Šilutė negali be skandalų: šįkart garsėjame kovomis dėl gatvės ir parko medžių bei kitų skundais žlugdomų projektų

Visi supuveeeŠilutės kraštas negali be skandalų. Išgarsinome kraštą perkamų balsų bylomis ir net panaikintais savivaldos rinkimų rezultatais, pašalintu parlamentaru. Kelerius metus Lietuvą juokinome savivaldos politikų žaidimais – per kadenciją pakeitėm net keturis merus.

Dabar, kai savivaldos politikoje įsivyravo stabilumas, Šilutės skandalų arena persikėlė į gatves. Pilietiškumo, kultūros paveldo, gamtosaugos skraistėmis prisidengę, praeities politikų paramstomi visuomenės entuziastai kerta Savivaldybės tarybos valdžiai ir administracijai per pakinklius, nesvarbu kokius viešus projektus ji pradėtų.

Savivaldybės vadovai jau nekartą minėjo, kad nuvykę pas Vilniaus ministerijų ar jų departamentų vadovus pirmiausia turi aiškintis dėl skundais sukeltų konfliktų dėl Rusnės kelio ir Šilutės gatvių medžių šalinimo, statybų autobusų parke, o tik vėliau gali pradėti dėstyti svarbius reikalus. Šilutė tapo išskirtinė – skundų apie jos reikalus pritvindytos jau visos valstybės institucijos. Tarsi savivaldybės Taryba ir administracija būtų tik medkirčių ir kultūros paveldo naikintojų gauja.

Kaip tokią situaciją vertina mūsų krašto politikai ir kiti visuomenės nariai?

 

NAUSEDAAlfredas Stasys NAUSĖDA, LR Seimo narys

– Galiu papriekaištauti rajono valdžiai tik tiek, kad rengiant centrinės miesto gatvės tvarkymo projektą miestelėnams buvo suteikta per mažai informacijos, kokie darbai bus atliekami, kaip miesto vaizdas pasikeis ir kokios gerovės tikimasi pasiekti. Juk yra dešimtys, o gal net šimtai gyvenamųjų butų šeimininkų, kurie dešimtmečiais savo kambariuose neturi saulės, gyvena pavėsyje. Negi Šilutės seniūnas R.Steponkus neturi statistikos ir negauna žmonių prašymų genėti ar pašalinti nusenusius medžius?   Manau, miesto gatvių tvarkymo projekto sumanytojai ir autoriai galėjo ne vieną kartą kviestis miesto visuomenę ir ypač tuos gyventojus, kurie gyvena nusenusių medžių pavėsyje. Kartu su jais aiškintis, kaip spręsti miesto želdinių atnaujinimo problemą, aiškinti apie galimybę ES paramos lėšomis atjauninti miesto želdinius, atverti nuostabią Šilutės architektūrą ir t.t. Nenuostabu, kad tas spragas dabar užpildo triukšmadariai. Nieko tokio, kai į gatves išeina žmonės su plakatais išreikšti nuomonę, pasiaiškinti kviečiasi atsakingus asmenis. Tačiau, kaip suprasti triukšmadarius, kurie bet kokius darbus siekia stabdyti ar net žlugdyti pareiškimais, skundais, o patys jokios atsakomybės neprisiima.   Manau, kad Savivaldybės tarybai ir administracijai reikia nepamiršti, jog rajono visuomenė jiems suteikė pasitikėjimo mandatus ir jie turi įgaliojimus ryžtingai veikti. Pasibaigus kadencijai ta pati visuomenė ir įvertins atliktus darbus.

ANONSAS GECASSAlgirdas GEČAS, pedagogas, Liberalų sąjūdžio Šilutės skyriaus pirmininkas:

