Šilta ir saulėta vasara bitininkus užpylė medumi

bitininkas gorodckasŠių metų saulėtas ir sausas pavasaris bei nesibaigiančiais karščiais alsuojanti vasara į neviltį varo daugumą ūkininkų – ir grūdinių kultūrų, ir galvijų augintojus. Tačiau dauguma bitininkų šiuos metus vadina derlingais.

Šilutės rajone yra registruotas 141 bitynas, kuriuose laikoma 3341 bičių šeima. Beje, sparnuotosios darbininkės ne tik neša taip visų mūsų pamėgtą medų, bet ir pačios pareikalauja visai nemenko saldumynų kiekio: Kaimo reikalų skyriaus specialistai suskaičiavo, jog per metus mūsų krašto bitininkai savo augintinėms sumaitina cukraus už beveik 30 tūkstančių eurų.

„Šilutės naujienos“ pakalbino ir stambesnius, ir smulkesnius bitynus turinčius bitininkus.

Tikisi ekologiško medaus sertifikato

Tarp daugiausiai bičių šeimų laikančių rajono bitininkų minimi Romualdas Kostas Uselis, kurio bičių šeimoje yra 149 aviliai, Stasys Šarkauskas – 130 avilių, Vaclovas Petrošius – 73 aviliai.

Degutiškis S.Šarkauskas šių metų bičių sunešto derliaus nevadina išskirtiniu. Jo nuomone, sausros visgi buvo per daug, tad ir žydinčių augalų trūko. Pasak S.Šarkausko, praėjusiais metais jo bityno bitės sunešė 4,5 tonas medaus. Galimai šiemet derlius bus panašus. Rugpjūčio 25 dieną bus paskutinis šių metų medaus kopinėjimas, tuomet ir paaiškės tikrasis rezultatas.

S.Šarkauskas nutrauktų medaus kopinėjimą anksčiau, bet nori iš avilių išimti taip vadinamą lipčiaus medų. Liepų ir kitokių medžių saldžių sakų medus tinka žmogui, bet bitėms nelabai. Todėl jis savo bites sočiau žiemai pamaitina sirupu.

Medų S.Šarkauskas parduoda daugiausiai iš namų, nuolatiniams pirkėjams. Jo vieno indelio 0,7 litro kaina – 4,5 euro.

S.Šarkausko bičių ūkį jau metus stebi žemės ūkio ir maisto produktų sertifikavimo įmonė „Ekoagros“, ir galimai netrukus jis bus sertifikuotas, kaip ekologinės bitininkystės ūkis. Tiriama ne tik ūkio įranga, medaus kokybė, bet ir vietovė, kurioje skraido ir renka nektarą bitės. Degučiuose S.Šarkausko bitėms pasisekė, kad nėra stambių ūkininkų, kurie puoselėtų intensyvią žemdirbystę.

Degutiškis bitininkas savo bitėms perka iš Norvegijos importuotą cukrų – ekologišką, specialiai pritaikytą bitėms. Jo 1 kilogramo kaina – 1,5 euro. Taigi vieno avilio bitėms pamaitinti žiemos periodui tenka paaukoti cukraus už maždaug 15 eurų. ES paramos išmokų už deklaruotus avilius S.Šarkauskas gauna apie 5 eurus vienam aviliui.

Didžiulis dėmesys bičių sveikatai ir medaus kokybei20180808 122305

Okslindiškis bitininkas Valdas Dimša su savo 15 avilių bičių ūkiu, ūkininkų terminais kalbant galėtų būti pavadintas „smulkiu“ ūkininku. Jis pats pripažįsta, kad bitininkystė jam didelio pelno neneša, tačiau laisvalaikio užimtumui darbo pakanka.

Šių metų derlius, pasak V.Dimšos, visai neblogas. Ankstyvą pavasarį bitėms problemų sukėlė šilto ir šalto oro staigios permainos, teko jas gelbėti nuo ankstyvo perų sukrovimo. Tačiau vėliau viskas pasitaisė.

