Šiemet į šalies vandenis išleista 12 milijonų įvairių rūšių žuvų

Šiemet, per pirmąjį pusmetį, į Lietuvos ežerus, upes ir tvenkinius įžuvinta virš 12388,28 tūkst. vnt. įvairių rūšių žuvų jauniklių.

Ketvirtadalis jų – saugomos, retos ir į šalies Raudonąją knygą įrašytos, kita dalis – žvejų mėgstamos plėšriosios žuvys, kurių poreikis vis didėja. Didžiausias kiekis žuvų išleistas pietų ir rytų Lietuvoje, vakarinės šalies pusės vandens telkiniai praturtinti lydekomis ir unguriais.

Žuvų išteklių atkūrimo ir gausinimo valstybiniuose vandens telkiniuose darbai vykdomi vadovaujantis Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vidaus telkinius 2022 m. planu. Už tai atsakinga Žuvininkystės tarnyba.

Įstaigos darbuotojai Simne, Laukystoje, Trakų Vokėje, Meškerinėje ir Rusnėje rūpinasi visu procesu – nuo dirbtinio žuvų veisimo, paauginimo iki išleidimo į ežerus, upes ir tvenkinius. Didelis dėmesys skiriamas retų ir nykstančių žuvų rūšių išteklių atkūrimui. Tokios žuvys kaip skersnukis Lietuvoje baigia išnykti, dedamos didelės pastangos jų populiacijai atkurti. Ūsorių ir kiršlių išteklius būtina taip pat palaikyti dirbtiniu veisimu.

Šiemet į mokslininkų rekomenduojamus vandens telkinius jau išleista 141 tūkst. vnt. lašišų, 178 tūkst. vnt. šlakių, 210 tūkst. vnt. margųjų upėtakių, 1470 tūkst. vnt. sterkų, 4800 tūkst. vnt. vėgėlių, virš 2486 tūkst. vnt. lydekų ir 1 tūkst. vnt. žymėtų aštriašnipių eršketų metinukų.

Po 3 metų pertraukos į giliavandenius ežerus išleista apie 1000 tūkst. vnt. seliavų. Anksčiau mokslininkų nuomonės dėl dirbtinio sykinių žuvų veisimo išsiskirdavo, buvo manančių, kad šių žuvų populiacija sugebės atsistatyti natūraliai. Tačiau, įvertinus didėjantį poledinės žūklės mėgėjų skaičių, susirūpinta, kad jų ištekliai greitu metu gali išsisemti. Lietuvos vandenys papildyti ir Vištyčio sykais – jų išleista 400 tūkst. vnt.

Žuvininkystės tarnyba šiemet tęsė ungurių išteklių atkūrimą. Vasarį stiklinės stadijos europiniai unguriai specialiose dėžėse buvo atgabenti iš Prancūzijos. Žuvys kurį laiką buvo karantinuojamos, sukurtos specialios sąlygos joms paaugti ir sustiprėti. Po kelių mėnesių rekordinis kiekis – 1702 tūkst. vnt. – ungurių išleisti į ežerus ir upes.

Per 12 metų į šalies vandens telkinius išleista virš 140 milijonų vnt. apie 20 rūšių žuvų. Tyrimai rodo, kad reprodukcinio amžiaus sulaukia iki 10 proc. dirbtiniu būdu išveistų lašišų, tuo tarpu laukinių lašišų – vos procentas.