– Nemanau, kad Šilutei tiktų triukšmadarių epitetas. Politinių skandalų yra bet kurioje šalyje, net turinčioje labai senas demokratijos tradicijas. Prancūzai mitinguoja, piketuoja, kelia reikalavimus. Valdžia priima tai, kaip pilietinę gyventojų poziciją, kurią verta gerbti, ieškoti kompromiso.    Turime, deja, pripažinti liūdną faktą – pas mus įsivyravo požiūris, kad valdžia geriau supranta,  ko gyventojams reikia, kaip jiems tvarkyti savo reikalus ir panašiai.    Paskutiniajame Savivaldybės tarybos posėdyje buvo atvirai pasakyta, kad visuomeninis sambūris „SOS Šilutės medžiai“ nuo pat savo veiklos pradžios buvo ir lieka tik  reiškiniu, kurį sukėlė ir eskaluoja vietos politikai. Aš tam nepritariu ir matau šį sambūrį visų pirma, kaip pilietiškumo apraišką. Vietos valdžia, užuot kritikavusi ir menkinusi tokią pilietinę poziciją, turėtų ieškoti kompromiso.   Manęs klausia, kaip aš, Liberalų sąjūdžio Šilutės skyriaus pirmininkas vertinu tai, kad visuomeniniame sambūryje „SOS Šilutės medžiai“ aktyviai dalyvauja ir mūsų skyriaus nariai ar jam simpatizuojantys žmonės. Esu tikras, kad tai yra vertybinis požiūris, nes liberalai visada pripažino asmens laisvę, veiklos ir iniciatyvos laisvę, teisę ir atsakomybę. Esu tos nuomonės, kad pilietis turi ir privalo išreikšti savo poziciją visais visuomeninio gyvenimo klausimais. Negalima to varžyti ar riboti, jeigu tai neprieštarauja viešajai tvarkai ir kitų žmonių gerovei.

V LAURINAITIS_1Vytautas LAURINAITIS, savivaldybės meras, partijos Tvarka ir teisingumas skyriaus pirmininkas:

– Kuo toliau tuo vis labiau įsitikinu, kad mieste turime įsismarkavusią grupę žmonių, turinčių politinių ambicijų. Jie po visuomenės interesų gynimo priedanga – tarsi saugantys Mažosios Lietuvos kraštovaizdį, kultūros paveldą, medžių gerovę, bet kokiomis priemonėmis siekia sužlugdyti savivaldybės įgyvendinamus projektus.

Turiu pagrindo teigti, kad visuomeninius aktyvistus remia ir skatina rajono liberalsąjūdiečiai. Vienas iš tos partijos narių „Rotary“ klubui siūlė nominuoti pilietinį judėjimą „SOS Šilutės medžiai“ H.Šojaus premijai.

Tos pačios grupės žmonės įvairioms instancijoms skundžia visus viešuosius projektus, kurie šiemet buvo pradėti Šilutės savivaldybėje. Skundė ir dar vis skundžia Autobusų parko iškeldinimo bei jo vietoje planuojamų statyti prekybos centro bei autobusų stoties statybas, Rusnės kelio rekonstrukcijos  projektą, miesto centrinės gatvės želdinių atnaujinimo ir net H.Šojaus parko takų rekonstrukcijos projektus. Kitaip tariant, yra siekiama sutrukdyti ar užvilkinti projektų įgyvendinimą ir džiaugtis, kad valdžia nesugebėjo įvykdyti to, ką pasižadėjo. Bet mes nežadame trauktis ir tai, kas suplanuota, bus įvykdyta.
KONTEINERIU BUDRIKIS
Tomas BUDRIKIS, verslininkas, socialdemokratas:

– Tikrai žinau, kad yra ir kita miestelėnų dalis, kuri jau seniai kenčia dėl pernelyg subujojusių miesto medžių. Man pačiam teko išklausyti žmonių nuoskaudas, kad jie per medžių lajas namuose nemato saulės. Tik šie žmonės nėra tokie drąsūs, kad eitų piketuoti ar ginčytis su „pilietinio judėjimo“ entuziastais.

Jeigu būtų galimybė paeksperimentuoti – dalį gatvės atkarpos imti ir sutvarkyti taip, kaip suplanuota projekte – neabejoju, kad po kelerių metų niekam nekiltų nė minčių prieštarauti toliau taip tvarkytis. Jauni ir dailiai, teisingai apgenėti medžiai tik papuoštų Šilutę. Visi, taip kaip praėjusio amžiaus pražioje galėtų džiaugtis gražia miesto architektūra, gražiais, jaunais gatvių medeliais.

Keisčiausia, kad tie „entuziastai“ įnirtingai skundžia net Autobusų parko iškeldinimo projektą ir jo vietoje suplanuotas prekybos centro bei autobusų stoties statybas. Paskutinis iš dvylikos skundų – Kultūros paveldo departamentui. Manau, kad ir ką buvusio autobusų parko teritorijoje bepastatytų, tai vistiek toje vietoje geriau derės, nei lig šiol buvę statiniai ir betoninėmis tvoromis aptvertas technikos kiemas.

sirtautas piliakalniaiAndrius SIRTAUTAS, Šilutės meno mokyklos dailės mokytojas:

– Iš maždaug 60 mano aplinkos žmonių tik pora yra tokių, kurie mano, jog verta išpjauti ir atnaujinti miesto gatvių medžius. Kiti mano, jog medžius reikia išsaugoti. Tenka pripažinti, kad daugelį metų mūsų miesto medžiai buvo netinkamai genimi ir jų lajas dabar turėtų taisyti arboristai profesionalai. Tikiu, kad medžius tyrę arboristai nustatė tikslesnį medžių skaičių, kurie turėtų būti šalinami – jų liko apie 80. Manau, kad kiti medžiai turi būti išsaugoti.

