Šienapjūtės pradžią stebėjęs ministras vėl dalijo pažadus

SIENAPJUTES SEMINARAS 3Rajono ūkininkų lauko dienos seminaras „Šienapjūtės pradžia Pamario krašte“ surengtas ūkininko Algimanto Kliučinsko pievose, ant Nemuno upės ir Leitės žiočių kranto. Nusigauti iki tų pievų reikėjo ką tik įrengtu durpžemio keliu, bent porą kilometrų vedančiu per dilgėlynus ir krūmokšnius.

Seminaro organizatorius – Ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad jau kelerius metus iš eilės rajono ūkininkai šienapjūtės pradžią – birželio 1-ąją – sutinka kartu seminare.

Ūkininkams demonstruojama šienainio gamybos naujausia technologija bei tam darbui skirta technika. Kas be ko, prie kuklių vaišių stalo susėdę ūkininkai aptaria būsimus darbus, diskutuoja su į seminarą atvykusiais valdžios žmonėmis.

Ministras gyrėsi pasiekimais

Šį kartą į seminarą atvyko išskirtinių svečių – žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, Nacionalinės mokėjimo agentūros direktorius Saulius Silickas, Nacionalinės žemės ūkio tarnybos direktorius Vitas Lopinys bei Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.

K.Starkevičius pasakojo, kaip Žemės ūkio ministerija rūpinasi, kad Pamario krašto ūkininkų laukai būtų sausesni – be užsilikusio potvynių ir polaidžių vandens.

Pasak ministro, nors sunkmetis dar nepaliko Lietuvos, tačiau iš valstybės biudžeto Šilutei pavyko skirti 15 mln. litų žiemos polderių pylimams ir siurblinėms rekonstruoti.

Ministras ragino ūkininkus teisingai suprasti savo vertę rajono valdžios atžvilgiu, jo žodžiais tariant, ūkininkai yra nemaža dalimi valdžios darbdaviai. Rajono ūkininkai nuo 2009 metų iki šiol gavo įvairiausių ES paramos išmokų ir investicijų už 240 mln. Lt. Pasak ministro, nemaža šių lėšų dalis nusėdo ir rajono biudžete įvairių mokesčių pavidalu.

K.Starkevičius žadėjo, kad ir toliau stengsis paprastinti tvarkas, kad ūkininkai lengviau galėtų pasinaudoti paramos lėšomis žemės ūkio veiklai, gyrėsi, kad pavyko apsaugoti ūkininkus nuo energetikų norimo įvesti elektros energijos galios mokesčio bei išsaugoti sumažintą pelno mokestį žemės ūkio veiklos pajamoms.

Pripažino: PVM per didelis

Tačiau žemės ūkio ministrui neišėjo taip sklandžiai pasigirti pasiekimais, kai „Šilutės naujienos“ paklausė, ką ministerija nuveikė, kad Lietuvos ūkininkų produkcija būtų konkurencingesnė užsienio kaimynų atžvilgiu.

Lenkijos ūkininkų mėsos produktai ir kita produkcija užplūdo Lietuvą, nes toje šalyje PVM tokioms prekėms – tik 5 proc.
Lietuva jau treji metai panaikino PVM lengvatas ir žemės ūkio maisto produktams. Jiems mūsų šalyje taikomas PVM mokestis kaip ir pramonei – 21 proc.
SIENAPJUTES SEMINARAS 5
K.Starkevičius bandė improvizuoti, kad didesnis PVM mokestis ūkininkų verslui turi mažai įtakos. Esą, didinti mokestį buvo būtina gelbstint finansinę Lietuvos situaciją.

Tačiau galiausiai pripažino, kad kai kuriems žemės ūkio produktams – mėsai, pienui – turėtų būti taikomas mažesnis PVM tarifas ir pažadėjo stengtis dėl jo sumažinimo.

Dalijosi patirtimi

Diskusijose rusniškė ūkininkė Snieguolė Radvinskienė ministrui guodėsi, kad plečiant veiklą ūkininkams sunku išsinuomoti daugiau žemės, nes ją valdo trihektarininkai – 3 ha žemės turintys šeimininkai. Jos nuomone, tokie smulkiausi ūkininkai žemes saugo tik dėl ES išmokų. Tokia žemdirbystės politika turėtų keistis, nes tai panašu į socialines pašalpas.

S.Radvinskienė pasakojo ir apie kelionę pas Graikijos, Italijos ūkininkus, džiaugėsi jų parmezano sūrių gamyklėlėmis.

Šių metų lauko dienos seminaro praktinė dalis – stebėti, kaip naujausia technika gamina šienainio rulonus – nebuvo sklandi: pradėjus darbus teko juos nutraukti, nes visą popietę pliaupė lietus.

Po susitikimo su Pamario ūkininkais ministras K.Starkevičius su savo palyda apžiūrėjo rekonstruotus polderius.