui, nes nuo kiekvieno jų darbo, profesionalumo ir meilės žmogui priklauso įstaigos sėkmė.

Ligoninės, pastaraisiais metais tapusios departamentu, istoriją apžvelgęs jo vedėjas Artūras Mažrimas pastebėjo, jog 55-eri metai šiai įstaigai buvo didelių permainų laikas. Kuomet 1939-aisiais vienuolės seserys elzbietės pagal didingą architekto V.Landsbergio – Žemkalnio projektą pradėjo statybą, planuota, kad čia veiks tik ligoninė ir vienuolynas. Sesuo Bonita (Antanina Žemgulytė) rūpinosi statyba, visoje Lietuvoje rinko aukas. Daug pinigų surinkta JAV, kur gyveno nemažai išeivių iš Švėkšnos.

1940-aisiais bolševikams okupavus Lietuvą, elzbiečių vienuolynas ir ligoninės statyba buvo nacionalizuota, atimtos statybinės medžiagos. Statyba pratęsta tik prasidėjus vokiečių okupacijai.

1943-ųjų rudenį Švėkšnoje pradėjo plisti šiltinės epidemija. Nors ligoninė dar nebuvo visai įrengta, 1944-ųjų sausį ji atidaryta sergantiesiems ir jau pirmąją dieną buvo pilnutėlė.

Pakartotinai sovietams okupavus kraštą pastatas liko be priežiūros ir buvo niokojamas.

Ilgiausiai vadovavo J.Pavinkšnis

1956 m. pirmuoju Švėkšnos psichiatrijos ligoninės vadovu paskiriamas gydytojas Pranas Japertas. Jis įkūrė ligoninę, subūrė kolektyvą ir vadovavo įstaigai iki 1957-ųjų rugpjūčio.

Iš pradžių ligoninėje buvo 75 lovos. Pirmieji pacientai atvežti iš Vilniaus psichiatrijos ligoninės, kur tuo metu buvo gydomi ir mūsų krašto žmonės.
psichiatrija kunigai
1957-aisiais ligoninės vadovu paskiriamas gydytojas psichiatras Jonas Pavinkšnis, vadovavęs jai ketvirtį amžiaus. Jo iniciatyva pastatytas didelis priestatas, lovų skaičius išaugo iki 560. Tuo metu labai padaugėjo ir darbuotojų, tad, vyr. gydytojo iniciatyva, jiems pastatytas 11 butų gyvenamasis namas.

J.Pavinkšnį pakeitė Gedeminas Čebelis, vėliau – Stasys Naujokas, kurio vadovavimo metais ligoninėje įkurti psichikos ligonių slaugos skyrius, vidaus ligų skyrius apylinkės gyventojams ir skyrius sergantiesiems alkoholizmu.

Nuo 1997-ųjų 3 metus įstaigos vadovu dirbo Juozas Vičius. Jo vadovavimo pabaigoje ligoninė prijungta prie Klaipėdos ligoninės, tuomet laikinai netekusios Jūrininkų ligoninės vardo.

Nuo 2010 m. birželio 1 d. departamentui vadovauja A.Mažrimas.

Svečiai sveikino, dėkojo, linkėjo

Šiandien ligoninėje yra 250 lovų. Kasmet čia gydomi beveik 3000 ligonių, daugiau nei 1000 jų – sergantys priklausomybių ligomis. Dirba 10 gydytojų, 70 slaugytojų, 84 sanitarai, nemažai aptarnaujančiojo personalo.

„Daug žmonių čia dirba daugiau nei po 20 ir net 30 metų ir nėra tarp jų nei svarbesnių, nei mažiau svarbių. Kiekvieno paciento sveikimas, noras vėl pradėti žygiuoti į gyvenimą – visų jų darbo rezultatas“, – sakė vedėjas A.Mažrimas. Už darbą ir norą padėti žmogui, suteikti jam dvasinę ramybę jis dėkojo „kiekvienam iš jų be išimties“. Saviškiams jis linkėjo neblėstančio noro dirbti ir šeimų supratimo, kuomet namo jie grįžta pavargę.

Šiltus žodžius visam kolektyvui skyrė Telšių vyskupas Jonas Boruta. Garbus svečias linkėjo, kad ir tarp darbuotojų skleistųsi gražūs santykiai, kad jie mylėtų žmogų, kuris susirgo ar toks jau gimė, kad departamentas taptų šiltu židiniu, kur žmogus atsigautų ir pajustų savo tikrąją vertę. Ir tuose žmonėse, anot vyskupo, yra daug šviesos, tik reikia rasti šviesų santykį su jais.© silutesnaujienos.lt

Visą kolektyvą sveikino Seimo narė Agnė Bilotaitė, sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis, Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanas profesorius Artūras Razbadauskas su kolegomis, Jūrininkų ligoninės vyriausiasis gydytojas Jonas Sąlyga ir kiti.

J.Sąlyga sakė, kad jei bandytų padėkoti visiems, kurie to verti, jam tektų įteikti 240 padėkų. Todėl jis pabandė išskirti keliolika geriausių iš geriausiųjų.

Buvo, yra ir bus reikalingi

Mūsų rajono meras Virgilijus Pozingis sakė neabejojantis, kad ši įstaiga ir stiprūs joje dirbantys žmonės buvo, yra ir bus reikalingi ir ateityje.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis, neslėpdamas pasididžiavimo, sakė jau išsiaiškinęs, jog šiuo metu Lietuvoje tėra vienintelis departamentas provincijoje – Švėkšnoje. Seniūnas sakė nuolat visiems primenantis, kad žmogus – trapi būtybė, ir nežinia, kada bet kurio iš mūsų sielą savo dygliais palies aplinka. Aišku viena – ateityje šiuos ligonius prižiūrinčių žmonių darbo svarba tik didės.

Svečiai kalbėjo, jog sielos gydymas – labai sunkus darbas, tačiau ligoninės kolektyvas su šiuo uždaviniu susidoroja. Tai, kad daug žmonių čia dirba po kelis dešimtmečius, rodo, jog įstaigoje sukurta gera aplinka, darnus kolektyvas. Priklausomybės ligomis sergantys žmonės, anot specialistų, patys sudėtingiausi, jų gydymas reikalauja didelės ištvermės, fizinio ir psichologinio pasirengimo. Tai tokios ligos, kurių židinio neišpjausi ir vien vaistais nepagydysi. Departamente dirbantys žmonės savo pacientams suteikia tinkamą dvasinę pagalbą.