Šildymo sezonas baigėsi, šilumos tiekėjai ruošiasi kitam

sildymo sezonas delfiPraėjusi žiema lepino gyventojus, bet ne šilumos tiekėjus, – taip šildymo sezonui pasibaigus ją apibūdina „Šilutės šilumos tinklų“ direktorius Algis Šaulys.

Šilutės šilumos tiekėjai per praėjusį sezoną uždirbo tik apie 40 tūkstančių litų pelno. Tai yra vos 5-8 proc. planuoto pelno. Ankstesniais sezonais įmonė yra gavusi ir 500 tūkst., ir 800 tūkst. Lt pelno.

Pajamos – 2,2 mln.litų mažesnės

Nors ir be skaičiukų aišku, kad praėjusi žiema buvo kaip reta šilta, A.Šaulys pradžioje siūlo palyginti paskutiniųjų kelių šildymo sezonų oro temperatūrų vidurkius.

Šių metų sausio vidutinė temperatūra buvo minus 4 laipsniai, o  2013-ųjų sausio – minus 5,3 laipsnio. Panašus ir vasario mėnesio skirtumas: šiemet – plius 1,3, o pernai – minus 0,7 laipsnio.

Beje, ankstesniais metais šio mėnesio temperatūros buvo dar žemesnės: 2012 m. – minus 7,4, o 2011 m. – minus 6 laipsniai.
Ne kitaip ir kovą: šiemet vidutinė temperatūra siekė plius 4,5 laipsnio, o pernai – minus 2,9 laipsnio.

Todėl ir įmonės pajamos 2013-ųjų žiemą buvo net 2,2 mln.litų mažesnės nei 2012-aisiais.

Ir bylinėjamasi, ir geranoriškai tariamasi

Nors metai šilumos gavėjams buvo palankūs, jų skolas šios paslaugos tiekėjams iliustruojantys skaičiai nemažėja. Išskyrus Savivaldybės skolą. Mat, pasak A.Šaulio, pradėjus dirbti naujajai valdžiai, Savivaldybės skola nuo maždaug 2,8 mln. litų jau susitraukė iki apytikriai 2,5 mln litų.

„Pastaraisiais mėnesiais Savivaldybė kiekvieną mėnesį sumoka už suteiktą šilumą ir šiek tiek mažina ankstesnįjį įsiskolinimą“, – sako direktorius.

Tačiau to nepasakysi apie rajono gyventojus – jų skola jau daug metų išlieka stabili – apie 1,5-2 mln. litų.

Blogiausia padėtis, anot A.Šaulio, tuose namuose, kur yra Savivaldybės socialiniai būstai. Nors šiuos butus nemokamai gavę gyventojai už paslaugas privalo susimokėti patys, dauguma jų to paprasčiausiai nedaro. Jų skolos kiekvieną mėnesį tik auga. Kai kurių jau pasiekė 5000, 6000 ir net 13 000 litų.

Žinoma, įmonė kreipiasi į teismą ir teismai priteisia skolininkams prievolę atsiskaityti už gautą paslaugą. Bendra tokia priteista suma jau siekia beveik 110 000 litų. Dar beveik tokia pat suma laukia savo eilės, nes su jos „savininkais“ dar bylinėjamasi.
Bet tai, anot A.Šaulio, dažnai yra žuvęs reikalas, nes tie skolininkai net teismo sprendimų nepaiso. O ir antstoliai dažnai negali padėti, nes tie skolininkai jokio turto dažniausiai neturi.

Tiesa, „Šilumos tinklai“ tariasi su kiekvienu geranoriškai nusiteikusiu skolininku. Pasirašomos sutartys ir su gyventojais, ir su įmonėmis, iki kada jie įsipareigoja dalimis sumokėti skolą. Pasirašiusieji dažniausiai savo pažadus tęsi.

Tik balandžio 18 dieną baigę šilumos tiekimo sezoną „Šilutės šilumos tinklų“ specialistai jau sukruto ruoštis kitam ir rengiasi dalies trasų atnaujinimui.