Penktadienį, gruodžio 13 dieną šilutiškiai tradiciškai rinksis miesto centre, prie Kultūros ir pramogų centro, į Kalėdų eglės įžiebimo šventę.
13 metrų aukščio žaliaskarė, iki tol augusi Gluosnių gatvėje, jau pirmadienį iškilo tradicinėje Kalėdų eglės vietoje.
Miesto eglė užaugo mieste
Šiemet Kalėdų eglę miestui dovanojo verslininkas Rimas Žemaitaitis, ji pašalinta atliekant įmonės administracinio pastato Gluosnių gatvėje rekonstrukciją.
Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus sakė, jog tradiciškai miesto eglės būdavo atvežamos savaitę iki jų įžiebimo šventės. Bet praėjusį penktadienį Pamaryje siautė toks vėjas, kad aukšto medžio nerizikuota vežti į miesto centrą. Todėl eglė atgabenta tik pirmadienį.
Primename šios dienos Eglutės įžiebimo šventės renginius:
* nuo 14.00 val. prie Šilutės kultūros ir pramogų centro vyks tautodailės dirbinių, kalėdinių suvenyrų mugė ir kulinarinio paveldo pristatymas;
* 16.45 val. – teatralizuotas Eglučių alėjos atidarymas prie H.Šojaus dvaro. Dalyvaus Šilutės kamerinio dramos teatro aktoriai;
* 17.00 val. – teatralizuota – koncertinė programa prie Šilutės kultūros ir pramogų centro. Dalyvaus: Šilutės kamerinio dramos teatro aktoriai, vaikų popchoras „Spindulys“, solistai Valdas ir Vainora Lacko, muzikinio projekto „X faktorius“ dalyvė Guoda;
* 18.10 val. – šokio pamoka „Šilutiškiai vienu ritmu“ prie Šilutės kultūros ir pramogų centro, kalėdinę mankštą ves šokio klubo „UFAS“ treneris.
Kelionė į mišką nebeapsimoka
Gyvos eglės papuošia ne visų Lietuvos miestų pagrindines aikštes, nes išradingi menininkai stengiasi nustebinti įvairiomis dirbtinėmis, stilizuotomis eglėmis.
Ir privatūs asmenys pastaraisiais metais rečiau namus puošia gyva eglute – daugelis renkasi prekybininkų siūlomas dirbtines egles. Nors dažnas pirkėjas apgailestauja, kad dirbtinė eglutė neskleidžia miško kvapo, vis dėlto atsiranda nemažai jų mėgėjų. Jų pasirinkimo argumentai: tai ir taupymas, nes dirbtinė eglaitė tarnauja net keliolika metų, ir patogumas, mat nuo dirbtinės šakelių nepribyra spyglių.
O miškininkus džiugina tendencija, kad vis mažiau tautiečių kėsinasi savavališkai kirsti eglutes miške.
Šilutės urėdijos vyr. miškininkas Viktoras Aužbikavičius sako, jog gali būti kelios tokio teigiamo pokyčio priežastys. Pirmiausia, ieškoti šventinio simbolio miške jau nebeapsimoka finansiškai, mat benzinas pabrango tiek, kad kelionė automobiliu į mišką atsieina brangiau nei pati eglaitė.
Nelegaliai nukirsta eglaitė gali atsieiti brangiai, jei tokį kirtėją užtiks miškininkai. Mat administracinės teisės pažeidimų kodekse numatyta, kad bauda už tokią veiklą siekia nuo 50 iki 100 litų, papildomai teks sumokėti ir už gamtai padarytą žalą.
Žmonės mielai naudojasi galimybe prieš pat Kalėdas iš miškininkų nemokamai gauti eglės šaką arba perka specialiai šventėms nukirstas eglutes.
Šilutės urėdijos parduodamų eglučių kainos nekinta jau daug metų: nedidukės žaliaskarės Šilutėje tekainuoja 5, 10, 15 litų. Tai yra visoje Lietuvoje mažiausios kainos. Tokie pinigai nėra dideli net ir skurdžiau gyvenančioms šeimoms.
Daug kur eglutes pardavinėja privačių miškų savininkai. Jų kainos paprastai yra aukštesnės.
Eglaičių viršūnes nudažo repelentais
Jaunas eglutes apsaugo ir nuspalvintos jų viršūnės.Tokių eglučių vagišiai nekerta.
Pasak vyr. miškininko V.Aužbikavičiaus, eglaitės tepamos ne dažais, o specialiais repelentais, atbaidančiais žvėris, kurie mėgsta skabyti jaunų medelių viršūnes.
Šilutės urėdijos miškininkai kasmet taip apdoroja apie 500 hektarų jaunuolynų. Šiemet jie jau irgi repelentais ištepė panašų plotą eglaičių.
Per 5 metus paauga pusę metro
Šiemet gruodžio 16 dieną, pirmadienį, į Šilutę miškininkai atveš pirmąją priekabą eglučių, jos bus pardavinėjamos įprastinėje vietoje – „Šilutės prekybos“ patalpose, Lietuvininkų g.
„Kirsime tas, kurios auga netinkamose vietose: po elektros linijomis, pakelėse, grioviuose, ant ribinių linijų“, – sako miško želdinimo inžinierė Audronė Balčiūnienė.
Ji primena, kad kol eglutė pasiekia „šventinį“ pusės ar metro aukštį, praeina ne vieneri metai. 1 metų eglutė siekia vos 5 cm aukštį, o iki pusės metro ji užauga per 4-5 metus.
Šiemet bus išdalinta ir apie 2000 šakų, kurios bus atvežtos gruodžio 19 d., ketvirtadienį, į įprastą vietą – prie Šilutės kultūros ir pramogų centro.
Šilutės miškininkai linki šilutiškiams šviesių ir šiltų švenčių ir sėkmingų kitų metų.
Rašyti atsakymą