Šiuo metu dirbu Juodkrantėje ir atkreipiau dėmesį, kaip čia pasielgta su parko medžiais perklojant takelius. Galiu patvirtinti, kad juodkrantiškiai išvengė kirvio: medžių šaknis jie integravo į takus, panaudodami kitokios rūšies plyteles, o prie medžių neklojo tako bortelių.

Vidas GEČAS, veterinarijos gydytojas, liberalsąjūdietis:

– Stebiuosi Lietuvininkų ir Tilžės gatvių daugiabučių namų gyventojų kantrumu. Aš pats gyvenu Melioratorių alėjoje. Mūsų kieme taip pat buvo nusenusių medžių. Dabar kiemas sutvarkytas taip, kaip namo gyventojai nori. Net neįsivaizduoju, kaip galėtų į mūsų kiemą ateiti koks nors medžių gerovės „saugotojas“, kuris nurodinėtų, kaip ir po kokiais medžiais turime gecasgyventi.

Kita vertus, nuomonę apie mieste vykdomus projektus turi teisę pasakyti kas tik nori, o sprendimus apie jų vykdymą turi priimti visuomenės pasitikėjimą gavę žmonės. Manau, kad Savivaldybės taryboje galėjo būti daugiau diskutuota apie Šilutės miesto centrinių gatvių medžių atnaujinimą, daugiau nuomonių klausta bendruomenės susitikimuose. Neabejoju, kad tuomet mažiau veiktų triukšmadariai.

Visiškai nepateisinu iniciatyvos – skundų rašytojų įvairioms instancijoms veiksmų, jeigu jų tikslas sužlugdyti projektus ir taip žengti į savivaldos politiką. Manau, kad anksčiau ar vėliau jie įsitikins, kad viską neigiančių ir trukdančių politikoje niekas nenori.

Marius JATKONIS, verslininkas „SOS Šilutės medžiai“ aktyvistas:

– Šilutės savivaldybė pasiruošusi įgyvendinti Šilutės miesto centrinių gatvių želdinių tvarkymo projektą užsimojo pašalinti per 250 medžių. Pašalinti tiek medžių nusprendė medžius apžiūrėjusi, galima sakyti, nekompetentinga komisija. Tikrai nebūtume kėlę triukšmo, jeigu projekto rengimo metu iškart būtų pakviesti arboristai, sudaryta kompetentingų žmonių komisija, kuri ir būtų padariusi tyrimą, kaip ir turėjo būti.

Tačiau tik tuomet, kai Šilutės bendruomenės nariai piketu pareikalavo, susigriebta tokią komisiją sudaryti. Arboristų komisija, Jatkonis 3kuriai vadovavo Lietuvos arboristų asociacijos direktorius Renaldas Žilinskas, kartu su dendrologų – mokslininkų komisija, vadovaujama dr. doc. Linos Straigytės ištyrė ir priėjo išvados, kad šalintini yra tik apie 80 gatvių medžių. Nebepasitikime savivaldybės valdžios sprendimais dėl  miesto gatvių ir H.Šojaus parko medžių tvarkymo, todėl visus darbus stebėsime kaip pro padidinimo stiklą.

„Aistros dėl Šilutės medžių ir toliau nerimsta. Išsiskyrė dvi stovyklos – vieni palaiko valdžios vykdomą projektą, o kiti griežtai pasisako už senųjų medžių saugojimą. Kurią pusę palaikote jūs?“, – apklausą puslapyje silutesnaujienos.lt surengėme ir mes. Šiuo klausimu nuomonę pareiškė 88 respondentai. 43 (48,9 proc.) pasisakė palaikantys projekto vykdytojus, 34 (38,6 proc.) sakė palaikantys visuomenininkus, ginančius medžius. 5 žmonės sakė, kad jiems trūksta informacijos apie tai. Dar 6 sakė, kad jiems tai neaktualu.