Šilutė ir vėl stebina – draudžia puošti mieste augančias egles: esą tai kenkia medžiams 

Keistais infrastruktūros sprendimais išgarsėjusi Šilutė ir vėl stebina. Miesto valdžia patvirtino želdynų ir želdinių apsaugos taisykles, kurios draudžia puošti Šilutėje augančias egles. Esą medžiams tai kenkia. Dabinti galima tik nukirstas žaliaskares. Valdininkai aiškina, neva tokį nurodymą gavo iš Aplinkos ministerijos. Šios atstovai tikina, kad šilutiškiai vadovaujasi 13 metų senumo nebegaliojančiomis taisyklėmis.

Gražiai žiba papuoštų kalėdinių eglučių aikštelė Šilutėje. Dauguma mažų, tačiau stovi ir didelė. Tiesa, visos jos nukirstos ir pastatytos ar įkastos į žemę. Net didžioji. Šilutės miesto taryba patvirtino želdynų ir želdinių apsaugos taisykles, kurios draudžia spalvinti ar kuo nors apkabinėti šaknis suleidusius miesto medžius. Tad ir natūraliai augančių eglučių, pagal šias taisykles, puošti negalima. Tik nukirstas.
„Taisyklės kaip ir taisyklės. Jomis, turbūt, siekiama kažką tai apsaugoti. Bet šiuo atveju, ko gero, buvo bandyta apsaugoti mus nuo Naujų metų ir Kalėdų. Tačiau nepaisant svarbių tokių strateginių sprendinių, Kalėdos vis tiek ateis. Ir eglutes puošti, taip, kaip ir seniūnas papuošė miesto centre, mes vis tiek galėsime. Na, o jeigu ką, tai pagaliau ginsime savo teisę į Kalėdas teisme“, – teigia tarybos narys Audrius Endzinas.
Apie naujas taisykles išgirdę šilutiškiai tik kraipo galvas:
„Bet gi laikina yra. Papuošei ir nuėmei. Nu kokia problema? Svarbu, kad linksma visiems.“
„Vieną kartą metuose galima. Galima vieną kartą metuose. Džiaugsmo reikia.“
„Jeigu augantis medis, o kodėl ne? Kuo kenkia? Čia kažkoks absurdas. Va tik va čia, prie savivaldybės, va, eglutė augo, o kodėl reikėjo nukirsti ir naują kažkam pastatyti į tą duobę? Aš taip galvojau, kad tą ir puoš. O čia…“
Ir iš tiesų. Miesto centre stovi dvi didžiulės eglės. Viena papuošta, kita ne. Papuoštoji yra nukirsta ir atvežta, o žaliaskarė be papuošimų auga seniai. Bet ją puošti taisyklė draudžia, tad ir atsirado eglės sesė šalia. Net Šilutės žalieji tokio sprendimo nesupranta.
„Dabar pagal naująsias taisykles, kurias patvirtino savivaldybė, nieko negalima be savivaldybės leidimo. Tarsi aš medelį savo kieme, turėsiu klausti, prašyti savivaldybės leidimo, kad noriu jį patvarkyti – girliandas uždėti ar dar kažką. Va tokie yra“, – sako visuomenininkas Edvardas Vitkauskas.
Šilutės valdininkai ginasi, esą savo kieme kiekvienas gali daryti ką nori. Ir net mieste medžius puošti galima. Tik reikia tokios puošybos projektą suderinti su savivaldybe.
„Kaip jūs ir matot, mūsų miestas ar mūsų medžiai, jei pažiūrėtumėm šią vietovę – pora medžių apačia padažyta. Manyčiau, jei ateitų tokia akcija, dažykim visus medžius, suderinkim. Atvažiuoja žmonės ir klausia – kas pas jus yra? Kodėl vienas medis numargintas, ar vienas medis kuo apkarstytas. Aš sutinku, puošti galima, bet darykim akcijas, suderinkim ir nebus jokių problemų“, – teigia Šilutės savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis.
Naujosios taisyklės Šilutėje palietė ir dviračių mėgėjus. Pagal nurodymus, negalima dviračiais važinėtis ten, kur nėra dviračių takų. Tad minant pedalus, Šyšos vaizdu pasigėrėti jau nebegalima – dviračio tako nėra.
„Miške tų dviračių takų nėra ir nebus. Palei upę nėra ir nebus. Ir parkuose natūralų takeliai gali būti, yra ir reikalingi. Tačiau juose su dviračiais važinėti pagal priimtą tvarką, jau nebebus galima. Tiesą sakant, nežinau, kas tai kontroliuos. Bet kam taisykles kurti, kad paskui visi jas laužytume – irgi neaišku“, – kalba A. Endzinas.
Valdininkai aiškina, kad viskas dėl gamtos ir žmonių saugumo. Be to, ne visur dviračių takai dar yra nutiesti.
„Su dviračiais visur galima važinėti, takai kur yra. Bet nuo skardžio tikriausiai ir pats nevažiuotum, ir vaiko neleistum, kur grėstų vaiko sveikatai grėsmė. Mes nedraudžiam – važinėkitės, bet yra taisyklės kur galima su dviračiu važiuoti. Po skverus, tikriausiai, po gėlynus, negalima važiuoti“, – tikina V. Pozingis.
Be to, valdininkai tikina, kad jie tik vykdo Aplinkos ministerijos nurodymą. Esą šie patvirtino naują želdynų įstatymo redakciją, kurią šilutiškiai tik vykdo. Vis tik, Aplinkos ministerijos atstovai aiškina, kad želdinių ir želdynų apsaugos taisykles kiekviena savivaldybė gali prisitaikyti pagal savo poreikius – priverstinių nurodymų nėra.
O ir eglučių puošti niekas nedraudžia. Esą Šilutės galvos kažkodėl vadovaujasi 13 metų senumo, nebegaliojančiomis taisyklėmis. Anksčiau mokslininkai aiškino, kad girliandų šviesa medžiams kenkia, tačiau tokie teiginiai buvo paneigti, tad dar 2008-siais patvirtintos taisyklės pakeistos. Galima ir dviračiais važinėtis.
 „Tame dokumente 2008-ųjų metų, kuris šiandien nebegalioja, buvo tokios nuostatos apie girliandų nekabinimą ant medžių, apie draudimą važinėti transporto priemonėmis ir dviračiais ne keliais ir panašūs dalykai. Tai pagal tai, kaip 2008-ais metais želdinių specialistai ar floristai suprato šviesos poveikį želdiniams, tai ir buvo formuluojami tie reikalavimai. Dabar savivaldybės yra laisvos nuspręsti kitaip. Nėra įpareigojančių nuostatų iš centrinės valdžios“, – aiškina Aplinkos ministerijos atstovas Algirdas Klimavičius.
Naujosios želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės Šilutėje taip pat draudžia skinti liepžiedžius bei kadagių uogas. Šioms taisyklės miesto taryba pritarė iš antro karto po pakartotinio balsavimo.