Šilutė ir Klaipėda kryžiuoja špagas dėl Jūrų kadetų mokyklos

kadetu mokykla_juodkrantejePraėjusią savaitę visuomenės informavimo priemonės paskelbta žinia – Švietimo ir mokslo ministerija pritaria, jog Jūrų kadetų mokykla būtų įkurta Klaipėdoje. Teigiama, jog uostamiestis rodo didžiausią iniciatyvą ir yra pasirengęs prisidėti finansiškai. Be to, anksčiau Jūrų kadetų mokykla veikė Juodkrantėje.

Prieš savaitę Šilutėje viešėjęs Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys Eugenijus Jovaiša šilutiškius ramino, esą įmanoma, kad tokia mokykla būtų įkurta Rusnėje. Jis teigė, kad tai būtų naudinga visam Pamario kraštui.

Rajono meras Vytautas Laurinaitis rankų dar nenuleidžia: pirmadienį šiuo klausimu jis kalbėjosi su Klaipėdos meru, o trečiadienį Vilniuje turėtų susitikti su krašto apsaugos ministru ir dar kartą aptarti Jūrų kadetų mokyklos kūrimo galimybes.

Klaipėdiečiai giriasi įdirbiu

Liepą Klaipėdos savivaldybė pranešė, kad yra pasirengusi steigti Jūrų kadetų mokyklą savo jėgomis, o praėjusią savaitę viešojoje erdvėje pasklido informacija, jog ir Švietimo ir mokslo ministerija nori šiuo klausimu bendradarbiauti su Klaipėdos savivaldybe.

Pranešama, kad Jūrų kadetų mokyklos steigimas yra numatytas Klaipėdos bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos plane.

Siekiant jį įgyvendinti, rudenį miesto Tarybai svarstyti bus pateikta kadetų mokyklos koncepcija ir steigimo priemonių planas.

Klaipėdos savivaldybės mero pavaduotojos Juditos Simonavičiūtės teigimu, su švietimo ir mokslo viceministru Gražvydu Kazakevičiumi praėjusią savaitę kalbėta apie tai, ką Klaipėda yra pasiryžusi padaryti.

„Dirbsime kartu, kad tokia mokykla atsirastų Klaipėdoje. Buvo daugiau pareiškėjų, norinčių steigti tą mokyklą, bet Klaipėda rodo didžiausią iniciatyvą, yra nusiteikusi prisidėti prie tokios mokyklos steigimo ir išlaikymo. Esame teisingame kelyje, ir ministerija mato įdirbį, kurį jau padarėme“, – po susitikimo Vilniuje žiniasklaidai komentavo Klaipėdos vicemerė.

Pasak jos, kol kas konkrečios kadetų mokyklos koncepcijos nėra, galbūt tai koordinuos ministerija. Savivaldybei tektų „materialusis darbas“ – surasti vietą, kur tokia mokykla galėtų veikti.

„Gali būti, kad dėl galimybės ugdyti jūrų kadetus bus kalbama ne tik su Savivaldybe, bet ir su ministerijai pavaldžiomis įstaigomis. Yra keletas galimų variantų ir juos tikrinsime. Yra ir profesinių mokyklų, kurios mano, kad galėtų bendradarbiauti.

Bet kol kas nenorėčiau konkrečiai nieko įvardinti, pirma reikia padaryti namų darbus“, – sakė J.Simonavičiūtė.

Pasak jos, jeigu viskas vyks sklandžiai, Jūrų kadetų mokykla Klaipėdoje veiklą galėtų pradėti jau kitais metais.

Šilutiškiai irgi nenusileidžia

Šilutės savivaldybės meras V.Laurinaitis dėl šios mokyklos kūrimo Rusnėje rankų nenuleidžia. Jis priminė, kad prieš savaitę Šilutėje lankęsis Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas E.Jovaiša taip pat jokios informacijos apie „veto“ Šilutei (atsisakymą mūsų rajone steigti Jūrų kadetų mokyklą) neturėjo.

Teisybės dėlei reikia pažymėti, jog pažadais E.Jovaiša nesišvaistė. Jis tik aptakiai sakė, kad toks sprendimas būtų įmanomas ir naudingas Pamario krašto ateičiai. Tačiau jis pripažino, kad uostamiesčio konkurencija ir pasiryžimas tokią mokyklą steigti savo biudžeto lėšomis šioje srityje kelia nemažai painiavos.

Nežinia, pataikaudamas šilutiškiams ar išties taip manydamas, E.Jovaiša tuomet tikino, jog, jo nuomone, būtų geriau, jei tokia mokykla atsirastų Rusnėje.

Mero žiniomis, E.Jovaiša šiomis dienomis turėtų susitikti su iš atostogų grįžtančia švietimo ir mokslo ministre Jurgita Petrauskiene, susitikimo metu bus aptartas ir šis šilutiškiams aktualus klausimas.

Pirmadienį meras V.Laurinaitis šiuo klausimu dar kartą kalbėjosi su Klaipėdos meru Vytautu Grubliausku. V.Grubliauskas išsitarė, jog papildomų pinigų mokyklos steigimui Švietimo ir mokslo ministerija nežada ir uostamiesčiui.

Šilutės savivaldybė taip pat dar pavasarį yra išsiuntusi Švietimo ir mokslo ministerijai oficialų paklausimą dėl galimybės steigti Jūsų kadetų mokyklą Rusnėje. Tačiau atsakymo negauta iki šiol. Ministerijos kancleris Tomas Daukantas merui neseniai sakė, jog tvirtos pozicijos šiuo klausimu ministerija vis dar neturi.  
 
Rytoj, liepos 9-ąją, V.Laurinaitis vyksta į Vilnių, kur šiuo klausimu žada kalbėtis ir su krašto apsaugos ministru Raimundu Karobliu.

Jūrų kadetų rengimo programoje derinamas bendrasis ugdymas ir ikiprofesinis jūreivystės, laivininkystės disciplinų mokymas. Mokymosi aplinka praplečiama praktine mokymo baze, atliekama praktika vidaus vandenyse ir atviroje jūroje. Teigiama, kad kadetų mokyklos svarbios puoselėjant jūrines tradicijas, ugdant jaunimo pilietiškumą, patriotiškumą.