Šiemet gaisruose žuvo 72 žmonės, 32 iš jų – dėl neatsargaus rūkymo

Šiemet gaisruose žuvo 72 žmonės, iš jų dėl neatsargaus rūkymo žuvo 32 gyventojai. Anot Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD), tai sudaro 45 proc. mirčių gaisruose.

Pasak PAGD atstovo Aurimo Gudžiausko, net 86 proc. žuvusiųjų gaisruose buvo nuolat girtaujantys arba rūkantys. Kad pagrindinė mirčių gaisruose priežastis yra žmonių neatsakingumas, rodo ir tas faktas, kad iš 72 atvejų, kai gaisruose žuvo žmonės, tik 4 buvo dūmų detektoriai. Neturima duomenų, ar jie buvo tvarkingi ir veikė. Šiuo metu šalyje veikiančius dūmų detektorius namuose turi tik 59 proc. gyventojų. “Prašome juos įsigyti ir įsirengti ne tik savo namuose, bet ir nupirkti juos vienišiems, negalintiems savimi pasirūpinti ar vyresnio amžiaus artimiesiems ir kaimynams“, ¬– sakė A. Gudžiauskas.

Didžiausios rizikos amžiaus grupė yra 60 – 70 m., vyresnio amžiaus žmonių, žuvusių gaisruose, daugėja, dažniausiai tai turintys žalingų įpročių gyventojai. Šiemet buvo tik keletas atvejų, kai įvyko nelaimė ir gaisre žuvo neturintys žalingų įpročių, negalintys savimi pasirūpinti vyresni žmonės.

Atėjus šaltajam metų laikui, gaisrų skaičius gyvenamuosiuose pastatuose išauga dėl krosnių, židinių ir dūmtraukių gedimų arba netinkamo jų eksploatavimo. Pasak A. Gudžiausko, būtina apžiūrėti šildymo įrenginius, ar nėra defektų, įtrūkimų, nesandarumų, išsivalyti ne tik kietojo kuro katilą ar krosnį, bet ir visus dūmtakius bei dūmtraukį. Pastebėtus defektus būtina nedelsiant remontuoti.

Kūrenant krosnis degių daiktų, malkų negalima laikyti arčiau kaip 1 m iki pakuros, grindys prieš pakurą turėtų būti apsaugotos nedegiomis medžiagomis. Tam galima panaudoti skardą, keramines plyteles. Įkuriant krosnį negalima naudoti benzino, dyzelinių degalų, nes staigus liepsnos pliūpsnis gali apdeginti.

Gaisrus sukelia ir ne vietoje išpilti pelenai, todėl juos pilti reikėtų į metalines dėžes, atokiau nuo pastatų. Lauke, ant žemės, juos išpilti galima ne arčiau kaip 15 m iki pastatų. Svarbu ir per anksti neuždaryti sklendės, nes patalpose gali pradėti kauptis smalkės.

Būtina pasitikrinti, ar namuose tvarkinga elektros instaliacija ir prietaisai, nesujungti kelių elektros įrenginių į vieną buitinį elektros ilgintuvą. Pastebėjus gaisrą elektros įrenginyje, jį būtina išjungti iš tinklo ir bandyti užgesinti gesintuvu, nedegiu audeklu. Jokiu būdu ant prietaiso negalima pilti vandens, jeigu jis yra įjungtas į elektros tinklą.

Pagal Elta inf.