Šildymo sezonas: šilumos kaina viena mažiausių, mažėja skolininkų

Šilumos gamintojams pradėjus tiekti centralizuotą šilumą, vieni daugiabučių ir atskirų sodybų gyventojai atsiduso, kad pagaliau namuose šilta ir jauku, kiti, kaip ir kasmet tvirtino, kad dar pakentėtų ir verčiau pasišildytų elektriniais radiatoriais. „Kas žino kiek už tą šilumos malonumą teks mokėti? Kokia šiemet šilumos kaina?“ – skambučiai su tokiais klausimais pasipylė ir redakcijoje.

„Šilutės šilumos tinklų“ direktorius V. Mačiulis šilutiškiams linki smagios, šiltos bet ir snieguotos žiemos.

UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktorius Vaidas Mačiulis pradžiugins visus savo įmonės klientus – šilumos gavėjus: tarp keturiasdešimties Lietuvoje veikiančių centralizuotos šilumos tiekėjų, šilutiškių pagaminamos šilumos kaina yra viena mažiausių – šiuo metu siekia 4,15 ct už 1 kWh.

Tokią visiems palankią kainą patvirtina ir tas faktas, kad jau keli metai visi Šilutėje atsidarantys prekybos centrai noriai jungiasi prie „Šilutės šilumos tinklų” katilinės ir perka įmonės šilumą.

Įpareigojimus įvykdė ir laukia patikslinimų

Pasak direktoriaus V. Mačiulio, prieš daugiau nei tris metus Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba „Šilutės šilumos tinklus“ buvo įpareigojusi sugrąžinti paslaugos vartotojams, jų manymu, gautą pelną dėl netiksliai paskaičiuotos kainos.

Taigi, per trejus metus „Šilutės šilumos tinklai“ įvykdė įpareigojimą ir jau pusmetį laukia, kad šildymo kaina bus paskaičiuota iš naujo. Dabar V. Mačiulis įsitikinęs, kad vartotojams palanki kaina nebus pakeista iki pat pavasario. Užtat šilumos tiekimo įmonė dėl nelabai tikslios paslaugų kainos per trejus metus jau turi apie pusės mln. Eur nuostolį.

Kad šiemet šiluma atpigo, rodo ir faktai, jog 2018 metais „Šilutės šilumos tinklų“ centralizuotai tiekiamos šilumos kaina buvo 18 proc. didesnė nei dabar, o 2019 m. – 6 proc.

Pigo baltarušiskos medienos kuras

Šilutės šilumos bendrovė veiklos nuostolį mažina pirkdama jau metus pingantį smulkintos medienos kurą iš Baltarusijos. Nuo 2019 metų spalio mėnesio smulkinta mediena – vadinamieji čipsai – atpigo 15 proc. „Šilutės šilumos tinklai“, kaip ir visi kiti Lietuvos šilumos gamintojai, įpareigoti kurą pirkti iš Valstybės kontroliuojamos Energijos išteklių biržos „Baltpool“. Birža naudojasi tokio pigesnio kuro įsigijimu, tačiau tokiu kuro kainos kritimu nepatenkinti Lietuvos smulkintos medienos gamintojai. Jie net buvo inicijavę Seimo įstatymo projektą drausti pirkti kurą iš Baltarusijos. Galima tik pasidžiaugti, kad visi šilumos gamintojai, kartu su Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija įkalbėjo Seimą ir vyriausybę apginti vartotojų interesą – laisvai pasinaudoti pigesniu kuru ir įstatymo projektas netapo įstatymu.

Šilumos gamintojai padarė daug

Ir artimiausiu metu patikslinus „Šilutės šilumos tinklų“ gaminamos šilumos kainą atrodo, kad jos kaina jeigu ir keisis, tai labai nežymiai.

Per trejus metus, kai privalėjo grąžinti šilutiškiams jų sumokėtą permoką už šildymą, „Šilumos tinklų“ vadovai džiaugėsi, kad galėjo pasinaudoti ES parama ir įgyvendinti net 6 projektus.
Dar 10 žmonių sumažėjo darbuotojų kolektyvas. Panaikinus Traksėdžių katilinę iš darbo atleisti 4 žmonės, rekonstravus Rusnės ir Kintų katilines – dar po tris žmones.

Šiuo metu „Šilutės šilumos tinkluose” dirba 64 kolektyvo nariai. Vidutinis darbuotojų atlyginimas, iki mokesčių, šiek tiek per 900 eurų. Nors šis vidurkis tarp Lietuvos šilumininkų gaunamo vidutinio atlyginimo yra mažesnis apie 300 Eur, Šilutėje kelti darbuotojų atlyginimus pavyks tik per trejus metus. Tuomet kai bus perskaičiuota šilumos kaina, įmonė pradės dirbti pelningiau.

Skolininkų gretos mažėja

V. Mačiulis, paklaustas apie skolininkus, sakė kad keleri metai pastebintis nuoseklų skolų mažėjimą. Pavyzdžiui, gyventojų skola už paslaugas 2019 m. spalio mėnesį siekė 157 tūkst. Eur, o šiemet tokiu laiku – 150 tūkst. Eur.

Šilutės savivaldybė kadaise skendėdavo bemaž 1 mln. Eur skolose už jos įstaigoms suteiktą šildymą. Dabar jau keleri metai nei Savivaldybė, nei jos įstaigos jokių skolų nebeturi.

Verslo įmonės, organizacijos ir namų bendrijos šiuo metu įmonei dar yra skolingos apie 46 tūkst. Eur. Su visais skolininkais dirba bendrovės teisininkai ir situacija keičiasi į gerą pusę.
UAB „Šilutės šilumos tinklai“ metinė apyvarta yra 3.5 mln. Eur.

Komercijos direktorius, korespondentas