Šilutė jau turi savanoriškos veiklos organizatorių

Jaunimo savanorysteSpalio 24 d. Šilutę pasiekė puiki žinia iš Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos: jaunuoliams, norintiems savanoriauti Šilutėje, buvo akredituota jaunimo savanorišką veiklą organizuojanti organizacija Šilutėje – Jaunimo edukacinis centras. Pernai Šilutės savanoriai turėjo prašyti pagalbos iš Klaipėdos rajono apskritojo stalo ir tai kėlė sunkumų savanoriškos veiklos plėtrai rajone.
Dirba du savanorių mentoriai

Jaunimo edukacinis centras (JEC) veikia nuo 2006 metų. Per 12 metų JEC, įgyvendindamas JEC veiklos programą ir JEC edukacinę programą įvairiais projektais, yra išbandęs pakankamai didelę įvairovę neformalaus ugdymo projektų, dalyvavo konsultuojant kitus įgyvendinamus projektus. Tačiau savanorystės modelio – jaunimo savanoriškos tarnybos modelio diegimas JEC pajėgomis Šilutės rajone prasidėjo tik nuo 2018 m., kai to ėmėsi Rimvydas Petrauskis. Jis JE centre prisiėmė savanoriško veiklos organizavimo kryptį, su juo kartu atėjo patirtis į jaunimo savanoriškos veiklos srityje. JEC dirbs du savanorių mentoriai: tai šio centro vadovė Rimutė Pilipavičienė ir Jaunimo edukacinio centro mentorius R. Petrauskis.

Tikimasi, kad 2020 m. sausio pradžioje jaunimo savanorystę Šilutės rajone pradės gausus būrys savanorių. Tuomet jaunuoliai nuo 14 m. iki 29 m. bus pakviesti atlikti savanorišką tarnybą pasirinktose organizacijose, o kartu ir gauti įgytų kompetencijų pripažinimą. Savanoriauti galės tik tie jaunuoliai, kurie yra registravęsi Jaunimo savanoriškos tarnybos elektroninėje registracijoje, kurią administruoja Jaunimo reikalų departamentas. Jaunimo savanoriškos tarnybos modelis numato sistemingą savanorišką veiklą ne mažiau kaip 6 mėnesius po 40 val. (iš viso ne mažiau 240 val.). Siekiant užtikrinti paslaugų kokybę, jaunimo savanorišką veiklą organizuojančios ir savanorius priimančios organizacijos yra akredituojamos Jaunimo reikalų departamento. Todėl jaunuoliai, norintys pradėti dalyvauti savanoriškoje veikloje, turėtų įvertinti savo jėgas ir galimybes: ar galės savanorystei skirti tiek laiko. Paskata savanoriauti yra įgytos naujos patirtys ir kompetencijos, be to, nuo 2019 m. JST programa yra pripažįstama 0,25 stojamojo balo į Lietuvos aukštąsias mokyklas. 2020 m. stojamojo balo dedamosios bus svarstomos metų pabaigoje, tai darys aukštųjų mokyklų vadovai ir Švietimo, mokslo bei sporto ministerija.

Savanoriauti gali visi asmenys nuo 14 m., bet kurioje nepelno siekiančioje organizacijoje, kaip tai numatoma LRS savanoriškos veiklos įstatyme. Kiekviena organizacija numato savanorių poreikį bei atitinkamą profilį, o susitikus gyvai derinami abiejų pusių lūkesčiai: užduotys, veiklų apimtys, tvarkaraštis, komunikacija derinant abiejų šalių galimybes. Bet kuri nepelno siekianti organizacija gali pasirašyti dvišalę savanoriškos veiklos sutartį ir pasitelkti savanorius. Savanoriai rasti dominančią organizaciją gali savarankiškai duomenų bazėse, kreiptis tiesiai į dominančią organizaciją arba į Savanorišką veiklą organizuojančią (SVO) organizaciją savo rajone: https://jrd.lt/informacija-jaunimui/savanoryste/organizaciju-paieska.

Priima 11 organizacijų

Šiuo metu rajone yra 11 akredituotų savanorius priimančių organizacijų, ir jų skaičius nuolat didėja. Šilutės rajono savivaldybėje savanorius priima Šilutės atvira jaunimo erdvė, H. Šojaus muziejus, F. Bajoraičio viešoji biblioteka, Kintų pagrindinė mokykla, Kintų Vydūno kultūros centras, Nemuno deltos regioninis parkas, Šilutės senelių globos namai, Socialinių paslaugų centras, Visuomenės sveikatos biuras, Saugų vaikų globos namai, VšĮ „Šilutės beglobiai“.

Pasak R. Petrauskio, rugsėjį pasibaigusi registracija į Jaunimo savanorišką tarnybą nuteikia optimistiškai. Norinčiųjų savanoriauti yra daug, ir rajono gimnazistai užplūdo Šilutės priimančias organizacijas, norėdami atlikti savanorystę jose. Esame tarp lyderių Klaipėdos apskrityje pagal pageidaujančių savanoriauti jaunuolių skaičių. Koks savanorių skaičius pradės savanoriauti, spręs Jaunimo reikalų departamentas ir rajono savivaldybė.

Šilutės rajono savivaldybė 2019 m. Jaunimo savanoriškos tarnybos modelio įgyvendinimui skyrė 3 000 eurų ir savanorystę atliko 10 jaunuolių Šilutės kultūros ir pramogų centre ir Šilutės senelių globos namuose.

„Džiaugiamės, kad 2019 metais šilutiškių jaunuolių savanorių geroji patirtis padėjo Šilutėje plėtoti Jaunimo savanoriškos tarnybos modelį“, – sako R. Petrauskis.
Kilus klausimams galima kreiptis į JEC mentorių R. Petrauskį tel. 8 603 27933, el.p. rimpetr@gmail.com.