Šildymo sezonas baigėsi: kainos, skolos ir žvilgsnis į ateitį

Oficialiai Šilutės rajone 2022–2023 m. šildymo sezono pabaiga paskelbta nuo balandžio 19 d. Tiesa, orams atšilus, kai kurie vartotojai patys reguliavo patalpų šildymą, tad jie kiek anksčiau užsuko šilto vandens srautą į radiatorius. Beje, pernai šildymo sezonas mūsų savivaldybėje baigėsi gegužės 2-ąją, panašiu laiku ir užpernai. Ir tik prieš kelerius metus šildymo sezonas baigdavosi balandį.

Skolos dramatiškai neišaugo

Dėl to, kad jau galima atsikvėpti, nes nukris šildymo sąskaitų našta, džiaugiasi ne vienas šilutiškis. Nelengvas šaltasis sezonas buvo ir patiems šilumininkams. Kaip „Šilutės naujienoms“ sakė UAB „Šilutės šilumos tinklų“ direktorius Vaidotas Mačiulis, sezono metu keliais kartais išaugus kuro kainoms, šilumininkai turėjo kaip reikiant spaustis. Ypatingas kainų pikas buvo praėjusiųjų metų gruodį – tai pajuto ir gyventojai, kai gavo didžiules sąskaitas už šildymą.

Pasibaigus šildymo sezonui šilumininkai sieks atsikratyti per sezoną susikaupusios skolos kuro tiekėjams. O ji – ne tokia ir menka, apie 0,5 mln. Eur. Nemažai dar liko skolingi ir patys gyventojai. Anot pašnekovo, ši situacija, vertinant net tą laiką, kai gruodį 3 kartus pakilo kuro supirkimo kaina, tikrai nėra dramatiška. V. Mačiulis paaiškino, kad pernai, pasibaigus šildymo sezonui, gyventojai turėjo skolų apie 150 tūkst. Eur, šiemet – apie 200 tūkst. Eur.

„Šilutės šilumos tinklų” direktoriaus manymu, šilumos vartotojams gerokai gyvenimą palengvino valstybės kompensacijos, nes šiemet į jas pretenduoti galėjo daugiau gyventojų. Be to, valstybė gyventojams šildymo sezono metu taikė nulinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą, vietoj iki tol taikyto lengvatinio 9 % PVM.

Kaina mažėja

Yra ir dar viena džiugi žinia. Nuo birželio 1 d. įsigalios nauja Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos nustatyta šilumos kaina antriesiems bazinės šilumos kainos galiojimo metams. Projekcinė šilumos ir karšto vandens kaina birželio mėn. bus apie 3 proc. mažesnė, lyginant su dabartine. Panaši ji laikysis iki kito šildymo sezono pradžios. Tai reiškia, kad šilumininkai įsigijo pigesnio biokuro, kuris ir lemia galutinę kainą vartotojui.

Jei šių metų balandį bendrovės nustatyta kaina už šilumą, siekia 7,32 ct už kWh, tai nuo birželio ji bus 7,14 ct/kWh. Atitinkamai – karšto vandens kaina yra 7,55 Eur už kubinį metrą (m3),  birželį – 7,32 Eur/m3.

Prasidėjo darbymetis

Tie, kam atrodo, kad, pasibaigus šildymo sezonui lengvai atsikvėps ir patys šilumininkai, labai klysta. Anot V. Mačiulio, šiuo metu kaip tik prasidės pats darbymetis, nes juk reikia ruoštis kitam sezonui ir vadovautis patarle: „Roges ruošk vasarą, o ratus – žiemą“.

„Juk pusę metų visi įrenginiai dirbo, tai šiuo metu pradėsime tvarkyti šilumos trasas, remontuoti katilus, transporterius, siurblius, kad šildymo sezono metu vėl visa sistema galėtų darniai ir be pertraukų dirbti“, – sakė „Šilutės šilumos tinklai“ direktorius.

Anot pašnekovo, bus tvarkomos ne tik nusidėvėjusios šilumos tiekimo trasos, bet ir keičiami termofikacinio tinklo siurbliai Šilutės katilinėje. O pastarieji yra jau labai seni. Šiuos siurblius šilumininkai pakeis į du naujus ir vakarietiškus, kurie gerokai padės sumažinti elektros sąnaudas. Vieno tokio siurblio elektros variklio nominali galia nuo 200 kW mažės iki 90 kW.

Taip pat bus remontuojamas ir rezervinis kaminas.

Gyventojai neturėtų būti naivūs

Paklaustas apie šildymo sezono iššūkius ir perspektyvas, V. Mačiulis sakė, jog norėtų, kad gyventojai būti aktyvesni ir suskubtų savo būstus modernizuoti. Tai yra reali galimybė sutaupyti ir sulaukti mažesnių sąskaitų šildymo sezono metu.

Kaip žinia, daugiausia problemų keliantis ir mūsų šalyje dominuojantis daugiabučio gyvenamojo namo tipas yra vidutiniškai pasenęs, prastos šiluminės izoliacijos sovietinis daugiabutis. Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos skaičiavimais, 60 kv. m buto savininkai tokiuose namuose už šildymą 2022-2023 metų šildymo sezono metu vidutiniškai mokėjo apie 120-170 eurų. Buvo ir tokių, kurių sąskaitos siekė net 300 Eur ar daugiau. Tačiau dalis gyventojų džiaugiasi renovuotais daugiabučiais, ir, pavyzdžiui, už 60 kv. m ploto buto šildymą daigiausiai šį sezoną mokėjo 60 eurų per mėnesį.

„Niekada nesulauksime tokių kuro kainų, kokios buvo, pavyzdžiui, prieš 2-3 metus. Tad ir tikėtis mažesnių sąskaitų už šildymą būtų naivu“, – sako V. Mačiulis.

Anot pašnekovo, jau šiemet, kai Vilniaus mieste pradės veikti biokuro kogeneracinė jėgainė, ir taps dar labiau akivaizdu, jog šio kuro poreikis visoje šalyje tik augs. O dėl to, jog bus poreikis, kaina tikrai nekris. Juolab, kad dėl karo Ukrainoje metu įvestų sankcijų praradome ir dalį pigesnių biokuro tiekėjų.