Šilumos taupymo mitai: dalis „gudrybių“ veikia priešingai

Specialistai teigia, jog imtis priemonių, kad sąskaitos už šildymą būtų mažesnės gali kiekvienas. Kai kurie būdai itin paprasti, o „liaudiški“ metodai kartais gali net padidinti šilumos sąnaudas.

Taupyti verta

Šį šildymo sezoną šilumos taupymas kaip niekada aktualus tiek dėl bendro Europos Sąjungos tikslo sunaudoti kuo mažiau dujų, tiek dėl neregėtai pabrangusio šildymo.

„Jei gyvenate name, kuriame nesutvarkyta šildymo sistema, geriausią rezultatą pasieksite atlikę bent jau mažąją renovaciją ir sutvarkę šilumos sistemą. Net palyginti paprasti būdai padeda sutaupyti šilumos. Pavyzdžiui, sumažinę šilumą namuose 1 laipsniu sąskaitą galite sumažinti net 5 proc. Bet, jei nuspręsite šildymą sumažinti tik nakčiai ir tai darysite netinkamai, sąskaita gali net išaugti“, – sako „Danfoss“ projektų vadovas Andrius Timofejevas.

Taupyti verta ir tuose daugiabučiuose, kur nėra individualios apskaitos. Nors juose skaičiuojama bendrai namo suvartota šiluma, kuri proporcingai išdalinama butams, jei visi ar dauguma taupytų, tai pajustų visas namas.

7 patarimai kaip taupyti

Vienas laipsnis – 5 proc. sąnaudų. Sumažinus patalpų temperatūrą 1 laipsniu, šildymo sąnaudas sumažinsite 5 proc., 2 laipsniais – jau 10 proc. Rekomenduojama dieną patalpose palaikyti apie 21 laipsnį šilumos, o miegui idealiai tinka 17 laipsnių.

Rekomenduojama, kad dienos ir nakties režimo temperatūros nesiskirtų daugiau kaip 3 laipsniais. Priešingu atveju šildymo sistema norėdama padidinti temperatūrą iki dieninio režimo gali sunaudoti daugiau energijos, nei jos buvo sutaupyta per naktį.

Didesniuose namuose nenaudojamose patalpose dažnai atjungiamas šildymas. Kadangi būsto vidaus pertvaros neapšiltintos, jos vis tiek šildomos per sienas, tad daugiau energijos sunaudojama greta esančių patalpų šildymui.

Rekomenduojama, kad nenaudojamose patalpose būtų palaikoma ne žemesnė kaip 14 laipsnių temperatūra. Per didelis temperatūrų skirtumas tarp kambarių nepadės sutaupyti, dėl jo gali atsirasti kondensatas, pelėsis ar sienų deformacijos.

Optimali drėgmė. Patalpose santykinis oro drėgnumas turėtų būti apie 40-50 proc., toks palankiausias sveikatai. Jei oras drėgnesnis, kambariuose norėsis pakelti temperatūrą, nes kol oro temperatūra nesiekia kūno temperatūros – kuo didesnė drėgmė, tuo žmogui oras atrodo šaltesnis, nors temperatūra nekinta.

Išjunkite šildymą vėdindami. Išmanios šildymo sistemos gali pačios reaguoti į kambarių vėdinimą. Jei jūsų būste įrengti paprasti termostatai, vėdinimo metu juos išjunkite, antraip vėdinimo metu jie pradės kambarius šildyti daugiau, bet ši šiluma išeis į lauką. Rekomenduojama vėdinti atveriant kelis langus, kad namuose susidarytų skersvėjis ir greitai pasikeistų visas oras. Tai turi trukti 5-6 min., kad nespėtų pradėti šalti vidinės sienos.

Neuždenkite radiatorių, kad šiltas oras galėtų laisvai judėti po patalpą. Dar svarbiau neuždengti termostatų, kad jie galėtų tiksliai įvertinti kokia temperatūra kambaryje yra.

Naudokite visus radiatorius. Jei kambaryje yra keli radiatoriai, sutaupyti dalį jų išjungiant nepavyks, nes vienas radiatorius turės šildyti tiek, kad pasiektų nustatytą temperatūrą visame kambaryje. Be to šilumos srautas patalpoje pasiskirstys netolygiai.