V.Dimša įpatingą dėmesį skiria bičių sveikatai, gelbsti jas ankstyvą pavasarį ir rudenį nuo galimų varozės erkučių. Kopinėdamas medų okslindiškis stengiasi, kad ne mažiau kaip 80 proc. korių akučių būtų pačių bičių užpikiuoti. Tuomet jų sukauptame meduje yra mažiausiai drėgmės. Tiek medaus surinkimo indai, įrankiai, tiek jo saugojimo indai turi būti idealiai sausi, nes drėgmė meduje yra didžiausias priešas – skatina rūgimą. Todėl bitininkas pataria renkantis medų ilgesniam laikui vengti tokio, kurio paviršių dengia putos.

V.Dimšos medus Okslin-džiuose sunešamas iš įvairių žiedų, mat čia nėra vien liepų miško. Todėl jo medus, kaip ir daugelio kitų Lietuvos bitininkų bičių, sunešamas iš pievų – pienių, rapso, grikių. Ankstyvą pavasarį medaus bitės prisirenka ir iš pražydusių karklų, beržų. Bitininkui džiugu, kad šiemet anksti pražydo liepos, todėl jo bitutės savo medų praturtino ir liepžiedžių nektaru.

„Stipriausių bičių šeimų aviliai per vieną medaus kopimą šiemet davė net 25 – 30 kg medaus“, – džiaugiasi V.Dimša. Rugpjūčio viduryje bus paskutinis kopinėjimas. Vėliau šeimos bus gydomos ir pamaitinamos žiemai. Vienam aviliui teks sumaitinti apie 10 kg cukraus. Lig šiol V.Dimša bitėms maitinti naudojo Marijampolės cukrų. Šiemet ketina bandyti specialų bičių maistą, pirktą Lenkijoje. Be to, pasak okslin-diškio, jeigu bus palankus ruduo bitės papildomai pasirinks maisto iš atolo dobilienos, pamiškės augalų.

Nereikia manyti, kad bitininkų darbas pasibaigia su vasara – daug darbo yra kiekvieną šeimą apžiūrėti ir sutvarkyti avilius rudenį, paruošti juos žiemojimui.

Bitės „ganosi“ miške ir natūralioje pievoje

Arvydas Gorodeckas su žmona Beata bičių ūkį puoselėja jau 30 metų. 26 bičių šeimos suneša tiek medaus, kiek abu šeimininkai sugeba jo realizuoti be tarpininkų pagalbos. Per tiek laiko, pasak Arvydo, šeima turi nemažai nuolatinių pirkėjų, kurie pasitiki jų medaus kokybe.

Gorodeckų bitės, kaip sako Arvydas, „ganosi“ Kavolių miške ir čia pat esančiose natūraliose pievose. „Džiugu, kad intensyvios žemdirbystės ūkių kaimynystėje neturime“, – sako bitininkas.

A.Gorodeckas dažnas svečias turguose. Jam patinka prekiauti šeimos produkcija. Dažnai turguje pažįstami pirkėjai pirmiau įsideda jo medų į krepšį, o tik vėliau paklausia kainos. „Manau, kad jie taip daro todėl, kad pasitiki mūsų produkcija ir žino, kad kaina yra teisinga“, – sako bitininkas. Turguje pusės litro stiklainis Gorodeckų ūkio medaus kainuoja 4 eurus. 

Kiek rajono bitės suvalgo cukraus?

Rūpestingi bičių šeimininkai medaus kopinėjimą baigia sulig liepų žydėjimo pabaiga. Likusį vasaros metą bitėms leidžiama susikaupti maisto atsargų žiemai, o jeigu jų trūksta, pasirūpinama papildyti atsargas. Pavasarį ir vasaros pradžioje žydi 70 proc. augalų, vadinasi tada surenkama ir daugiausia medaus, ir jis yra vertingiausias. Būtent tokiu metu bičių surinktą medų bitininkai ir jo vartotojai labiausiai vertina.

Kuo vėliau bitininkai ištuština avilius, tuo daugiau rudenėjant bitėms tenka atsilyginti kitokiu saldumynu – cukraus sirupu, kad joms pakaktų maisto peržiemoti.

Pasak Šilutės savivaldybės administracijos Kaimo reikalų skyriaus vyr. specialistės Astos Visackienės, mūsų rajono bitininkai praėjusiais metais bitutėms sumaitino cukraus už 27,5 tūkst. eurų.